Two International Finance Centre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Two Internaional Finance Centre w nocy

Two International Finance Center, znany też jako 2IFC – wieżowiec w Hongkongu, zaprojektowany przez Césara Pelli i ukończony w 2003 roku. Ma 415 metrów wysokości. Liczba jego pięter (88) jest w tutejszej kulturze uznawana za szczęśliwą. Są tu też 22 piętra handlowe. Wieżowiec jest zaprojektowany w taki sposób, aby mieścić firmy zajmujące się finansami. Dla przykładu mieści się tu siedziba HKMA (Hong Kong Monetary Authority), które jest ulokowane na 55 piętrze. Spodziewa się, że budynek jest w stanie pomieścić nawet 15 000 osób.

Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.

Liczba 88 pięter nie ukazuje rzeczywistego stanu. Niektóre z „zakazanych pięter” takich jak „14” i „24”, które w dialekcie kantońskim oznaczają kolejno, „definitywnie martwy”, oraz „łatwo umrzeć”, są pominięte. Ostatnie piętro 2IFC jest nieznacznie wyższe niż miejski maksymalny punkt widokowy w Hongkongu. Jest to 2. co do wysokości budynek w Hongkongu, 6. w Chinach i 16. na świecie. Dzierżawcami powierzchni biurowej budynku są między innymi: Hong Kong Monetary Authority, Warburg Pincus, Nomura Group, UBS AG, Ernst & Young, State Street Corporation, Financial Times, BNP Paribas, Henderson Land Development and Lehman Brothers.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.BNP Paribas to grupa kapitałowa, a zarazem bank francuski powstały w 2000 roku z połączenia banków Banque Nationale de Paris (BNP) i Paribas. Jest to największy bank strefy euro pod względem kapitalizacji giełdowej. Siedzibą banku jest Paryż. Spółka wchodzi w skład indeksu CAC 40.

Budynek otrzymał w 2003 roku Emporis Skyscraper Award.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Zdjęcie satelitarne
  • Strona International Finance Centre
  • Emporis - Two International Finance Centre
  • SkyscraperPage - Two International Finance Centre
  • Reklama