USS Bunker Hill (CV-17)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

USS Bunker Hill (CV-17)lotniskowiec pierwszej grupy typu Essex zbudowany w stoczni Fore River Shipyard w czasie II wojny światowej. Zwodowany w pierwszą rocznicę japońskiego ataku na Pearl Harbor, wszedł do służby w United States Navy 24 maja 1943. Po ukończeniu treningu i wykonaniu kilku drobnych misji na Atlantyku wysłany na Pacyfik, brał udział w atakach na Rabaul i walkach o Wyspy Gilberta. Działania lotniskowca wspierały desant na Saipan, bitwę na Morzu Filipińskim (w której odniósł niewielkie uszkodzenia) i bitwę o Iwo Jimę.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Okinawa (jap. 沖縄本島, Okinawa hontō) – japońska wyspa na Oceanie Spokojnym w archipelagu Wysp Okinawa będącym częścią archipelagu Wysp Ryūkyū, 1 084 253 mieszkańców (2006), pow. 1,21 tys. km², nizinna.

11 maja 1945, w ramach bitwę o wyspę Okinawa USS "Bunker Hill" (CV-17) został uszkodzony w wyniku ataku dwóch kamikaze i został odesłany do Stanów Zjednoczonych celem naprawy i modernizacji. Wrócił do służby i wziął udział w operacji „Magic Carpet”.

Skreślony ze stanu floty w 1966, następnie używany do testów elektroniki, w 1973 zezłomowany.

Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Galeria[ | edytuj kod]

 • Płonący USS "Bunker Hill" (CV-17) po ataku dwóch kamikaze 11 maja 1945

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. NavSource Online: USS BUNKER HILL (CV-17) (ang.)
  Operacja Magic Carpet operacja przeprowadzona bezpośrednio po II wojnie światowej przez United States Navy mająca na celu przewiezienie żołnierzy służących w Europie i na Pacyfiku do USA. W akcję zaangażowane były setki okrętów - od lotniskowców i pancerników do tendrów i innych okrętów pomocniczych. Okręt zostały przystosowane do przewożenia żołnierzy przez wstawienie koi i inne prace przystosowawcze. Odbyto wiele rejsów w latach 1945-1946.Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pearl Harbor - historyczna baza United States Navy na hawajskiej wyspie Oahu, nazwana od zatoki, którą zajmuje. Współczesna baza nosi nazwę Joint Base Pearl Harbor-Hickam i jest połączeniem bazy marynarki i należącej do lotnictwa amerykańskiego wcześniejszej Hickam Air Force Base.
  Rabaul - miasto w Papui-Nowej Gwinei w północnej części wyspy Nowa Brytania na półwyspie Gazelle. Ludność: 8900 (2000). Ośrodek administracyjny prowincji Nowa Brytania Wschodnia.
  Walki o Wyspy Gilberta – kombinowana operacja desantowa, przeprowadzona w listopadzie 1943 roku w ramach operacji Galvanic przez wojska amerykańskie w czasie wojny na Pacyfiku, mająca za zadanie odbicie z rąk japońskich atoli Tarawa i Makin w archipelagu Wysp Gilberta.
  Fore River Shipyard (1964-1986: General Dynamics Quincy Shipbuilding Division) – dawna amerykańska stocznia okrętowa powstała na początku XX wieku, przez kolejne dziesięciolecia jeden z głównych dostawców okrętów dla United States Navy. Koniec II wojny światowej wyznaczył początek schyłku stoczni, która swój ostatni okręt zwodowała w 1982 roku.
  Bitwa o Iwo Jimę – starcie pomiędzy siłami Stanów Zjednoczonych i Japonii, które trwało od 19 lutego do 26 marca 1945 podczas wojny na Pacyfiku w czasie drugiej wojny światowej.
  Bitwa o wyspę Okinawa – ostatnia bitwa na dużą skalę w wojnie na Pacyfiku, przeprowadzona w ramach desantowej Operacji Iceberg amerykańskich sił zbrojnych, mającej na celu opanowanie japońskiej wyspy Okinawa w archipelagu Riukiu. Rozpoczęta 3 kwietnia 1945 r., została zakończona 16 czerwca 1945 r. zwycięstwem wojsk amerykańskich. Nazywana także operacją okinawską ze względu na znaczenie i ogrom zaangażowanych sił.
  Morze Filipińskie - morze otwarte stanowiące część zachodniego Oceanu Spokojnego, położone pomiędzy Archipelagiem Filipińskim i Tajwanem na zachodzie, Japonią na północy, Marianami na wschodzie i Palau na południu.

  Reklama