USS Abraham Lincoln (CVN-72)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

USS Abraham Lincoln (CVN-72)amerykański lotniskowiec z napędem atomowym, piąty okręt typu Nimitz. Służy w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych od 1989. Nazwany na cześć prezydenta Abrahama Lincolna. Portem macierzystym okrętu jest obecnie Everett w stanie Waszyngton. Stępkę pod okręt położono 3 listopada 1984. Okręt został zwodowany 13 lutego 1988 i wszedł do służby 11 listopada 1989.

Okrętowy napęd jądrowy – układ, w skład którego wchodzi między innymi silnik zasilany przez reaktor jądrowy. Najczęściej w ramach tego układu reaktor (lub reaktory) wytwarza parę, która z kolei napędza turbiny. Poprzez system przekładni turbina napędza wał.To lista lotniskowców United States Navy zawierająca wszystkie okręty oznaczone symbolami CV, CVA, CVB, CVL, i CVN i mające oznaczenie kadłuba. Lotniskowce z numerami CVA -54 i dalsze są często klasyfikowane jako superlotniskowce (ze względu na rozmiary).

"Mission Accomplished"[ | edytuj kod]

Powrót z Zatoki Perskiej w 2003 z transparentem "Mission Accomplished" ("Zadanie Wykonane")

Lotniskowiec wspierał inwazję Iraku w 2003. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, przed wpłynięciem lotniskowca do macierzystego portu okręt odwiedził George W. Bush. W bardzo nietypowy dla urzędującego prezydenta sposób wylądował na okręcie w samolocie odrzutowym S-3 Viking, siedząc jako pasażer w fotelu drugiego pilota (Bush w młodości pilotował wojskowe odrzutowce, ale na pewno nie był w stanie sam wylądować na lotniskowcu). Lotniskowiec był w tym momencie w pobliżu brzegu i prezydent był w stanie bez problemu dolecieć do niego helikopterem. Jego zdjęcia w kombinezonie lotniczym i tryumfalna przemowa pod transparentem "Mission Accomplished" (Zadanie wykonane) było w tamtym momencie uznane za majstersztyk propagandy politycznej. Z biegiem czasu jednak, w miarę jak stawało się coraz bardziej jasne że konflikt w Iraku wcale nie jest zakończony, spojrzenie na to wydarzenie wśród Amerykanów diametralnie się zmieniło. Obecnie napis "zadanie wykonane" jest dla wielu Amerykanów najbardziej oczywistym dowodem że administracja Busha nie zdawała sobie sprawy z prawdziwej sytuacji w Iraku i nie była przygotowana do stabilizacji kraju. Administracja Busha próbowała usprawiedliwiać się twierdząc że Bush w przemowie potwierdził tylko zakończenie "dużych operacji bojowych", a sam transparent był spontanicznym pomysłem załogi, i co więcej odnosił się tylko do zakończenia działań samego lotniskowca, a nie całej wojny. Później jednak okazało się że administracja Busha miała wydatny wkład w powieszenie transparentu (na przykład wydrukowała go, gdyż sam lotniskowiec nie miał odpowiednich drukarek).

Everett – miasto w USA, w stanie Waszyngton, w zespole miejskim Seattle, przy ujściu rzeki Snohomish do zatoki Puget (Ocean Spokojny). Około 91,5 tys. mieszkańców. W tym mieście znajduje się fabryka samolotów Boeing.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Transparent - tablica, pas materiału lub tkaniny, zwykle umocowany na jednym lub dwóch drążkach (drzewcach), (niekiedy niesiony w rękach bez drążków lub mocowany do ścian budynków lub ogrodzeń) z napisem lub rysunkiem o treści okolicznościowej, propagandowej. Transparent najczęściej noszony jest (lub wywieszany) podczas zgromadzeń świeckich, religijnych, imprez sportowych lub protestów społecznych takich jak: pochody, manifestacje, demonstracje, wiece, pikiety, pielgrzymki, mecze lub turnieje.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
USS Harry S. Truman (CVN-75) − amerykański lotniskowiec z napędem atomowym, ósmy okręt typu Nimitz. Zwodowany 7 września 1996 roku w stoczni Newport News, został przyjęty do służby w marynarce amerykańskiej 25 lipca 1998 roku. Portem macierzystym okrętu jest Naval Station Norfolk w Norfolk w stanie Wirginia. Okręt o długości całkowitej 332,93 metra ma 103 877 ton wyporności pełnej Energię dla okrętu zapewniają dwie siłownie jądrowe z reaktorami PWR, zasilające między innymi cztery turbiny parowe napędzające cztery śruby. Układ napędowy zapewnia jednostce możliwość rejsu z prędkością stałą przekraczającą 30 węzłów, przy teoretycznie nieograniczonym zasięgu. Załoga okrętu składa się z 3 200 osób, w tym 160 oficerów i 3 040 marynarzy, zaś w skład personelu skrzydła lotniczego okrętu wchodzi 1 865 pilotów i obsługi technicznej około 65 statków powietrznych. Okręt wyposażony jest w dwie wyrzutnie rakietowe pocisków NATO Sea Sparrow, dwie wyrzutnie Rolling Airframe Missile oraz dwa wielolufowe działa CIWS. USS Harry S. Truman (CVN-75) otrzymał pierwotnie nazwę United States odziedziczoną po pierwszej z sześciu fregat, których budowa została zatwierdzona przez Kongres w 1794 roku, jednak 2 lutego 1995 roku nazwa lotniskowca została zmieniona na cześć 33 prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Lockheed S-3 Viking – amerykański samolot patrolowy, bazujący na pokładach lotniskowców, opracowany i zbudowany w 1972 roku w amerykańskiej wytwórni lotniczej Lockheed Corporation.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
11 listopada jest 315. (w latach przestępnych 316.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 50 dni.

Reklama