Tunel Somport

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tunel Somport – tunel drogowy znajdujący się na granicy Hiszpanii i Francji, położony w Pirenejach Środkowych, łączący hiszpańską dolinę leżącą w Aragonii z położoną po stronie francuskiej doliną Aspe (fr. La Vallée d'Aspe). Ma długość 8 608 metrów, z czego 5 759 metrów leży po stronie hiszpańskiej, a 2 849 metrów po stronie francuskiej. To najdłuższy tunel drogowy w Hiszpanii. Zbudowany został na mocy umowy międzynarodowej podpisanej przez oba państwa w 1994 i 2002 roku. Otwarto go w dniu 18 stycznia 2003. Jest częścią europejskiej trasy E7. Do tunelu dochodzą:

Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. E7 – trasa europejska pośrednia północ - południe przebiegająca przez teren Francji i Hiszpanii, o długości 247 km, łącząca miasta Pau we Francji i Saragossa Hiszpanii. Granicę francusko - hiszpańską trasa pokonuje w 8,6 kilometrowym tunelu Somport.
 • droga N134 po stronie francuskiej
 • droga N-330 po stronie hiszpańskiej
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Najdłuższe tunele drogowe na świecie, Inżynieria.com [dostęp 2019-03-17] (pol.).
  2. Tunnel du Somport. Bâtiment entrée Espagne, www.aspejacetania.com [dostęp 2019-03-17].
  3. Túnel de Somport. Boca entrada Francia, www.aspejacetania.com [dostęp 2019-03-17].
  Aragonia (hiszp. i arag. Aragón, kat. Aragó) – wspólnota autonomiczna i region historyczny w północno-wschodniej Hiszpanii. Region historyczny Aragonii obejmuje środkową część biegu Ebro. Pełna nazwa hiszpańska brzmi "Comunidad Autónoma de Aragón".
  Reklama