• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tsukuba  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Tsukuba (jap. つくば市 Tsukuba-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Ibaraki, na wyspie Honsiu. Tsukuba jest jednym z „miast specjalnych” (jap. 特例市 tokurei-shi).

  Miasto zostało zaprojektowane i zbudowane jako "Miasteczko naukowe Tsukuba" (ang. Tsukuba Science City). Zlokalizowane w nim zostały instytuty naukowo-badawcze, laboratoria, dwa uniwersytety oraz firmy z dziedziny wysokich technologii. W 1985 roku Tsukuba była gospodarzem Światowej Wystawy EXPO 1985. Od 2011 roku organizowany jest tutaj kobiecy turniej tenisowy rangi ITF (25000$), pod nazwą Sekisho Challenge Open.

  Tsuchiura (jap. 土浦市, Tsuchiura-shi) - miasto w Japonii, na wyspie Honsiu, w prefekturze Ibaraki, nad jeziorem Kasumigaura.Ryūgasaki (jap. 龍ヶ崎市, Ryūgasaki-shi) - miasto w Japonii, w prefekturze Ibaraki, we wschodniej części wyspy Honsiu.

  Historia[ | edytuj kod]

  Miasto Tsukuba powstało 30 listopada 1987 roku w wyniku połączenia miejscowości Yatabe, Toyosato i Ōho (z powiatu Tsukuba) połączyły się z wioską Sakura (z powiatu Niihari). 31 stycznia 1988 roku miejscowość Tsukuba (jap. 筑波町) (z powiatu Tsukuba) została włączona w teren miasta. 1 listopada 2002 roku teren miasta powiększył się o miejscowość Kukizaki (z powiatu Inashiki).

  Ishioka (jap. 石岡市 Ishioka-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Ibaraki, we wschodniej części wyspy Honsiu. Powiat Tsukuba (jap. 筑波郡 Tsukuba-gun) – dawny powiat w Japonii, w prefekturze Ibaraki. Z dniem 13 lutego 2005 roku liczył 40 432 mieszkańców i zajmował powierzchnię 79,14 km².


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Prefektura Ibaraki (jap. 茨城県, Ibaraki-ken) - prefektura położona w północno-wschodniej części regionu Kantō, w Japonii. Jej stolicą jest miasto Mito.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wystawy światowe – nazwa zwyczajowo nadawana cyklicznym ekspozycjom prezentującym dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Ciałem zajmującym się organizacją wystaw jest Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych (Bureau International des Expositions), powstałe w 1928 w wyniku umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez większość państw Ligi Narodów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.958 sek.