• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • UNIVAC

  Przeczytaj także...
  Eckert-Mauchly Computer Corporation - amerykańska firma inżynierska, która zaprojektowała i zbudowała komputer UNIVAC I, pierwszą maszynę, która odniosła komercyjny sukces. Jej założyciele, John Presper Eckert i John Mauchly zbudowali najpierw w 1946 r. maszynę ENIAC, pierwszy wielki komputer ogólnego przeznaczenia.Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.
  Unisys Corporation – amerykańska firma komputerowa o zasięgu globalnym, mająca siedzibę w Blue Bell, Pensylwania, powstała w 1986 r. z połączenia Burroughs Corporation i Sperry Corporation.

  UNIVAC (ang. UNIVersal Automatic Computer) – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące komputery typu mainframe. Powstało ono z wydzielenia części korporacji Remington Rand, która w 1950 roku nabyła Eckert-Mauchly Computer Corporation (firmę założoną 4 lata wcześniej przez twórców ENIAC-a).

  ENIAC (od ang. Electronic Numerical Integrator And Computer – Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer) – komputer skonstruowany w latach 1943-1945 przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly’ego na Uniwersytecie Pensylwanii w USA. Zaprzestano jego używania w 1955.Mainframe (ang. main – główny, frame – struktura) (często w Stanach Zjednoczonych nazywany "Big Iron", dawniejsze polskie określenie to "komputery głównego szeregu") – klasa komputerów używanych głównie przez duże organizacje dla krytycznych aplikacji (np. finansowych, statystycznych). Są systemami o dużej niezawodności. W czasie, gdy powstawały i odnosiły największe sukcesy, ich alternatywą były minikomputery i kalkulatory.

  Jej najsłynniejszym produktem był komputer UNIVAC I, czyli pierwszy na świecie elektroniczny komputer ogólnego przeznaczenia.

  Remington Rand - amerykański producent sprzętu biurowego i informatycznego, powstały w 1873 r. jako E.Remington and Sons po wydzieleniu z Remington Arms.UNIVAC I (Universal Automatic Computer) - pierwszy na świecie elektroniczny komputer ogólnego przeznaczenia, zbudowany w 1951 r. przez Johna Eckerta i Johna Mauchly z Eckert-Mauchly Computer Corporation (nabytą w tym okresie przez Remington Rand) i użyty m.in. przez amerykańskie biuro spisowe - U.S.Census Bureau.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • BINAC
 • Unisys Corporation
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.715 sek.