Tytus Jaszkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tytus Jaszkowski (ur. 4 stycznia 1870 w Ostrowie Wielkopolskim, zm. 14 marca 1963 w Lipinach, obecnie dzielnica Świętochłowic) – działacz narodowy, powstaniec śląski. Założyciel i prezes gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów).

Lipiny (niem. Lipine) – dzielnica Świętochłowic, od północy granicząca z Bytomiem, od zachodu z Rudą Śląską, od wschodu z Chropaczowem i Piaśnikami, a od południa z Centrum.Polska Organizacja Wojskowa, POW – tajna organizacja wojskowa powstała w sierpniu 1914 w Warszawie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w wyniku połączenia działających w Królestwie Polskim konspiracyjnych grup Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Walki Czynnej w celu walki z rosyjskim zaborcą. Początkowo bezimienna, od października 1914 zaczęła używać nazwy POW.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie robotniczej, jako syn mistrza malarskiego.

W 1892 przeniósł się na Górny Śląsk do Królewskiej Huty. Był organizatorem ognisk „Sokoła” w Bytomiu, Katowicach, Chorzowie i Świętochłowicach. Z racji swej działalności w „Sokole” objęty inwigilacją policji, m.in. oskarżony o domniemaną zniewagę władz pruskich. Działał na rzecz narodu polskiego na ziemiach zaboru pruskiego. Założyciel Straży Obywatelskiej dla Górnego Śląska oraz Związku Wojackiego, zrzeszającego kombatantów polskich z okresu I wojny światowej.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Chorzowie – czwarte na Górnym Śląsku gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” utworzone 21 listopada 1901 roku w Chorzowie. Chorzów (niem. Königshütte O.S., od 1922 do 1934 Królewska Huta, od 1939 do 1945 Königshütte) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Górnym Śląsku, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), lokalny ośrodek gospodarczy oraz kulturalny.

Od 1919 mieszkał w Lipinach, obecnie dzielnicy Świętochłowic, współorganizował placówki Polskiej Organizacji Wojskowej. Członek pierwszego składu Rady Ludowej w Lipinach. Podczas III powstania śląskiego członek miejscowej Komendy Placu. Założyciel Związku Obrony Kresów Zachodnich, działacz Związku Powstańców Śląskich. Po wybuchu II wojny światowej, mając 69 lat zgłosił się do miejscowej kompanii samoobrony powstańczej. Mimo zaawansowanego wieku brał udział w walkach o obronę Świętochłowic i Lipin, podczas okupacji współpracował z ruchem oporu.

Ostrów Wielkopolski (dawniej Ostrowo, Ostrów Kaliski, w latach 1919–1920 Ostrów, łac. Ostrovia, niem. Ostrowo) – miasto w województwie wielkopolskim(dawniej województwo kaliskie), na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Ołobokiem, siedziba powiatu ostrowskiego i gminy Ostrów Wielkopolski.Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

Odznaczenia[ | edytuj kod]

Śląski Krzyż Powstańczy.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Poczet Chorzowian - Tytus Jaszkowski
  • Rajmund Hanke. W: Kapała Zbigniew (red.): Chorzowski Słownik Biograficzny. Chorzów: Muzeum w Chorzowie, 2007, s. 159-160.
  • Reklama