UGK

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

UGK (skrót od Underground Kingz) – amerykański duet hip-hopowy, powstały w 1987 w Port Arthur w Teksasie, reprezentujący nurt Dirty South inspirowany G-Funkiem; na południu USA uchodzą również za fundamentalistów rapu.

Kool G Rap, właściwie Nathaniel Wilson (ur. 20 lipca 1968 r. w Queens, Nowy Jork) – amerykański raper reprezentujący styl hardcore. Na początku kariery współpracował z grupą Juice Crew. Nagrał trzy albumy z DJ-em Polo.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

W jego skład wchodzili Bun B (Bernard Freeman) i Pimp C (Chad Butler, współautor tekstów i autor muzyki). Ich pierwszym legalnie wypuszczonym albumem był Too Hard to Swallow wydany w 1992, później wydali jeszcze kilka płyt notowanych na listach Billboard 200 i Top R&B/Hip-Hop Albums, jednym z nich była produkcja Underground Kingz, która zadebiutowała na pierwszej pozycji w notowaniu Billboard 200 w kwietniu 2007. Gościnnie występowali również w hitach innych wykonawców jak na przykład „Big Pimpin'”, który wydał Jay-Z i „Sippin' on Some Syrup” wydanym przez Three 6 Mafia. W 2005 Pimp C założył wytwórnie UGK Records. 4 grudnia 2007, Butler został znaleziony martwy w pokoju hotelowym w Hollywood w Kalifornii. Po jego śmierci Bun B wydał jeszcze ostatni album duetu, będący hołdem dla zmarłego przyjaciela pod tytułem UGK 4 Life.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Trill – debiutancki album amerykańskiego rapera o pseudonimie artystycznym Bun B. Zadebiutował na 6. pozycji na Billboard 200, sprzedając się w ilości 118.000 egzemplarzy w pierwszym tygodniu.

Historia[ | edytuj kod]

W 1992, UGK podpisało kontrakt na pięć albumów z Jive Records, wtedy wypuścili swój debiutancki album Too Hard to Swallow. Obok nowych nagrań znalazły się tam również utwory zaczerpnięte z wydanego wcześniej w podziemiu The Southern Way. Kilka piosenek, które znalazły się na płycie zostało napisanych w ostatniej chwili, najprawdopodobniej dlatego, że nie starczyło wcześniejszych nagrań. Pięć piosenek zostało wydanych dwa miesiące przed premierą Too Hard to Swallow na EP wydanym przez Bigtyme Recordz, a zatytułowanym Banned.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Juicy J, właściwie Jordan Michael Houston (ur. 5 kwietnia 1975) – amerykański raper i współzałożyciel hip hopowej grupy Three 6 Mafia. Jest młodszym bratem Project Pata.

Ich drugi album Super Tight został wydany 2 lata później 30 kwietnia. Tym razem album dostał się na listę Billboard Hot 200 i od razu znalazł się na 95 pozycji. Trzeci album otrzymał tytuł Ridin' Dirty i zadebiutował na 15 miejscu listy. Ridin' Dirty był ostatnim z pięciu albumów wydanym w ramach kontraktu z Jive Records.

William Leonard Roberts II (ur. 28 stycznia 1976 r.), lepiej znany jako Rick Ross - amerykański raper i założyciel wytwórni Maybach Music Group. W konflikcie z raperem 50 Centem.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Rok 2000 okazał się dla grupy przełomowym. Wtedy to wystąpili gościnnie w dwóch wielkich hitach – Big Pimpin' autorstwa Jaya-Z i Sippin' On Some Syrup Three 6 Mafii. Oba utwory znacznie zwiększyły popularność duetu z Port Arthur i oczekiwanie na ich kolejny album. Jive Records jednak nie do końca sprostało wymaganiom fanów, jako że najnowszy album Dirty Money nie okazał się tak dużym hitem.

Talib Kweli, właściwie Talib Kweli Greene (ur. 3 października 1975 w Nowym Jorku) – amerykański raper, aktor i kompozytor. Jego imię jest pochodzenia arabskiego i oznacza szukającego lub ucznia prawdy i wiedzy. Jest jednym z najbardziej wyrazistych raperów w undegroundowym hiphopie i często chwalony przez krytyków, mimo braku większych sukcesów komercyjnych.Pimpalation – drugi dwupłytowy solowy album amerykańskiego rapera Pimp C. Wydany nakładem wytwórni Rap-a-Lot i Asylum. Druga część płyty zawiera utwory w wersji Chopped & Screwed, które zostały zmiksowane przez Dj Michaela 5000 Wattsa.

Problemy grupy stały się jeszcze większe kiedy w 2002 Pimp C trafił do więzienia za napad z bronią w ręku. Podczas pobytu kolegi w więzieniu Bun B występował gościnnie w wielu utworach różnych artystów, w każdym z nich wspominał o swoim partnerze lub wykrzykiwał słowa „Free Pimp C!” („Uwolnijcie Pimp C!”). Wielu innych artystów również nalegało w piosenkach o uwolnienie rapera, niezależnie czy w ich utworach gościnnie występowała druga połowa UGK czy też nie. W tym okresie Jive Records wypuściło album The Best of UGK, a także jego remix w wersji Chopped & Screwed. W wyniku pobytu Pimp C w więzieniu obaj członkowie grupy rozpoczęli kariery solowe.

Too Hard to Swallow – debiutancki album amerykańskiego zespołu hip-hopowego UGK. Został wydany 10 listopada, 1992 roku.Big Daddy Kane, właściwie Antonio Monterio Hardy (ur. 10 września 1968 na Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański raper.

Rap-a-Lot Records wypuściło na rynek 1 marca 2005 album Sweet James Jones Stories, który był pierwszym solowym krążkiem Pimp C. Później, 18 października 2005 swój solowy debiut zaliczył także Bun wydając album Trill. Debiutował on na 6. miejscu listy Billboard 200, a także na szczycie notowania Top R&B/Hip-Hop Albums.

Z-Ro, właściwie Joseph Wayne McVey (ur. 19 Grudnia 1977 roku w Missouri City, Teksas) – amerykański raper. Jest kuzynem rapera Trae.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

30 grudnia 2005 Pimp został zwolniony z więzienia i miał przebywać na zwolnieniu warunkowym do grudnia 2009. Po wyjściu z więzienia wydał swój drugi solowy album zatytułowany Pimpalation 25 lipca 2006.

7 kwietnia 2007 on i Bun B wydali siódmy album UGK, pod tytułem Underground Kingz, który zawierał 26 utworów na 2 płytach CD. Wśród zaproszonych na płytę gości znaleźli się Talib Kweli, Too Short, Rick Ross, Z-Ro, Three 6 Mafia, Slim Thug, OutKast, a także legendy hip-hopu Kool G Rap i Big Daddy Kane w wyprodukowanym przez Marleya Marla utworze „Next Up”. Album zawierał także wyprodukowany przez DJ-a Paula i Juicy J utwór „International Player's Anthem (I Choose You)”, który został drugim singlem, po „The Game Belongs To Me”. W piosence „Two Types of Bitches” wystąpił brytyjski raper Dizzee Rascal, później UGK wystąpili na jego płycie Maths + English w utworze „Where's Da G's”.

Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Opracowano na podstawie źródła.

 • Too Hard to Swallow (1992)
 • Super Tight... (1994)
 • Ridin' Dirty (1996)
 • Dirty Money (2001)
 • Underground Kingz (2007)
 • UGK 4 Life (2009)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. John Bush: Biografia UGK (ang.). www.allmusic.com.
  2. David Jeffries: Biografia Pimp C (ang.). www.allmusic.com.
  3. Dyskografia UGK (ang.). www.allmusic.com.
  18 października jest 291. (w latach przestępnych 292.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 74 dni.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  DJ Paul, właściwie Paul Beauregard (ur. 1977) - amerykański raper, producent muzyczny pochodzący z Memphis w stanie Tennessee. Jest członkiem zespołu hip-hopowego Three 6 Mafia, którą tworzy wspólnie z Juicy J.
  Super Tight... – drugi studyjny album amerykańskiego zespołu hip-hopowego UGK. Został wydany 30 sierpnia, 1994 roku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  1 marca jest 60. (w latach przestępnych 61.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 305 dni. W starożytnym Rzymie był to pierwszy dzień w roku.
  UGK 4 Life – szósty i jednocześnie ostatni studyjny album amerykańskiego zespołu hip-hopowego UGK. Został wydany 31 marca, 2009 roku.
  Port Arthur - miasto w USA, w południowo-wschodniej części stanu Teksas, nad jeziorem Sabine, w zespole miejskim Beaumont-Port Arthur-Orange, zw. Złotym Trójkątem (tworzący okręg petrochemiczny). Około 57,7 tys. mieszkańców. Miejsce urodzenia Janis Joplin.
  Bernard Freeman znany jako Bun B (ur. 19 marca 1973 w Port Arthur w Teksasie) – amerykański raper. Jest członkiem Rap-A-Lot Records. Razem z Pimp C tworzyli duet UGK, wydali wspólnie 10 albumów. Dodatkowo Bun B rozpoczął karierę solową. Jak do tej pory ukazały się jego trzy płyty zatytułowane Trill, II Trill i Trill O.G..

  Reklama