Turbo Prolog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Turbo Prologzintegrowane środowisko programistyczne firmy Borland umożliwiające programowanie w języku Prolog.

Kompilator – program służący do automatycznego tłumaczenia kodu napisanego w jednym języku (języku źródłowym) na równoważny kod w innym języku (języku wynikowym) . Proces ten nazywany jest kompilacją. W informatyce kompilatorem nazywa się najczęściej program do tłumaczenia kodu źródłowego w języku programowania na język maszynowy. Niektóre z nich tłumaczą najpierw do języka asemblera, a ten na język maszynowy jest tłumaczony przez asembler.Debug tool, Debugger (po polsku - program do usuwania błędów, czytaj dibager - z ang. odpluskwiacz) – program komputerowy służący do dynamicznej analizy innych programów, w celu odnalezienia i identyfikacji zawartych w nich błędów, zwanych z angielskiego bugami (robakami). Proces nadzorowania wykonania programu za pomocą debuggera określa się mianem debugowania.

Turbo Prolog zawiera pełnoekranowy edytor z prostym debuggerem, kompilator i wewnętrzny konsolidator (linker). Turbo Prolog, poza interpretacją, umożliwia kompilację stworzonego programu.

Obecnie nie jest już rozwijany.

Hanoi Example[ | edytuj kod]

class hanoi 
  predicates 
    hanoi : (unsigned N). 
end class hanoi 
 
implement hanoi 
  domains 
    pole = string. 
 
  clauses 
    hanoi(N) :- move(N, "left", "centre", "right"). 
 
  class predicates 
    move : (unsigned N, pole A, pole B, pole C). 
  clauses 
    move(0, _, _, _) :- !. 
    move(N, A, B, C) :- 
      move(N-1, A, C, B), 
      stdio::writef("move a disc from % pole to the % pole\n", A, C), 
      move(N-1, B, A, C). 
end implement hanoi 
 
goal 
  console::init(), 
  hanoi::hanoi(4).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Turbo
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Janusz Szajna, Marian Adamski, Tomasz Kozłowski, Turbo Prolog. Programowanie w języku logiki., Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1991, Seria: Mikrokomputery. ISBN 83-204-1395-8
 • Konsolidator (ang. linker) lub program konsolidujący to jeden z programów składowych kompilatora. Konsolidator w trakcie procesu konsolidacji łączy zadane pliki obiektowe i biblioteki statyczne tworząc w ten sposób plik wykonywalny. W systemach uniksowych jest to zazwyczaj program o nazwie ld.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zintegrowane środowisko programistyczne (ang. Integrated Development Environment, IDE) jest to aplikacja lub zespół aplikacji (środowisko) służących do tworzenia, modyfikowania, testowania i konserwacji oprogramowania.
  Turbo to nazwa serii kompilatorów firmy Borland, a także programów pomocniczych i narzędziowych, związanych z tworzeniem i uruchamianiem oprogramowania.
  Mikrokomputery to seria wydawnicza książek z zakresu informatyki i zagadnień pokrewnych, wydawana w latach osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych przez Wydawnictwa Naukowo-Techniczne (WNT).
  Edytor - program służący do wprowadzania zmian (edycji) w jakimś dokumencie. Zazwyczaj używane w znaczeniu edytor tekstu. Bardziej zaawansowane edytory tekstu bywają nazywane procesorami tekstu. W zależności od typu edytowanego dokumentu rozróżniamy:
  Prolog (od francuskiego Programmation en Logique) jest to jeden z najpopularniejszych języków programowania logicznego. Prolog powstał jako język programowania służący do automatycznej analizy języków naturalnych, jest jednak językiem ogólnego zastosowania, szczególnie dobrze sprawdzającym się w programach związanych ze sztuczną inteligencją. Prolog w przeciwieństwie do większości popularnych języków jest językiem deklaratywnym.

  Reklama