Tytus Kopisch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tytus Kopisch (ur. ok. 1802, zm. 1847) – łódzki kupiec i przedsiębiorca lniarski, prowadził w Łodzi pierwszą przemysłową farbiarnię tkanin bawełnianych.

Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830-1831 – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji, które wybuchło w nocy z 29 listopada na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).Tkanina – wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.

Przybył do Łodzi z Kowar na Dolnym Śląsku w 1828 i przy dzisiejszej ul. ks.bpa W. Tymienieckiego 5 (dawniej: św. Emilii), nieopodal ulicy Piotrkowskiej kupił od Daniela Illa fabrykę zwaną dziś Starym Bielnikiem lub Bielnikiem Kopischa (budowa bielnika, zainicjowana przez administrację rządową Królestwa Polskiego została zakończona w 1825). Protokół z kupna wymienia: „dwa domy jednopiętrowe z suterenami /.../ jedną łączną z sobą całość frontową tworzące, wraz z przynależnymi do tych domów śluzą i dwoma kołami wodnemi”.

Bielnik Kopischa – najstarszy zachowany obiekt fabryczny w Łodzi, zwyczajowa choć nieprawidłowa nazwa budynku przemysłowo-mieszkalnego należącego do Tytusa KopischaUlica Piotrkowska – reprezentacyjna ulica Łodzi i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa w Europie licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości.

Po kupnie fabryki, wsparty finansową pożyczką rządu Królestwa, rozbudował zakład i sprowadził do Łodzi tkaczy lnu ze Śląska, dla których wybudował 17 drewnianych domów parterowych. Tkacze ci byli zatrudnieni przy wyrobie płótna, a jego wykończeniem zajmowała się manufaktura Kopischa. Była ona jednym z większych zakładów lniarskich w Królestwie. Po powstaniu listopadowym firma podupadła i przestała się liczyć na rynku, a po dwudziestu kilku latach przedsiębiorstwo przestało być opłacalne. W 1847 Kopisch sprzedał firmę i powrócił do ojczyzny. Od lat 70. XIX w. właścicielem bielnika był Karol Wilhelm Scheibler.

Królestwo Polskie (ros. Царство Польское, Carstwo Polskoje), potocznie Królestwo Kongresowe, Kongresówka – kadłubowe państwo polskie istniejące w latach 1815-1832, a później do 1918 r. jako część składowa Imperium Rosyjskiego. Zostało utworzone decyzją kongresu wiedeńskiego. Wbrew obiegowym opiniom Królestwo Polskie było państwem suwerennym i niepodległym (do 1832 r.), posiadającym własną konstytucję, Sejm, wojsko, monetę i szkolnictwo z Uniwersytetem Warszawskim, a czynności urzędowe odbywały się w języku polskim. Polskę łączyły z Rosją - osoba Monarchy (każdorazowy Imperator Rosji był jednocześnie Królem Polski i pod takim tytułem występował w Królestwie) oraz polityka zagraniczna, należąca do prerogatyw królewskich. Koroną królestwa była Polska Korona Cesarska. 26 lutego 1832 roku król Mikołaj I Romanow zniósł konstytucję Królestwa zastępując ją Statutem Organicznym, który likwidował Sejm i samodzielną armię, znosił unię międzypaństwową i włączał Królestwo do cesarstwa na zasadzie autonomii administracyjnej, przywrócił urząd namiestnika sprawującego władzę cywilną i wojskową.Dolny Śląsk (niem. Niederschlesien, śl-niem. Niederschläsing, czes. Dolní Slezsko, śl. Dolny Ślůnsk, łac. Silesia Inferior) – część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą oraz w północnej części Czech.

Bielnik jest obecnie najstarszym zachowanym obiektem włókienniczej Łodzi

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Stefan Kieniewicz, Historia Polski, 1795-1918, 1975.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Bielnik Kopischa. Wyborcza.pl, 2004-02-02. [dostęp 2019-10-19].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kupiec – dawna nazwa wędrownego handlarza, który przemieszczał się pomiędzy różnymi miastami i sprzedawał (ewentualnie kupował) towar. W średniowieczu kupcy wraz z innymi rzemieślnikami tworzyli mieszczaństwo, w tym samym czasie zrzeszali się również w organizacjach zwanych cechami. Jednym z obowiązków, który mieli spełniać w określonych przez króla miastach, było prawo składu.
  Bawełna – włókno otaczające nasiona rośliny określanej tą samą nazwą – bawełny (Gossypium), mające wiele zastosowań. Służy m.in. do wytwarzania miękkiej tkaniny – najpopularniejszej w przemyśle tekstylnym, a także, ze względu na silne własności absorpcyjne, do produkcji materiałów opatrunkowych. Włókno bawełniane jest też stosowane w mieszankach włókien, jako dodatek do wełny czy lnu.
  Kowary (niem. Schmiedeberg) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich.
  Manufaktura (łac. manus – ręka, manufactura – rękodzieło) – zakład produkcyjny, w którym produkcja masowa złożonego produktu końcowego odbywa się ręcznie i oparta jest na podziale pracy: poszczególne etapy produkcji wykonywane są przez pracowników wyspecjalizowanych w ich wykonywaniu.

  Reklama