Trzy monety w fontannie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trzy monety w fontannie (ang Three Coins in the Fountain) – amerykański film z 1954 roku w reżyserii Jean Negulesco. Film w 1955 był nominowany do Oskara w trzech kategoriach z czego ostatecznie otrzymał dwie statuetki, w tym za najlepszą piosenką wykonaną przez Franka Sinatrę.

Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Trzy monety w fontannie w bazie Filmweb
  • Trzy monety w fontannie w bazie IMDb (ang.)
  • plakaty z filmu
  • Jean Negulesco właśc. Jean Negulescu (ur. 26 lutego 1900 w Krajowej, Rumunia - zm. 18 lipca 1993 w Marbelli, Hiszpania) - amerykański reżyser filmowy pochodzenia rumuńskiego nominowany w 1949 do Oscara za reżyserię filmu Johnny Belinda (1948).Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
    Warto wiedzieć że... beta

    Francis Albert Sinatra (ur. 12 grudnia 1915 w Hoboken, zm. 14 maja 1998 w Los Angeles) – amerykański piosenkarz i aktor filmowy pochodzenia włoskiego.

    Reklama