USA Today

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba główna redakcji „USA Today”

USA Today – amerykański dziennik o zasięgu ogólnokrajowym, największy pod względem nakładu wśród amerykańskich gazet. Należy do Gannett Company. Główna siedziba znajduje się w McLean w stanie Wirginia.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Założony w 1982 jako alternatywa dla tradycyjnych gazet. Odmiennie od wcześniej istniejących czarno-białych dzienników, USA Today był z założenia gazetą kolorową, pełną zdjęć i ilustracji. Za przykładem USA Today poszły inne amerykańskie gazety.

Pierwszy numer ukazał się 15 września 1982 roku w Baltimore i Waszyngtonie. Na inauguracyjnej konferencji prasowej pojawił się prezydent Ronald Reagan. Nakład pierwszego numeru został sprzedany w całości. W pierwszych miesiącach istnienia USA Today drukowane było w liczbie 330 000 egzemplarzy. Rynkowy sukces spowodował w ciągu dwóch lat wzrost nakładu do 1,4 miliona sztuk.

Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

Druga różnica: USA Today jest gazetą ogólnokrajową, nie jest związany z żadnym miastem. Z tego powodu ma mniej stron, nie musząc publikować lokalnych wiadomości i reklam.

Pomimo sukcesu finansowego i ogromnego nakładu, USA Today nie jest uznawany za amerykańską gazetę pierwszej rangi. Krytycy uważają, że jest na niższym poziomie intelektualnym w stosunku do tradycyjnych gazet. Przez początkowe lata istnienia gazeta była pogardliwie nazywana MacPaper albo MacNewspaper.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. USA Today, WSJ, NYT are top three papers in circulation, www.usatoday.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  2. Małgorzata Dwornik, USA Today. Historia gazety dla ludzi mobilnych, „Reporterzy.info”, 28 października 2019.
  3. At 25, ‘McPaper’ Is All Grown Up - The New York Times, www.nytimes.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Internetowe wydanie USA Today
  • Reklama