TypeScript

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

TypeScriptwolny i otwartoźródłowy język programowania stworzony przez firmę Microsoft jako nadzbiór języka JavaScript. Umożliwia on opcjonalne statyczne typowanie oraz programowanie zorientowane obiektowo oparte na klasach. TypeScript jest nadzbiorem JavaScript, a więc potencjalnie każdy program napisany w języku JavaScript jest poprawnym programem TypeScript. Aplikacje napisane w TypeScript kompilują się bezpośrednio do języka JavaScript.

W programowaniu komputerowym framework albo platforma programistyczna jest szkieletem do budowy aplikacji. Definiuje on strukturę aplikacji oraz ogólny mechanizm jej działania, a także dostarcza zestaw komponentów i bibliotek ogólnego przeznaczenia do wykonywania określonych zadań. Programista tworzy aplikację, rozbudowując i dostosowując poszczególne komponenty do wymagań realizowanego projektu, tworząc w ten sposób gotową aplikację.Miguel de Icaza (ur. 1972 w mieście Meksyk) - programista meksykański, aktywny działacz na rzecz rozwoju projektów free software i open source, twórca m.in. projektu GNOME i Mono.

Historia[ | edytuj kod]

TypeScript po raz pierwszy został udostępniony w październiku 2012 roku (pod wersją 0.8), po dwóch latach od rozpoczęcia nad nim prac przez firmę Microsoft. Wkrótce po tym Miguel de Icaza zaczął zachwalać język jednocześnie krytykując brak wsparcia przez środowiska programistyczne z wyjątkiem Microsoft Visual Studio (który w tamtym czasie nie był dostępny na systemy inne niż Windows). Aktualnie bardzo wiele IDE wspiera TypeScript, takie jak np. JetBrains WebStorm, Visual Studio Code, Eclipse, Sublime Text, Atom, jak również edytory Emacs i Vim.

Sublime Text – wieloplatformowy, rozbudowany i wysoce konfigurowalny edytor tekstu zorientowany dla programisty, napisany w językach C++ i Python.Typ – w językach programowania opis rodzaju, struktury i zakresu wartości, jakie może przyjmować dany literał, zmienna, stała, argument, wynik funkcji lub wartość.

W lipcu 2014 roku zespół programistów języka ogłosił wydanie nowego kompilatora, który był pięciokrotnie szybszy od swojego poprzednika. Dodatkowo kod źródłowy pierwotnie hostowany na stronie CodePlex został przeniesiony na GitHub.

Możliwości[ | edytuj kod]

TypeScript udostępnia programiście elementy składni z nadchodzących edycji ECMAScript, jak też i dodatkowe możliwości.

 • Typowane zmienne, argumenty i funkcje
 • Klasy
 • Interfejsy
 • Enum
 • Moduły
 • Opcjonalne parametry funkcji
 • Typy generyczne
 • Emacs – rodzina edytorów tekstu, znana ze swojej rozszerzalności. Podręcznik najpopularniejszego wariantu GNU Emacs opisuje go jako „rozszerzalny, dostosowywalny, samodokumentujący się, edytor wyświetlany w czasie rzeczywistym”. Rozwój pierwszych Emacsów rozpoczął się w połowie lat siedemdziesiątych, a prace nad GNU Emacsem, kontynuowane są aktywnie do chwili obecnej (2020). Atom – desktopowy edytor programistycznych kodów źródłowych z kolorowaniem składni dla wielu języków. Można w nim też edytować wszystkie pliki tekstowe (.txt). Dystrybuowany na otwartej licencji MIT. Program bazuje na zmodyfikowanej przeglądarce Chromium oraz rozszerzeniu do niej pozwalającym na edytowanie dokumentów i korzystanie z systemu kontroli wersji GIT. Dzięki temu rozwiązaniu program jest wieloplatformowy i każdy znający JavaScript może go łatwo rozszerzyć o potrzebne mu funkcje. Umożliwia też integrację z niektórymi kompilatorami.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  MongoDB (od słowa "humongous") to otwarty, nierelacyjny system zarządzania bazą danych napisany w języku C++. Charakteryzuje się dużą skalowalnością, wydajnością oraz brakiem ściśle zdefiniowanej struktury obsługiwanych baz danych. Zamiast tego, dane składowane są jako dokumenty w stylu JSON, co umożliwia aplikacjom bardziej naturalne ich przetwarzanie, przy zachowaniu możliwości tworzenia hierarchii oraz indeksowania.
  Eclipse – platforma (framework) napisana w 2004 roku w Javie do tworzenia aplikacji typu rich client. Na bazie Eclipse powstało zintegrowane środowisko programistyczne do tworzenia programów w Javie, które jest razem z tą platformą rozpowszechniane.
  Node.js jest środowiskiem programistycznym zaprojektowanym do tworzenia wysoce skalowalnych aplikacji internetowych, szczególnie serwerów www napisanych w języku JavaScript. Node.js umożliwia tworzenie aplikacji sterowanych zdarzeniami wykorzystujących asynchroniczny system wejścia-wyjścia. Node.js jest aplikacją open source.
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
  Aplikacja, program użytkowy - konkretny, ze względu na oferowaną użytkownikom funkcjonalność, element oprogramowania użytkowego.
  Program komputerowy (ang. computer program) - sekwencja symboli opisująca obliczenia zgodnie z pewnymi regułami zwanymi językiem programowania. Program jest zazwyczaj wykonywany przez komputer (np. wyświetlenie strony internetowej), czasami bezpośrednio – jeśli wyrażony jest w języku zrozumiałym dla danej maszyny lub pośrednio – gdy jest interpretowany przez inny program (interpreter). Program może być ciągiem instrukcji opisujących modyfikacje stanu maszyny ale może również opisywać obliczenia w inny sposób (np. rachunek lambda).
  Definicja intuicyjna: Kod źródłowy to zapis programu komputerowego w formie czytelnej dla człowieka umożliwiający jego modyfikację i rozwój.

  Reklama