UK Download Chart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

UK Download Chart, właściwie The UK Official Download Chart – kompilacja tworzona przez Official Charts Company w oparciu o przemysł muzyczny. Tydzień notowania trwa od niedzieli do soboty, natomiast przeboje są publikowane w środę po południu tak, aby nie kolidować z nadawanymi na weekendzie zestawieniami UK Singles Chart.

iTunes Store – sklep online utworzony przez Apple Inc., sprzedający pliki, które są dostępne przez aplikację iTunes.Pixies – zespół rockowy założony w Bostonie w 1986 roku. Znacznie wyprzedzali swój czas, ich wpływ jest widoczny szczególnie w ostatnich latach, kiedy to w utworach bardzo wielu zespołów indie rockowych można zauważyć inspirację muzyką tego kwartetu. Do fascynacji muzyką Pixies przyznawał się między innymi Kurt Cobain, uznając ją za najważniejszą inspirację dla twórczości Nirvany. Wśród admiratorów zespołu byli także David Bowie, PJ Harvey, U2, The Strokes oraz Radiohead, którego lider Thom Yorke powiedział, że "gdy był w szkole Pixies zmieniło jego życie". Charakterystycznymi cechami Pixies są: prosta melodia, melodyjne, popowe refreny, gitarowe zgrzyty, wrzaskliwy/zawodzący wokal Black Francisa, śpiewny Kim Deal oraz surrealistyczne, pełne niezrozumiałych metafor teksty.

Główna audycja telewizyjna składa się z 40 najpopularniejszych utworów minionego tygodnia, jednak największym zainteresowaniem objęta jest ścisła 20. Na początku w 2006 roku, publikowana była wersja z 200 przebojami, jednak szybko została zastąpiona nową. Notowania opierają się wyłącznie na pobraniach w jakości cyfrowej – tzw. „Permanent digital downloads” i dotyczą jedynie pojedynczych wykonań, nie całych płyt. Przykładem sklepu, w którym można nabyć tego rodzaju utwór jest iTunes Store.

Official Charts Company (OCC), wcześniej jako Chart Information Network (CIN), a następnie The Official UK Charts Company – organizacja zajmująca się tworzeniem oficjalnych notowań w Wielkiej Brytanii. Notowania są oparte na badaniach przez zespół sprzedawców, stanowią 99% wszystkich sprzedanych singli, 98% wszystkich albumów i ponad 90% wszystkich filmów. Dzięki OCC tworzone są m.in. takie notowania jak:Pobieranie plików (ang. download, także: ściąganie) – w informatyce proces przeciwny do wysyłania danych (ang. upload), polegający na pobieraniu plików lub innych danych z sieci (m.in. serwera, stron WWW, klientów FTP, klientów P2P oraz P2M). Słowo upowszechniło się również jako nazwa działu lub miejsca na stronie internetowej zawierającej pliki udostępnione do ściągnięcia.

Historia[ | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo UK Charts Company wraz ze wzrostem zainteresowania pobierania plików muzycznych w jakości cyfrowej zdecydowało się na uruchomienie specjalnego notowania podsumowującego tę część sprzedaży. Pierwszy odcinek programu miał miejsce 26 czerwca 2004 roku. Na początku 2005 roku, kiedy UK Singles Chart obchodziło swoje 1000. notowanie po raz pierwszy w historii muzyka w jakości cyfrowej znalazła większą liczbę nabywców aniżeli w wersji fizycznej.

Pierwszym „numerem jeden” notowania został utwór wykonywany przez grupę The Pixies – Bam Thwok. Nagranie, które zagościło na UK Download Chart najdłużej to Crazy autorstwa Gnarlsa Barkleya, który niezmiennie wiódł prym przez 11 kolejnych tygodni.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Pobieranie plików
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Lista na oficjalnej stronie Official Charts Company (ang.)
  • Strona magazynu Music Week (ang.)
  • Top 40 na OCC
  • Reklama