Tuudi (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tuudi (est. Tuudi jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z okolic wsi Tuhu w gminie Lihula. Wpada do rzeki Kasari parę kilometrów na północ od wsi Kirikuküla na terenie Parku Narodowego Matsalu. Ma długość 26,6 km i powierzchnię dorzecza 195,7 km².

Kirikuküla - wieś w Estonii, w prowincji Lääne, w gminie Lihula. Wieś położona jest na granicy Parku Narodowego Matsalu. Na północ od wsi rzeka Tuudi wpada do rzeki Kasari.Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Estonii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tuudi jõgi (est.). Keskkonnaregister. [dostęp 2016-03-12].
  2. Kasari jõgi (est.). Keskkonnaregister. [dostęp 2016-03-12].
  3. Tuudi jõgi VEE1116600 (est.). Keskkonnainfo. [dostęp 2016-03-12].
  Kasari (est. Kasari jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z okolic wsi Rabivere w gminie Kohila. Uchodzi do zatoki Matsalu na terenie Parku Narodowego Matsalu. Ma długość 131,4 km i powierzchnię dorzecza 3213 km². Głównymi dopływami są: Vardi, Luiste, Vigala, Allika, Vanamõisa, Liivi, Penijõgi, Tuudi.
  Reklama