Trzeci Doktor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jon Pertwee, odtwórca roli Trzeciego Doktora

Trzeci Doktor (ang. Third Doctor) – postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science-fiction pt. Doktor Who, w którą wcielił się Jon Pertwee. Postać pojawiała się w serialu regularnie w latach 1970-1974 (co łącznie składa się na pięć sezonów) oraz gościnnie w historiach The Five Doctors z 1983 i Dimensions in Time z 1993.

Pierwszy Doktor (ang. First Doctor) - postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcielił się William Hartnell. W 1983 w historii The Five Doctors z powodu śmierci aktora, w postać wcielił się Richard Hurndall.Jedenasty Doktor (ang. Eleventh Doctor) – postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science fiction pt. Doktor Who, w którą wcielał się aktor Matt Smith. Jedenasty Doktor był ostatnią inkarnacją z oryginalnego cyklu regeneracyjnego, jaki posiadał Doktor, główny bohater serialu. Postać pojawiała się w serialu regularnie w latach 2010–2013 (co łącznie składa się na 3 pełne sezony oraz 7 odcinków specjalnych), oraz gościnnie w odcinku Głęboki oddech w 2014 roku. Dodatkowo postać ta pojawia się gościnnie w spin-offie Doktora Who, serialu Przygody Sary Jane, w odcinku Śmierć Doktora w 2010 roku.

Opis postaci[ | edytuj kod]

Postać jest trzecim wcieleniem tytułowej postaci serialu, Doktora. Trzeci Doktor wyróżniał się od innych swoich wcieleń, tym, że był silnie związany z UNIT-em. Wątek związany w jakiś sposób z tą organizacją pojawia się niemalże w każdym odcinku. Dwóch towarzyszy, Liz oraz Jo, trzeci Doktor uzyskał dzięki UNIT-owi.

Dalekowie (l.poj. Dalek) – fikcyjny gatunek istot pozaziemskich występujący w brytyjskim serialu science-fiction Doctor Who.Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.

Trzeci Doktor tak jak inne wcielenia podróżuje TARDIS-em oraz walczy z przeciwnikami. Podczas swoich podróży Doktor spotyka wrogów, znanych także z poprzednich historii, np. Daleków, mimo to głównym wrogiem dla tego wcielenia staje się nowy przeciwnik – Mistrz. Pod koniec swojej kadencji Doktor napotyka się również na Sontarianów, którzy w późniejszych historiach okazują się przeciwnikiem równym Cybermenom czy Dalekom.

Dugi Doktor (ang. Second Doctor) – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcielił się Patrick Troughton.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

Trzeciemu Doktorowi towarzyszyły jedynie trzy kobiety. Pierwszą z nich jest Elizabeth "Liz" Shaw, członkini UNITu. Jo Grant, druga towarzyszka, również była członkinią UNIT-u, była asystentką Doktora przez 3 sezony. Trzecia towarzyszka to dziennikarka Sara Jane Smith, która była obecna wraz z Brygadierem podczas regeneracji. Czasami do towarzyszy Trzeciego Doktora zalicza się również Brygadiera Lethbridge-Stewarta, kapitana Mike Yatesa oraz sierżanta Bentona.

Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.Dziewiąty Doktor (ang. Ninth Doctor) – postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science-fiction pt. Doktor Who, w którą wcielił się Christopher Eccleston. Dziewiąty Doktor był dziesiątą inkarnacją oryginalnego cyklu regeneracyjnego, jaki posiadał Doktor, główny bohater serialu. Postać pojawiała się regularnie w 2005 roku, przez całą pierwszą serię. Mimo, że nigdy Eccleston nie powrócił do roli, to w serialu kilkakrotnie zostały użyte archiwalne nagrania oraz zdjęcia z jego udziałem.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Artykuł dotyczy tytułowej postaci z serialu science-fiction brytyjskiej stacji BBC Doktor Who, a także grających w nim postaci i historii całej produkcji.
Dimensions in Time (pl. Wymiary w czasie) – specjalny, charytatywny crossover pomiędzy serialem science-fiction Doktor Who, a operą mydlaną EastEnders. Crossover podzielono na dwie części, które wydano kolejno 26 i 27 listopada 1993. Pomimo, iż produkcja serialu Doktor Who została zawieszona w 1989 roku, to odcinek wydano specjalnie w 1993, jako upamiętnienie 30-lecia istnienia serialu. Inną przyczyną stworzenia tego crossovera była pomoc finansowa realizowana dla organizacji charytatywnej Children in Need, prowadzonej przez BBC.
Cybermeni (l.p. Cyberman; ang. Cybermen) - rasa cyborgów zwianych z brytyjskim serialem pt.: Doktor Who. W starej wersji pochodzą z planet Mondas i Telos, a w nowej z równoległej Ziemi.
Doktor – tytułowa postać brytyjskiego serialu science fiction pt. Doctor Who. Przez cały okres nadawania serialu Doktora grało do tej pory jedenastu aktorów. Najdłużej odgrywającym rolę Doktora był aktor Tom Baker, który występował przez 7 lat i zagrał w 172 odcinkach. Najkrócej występującym aktorem był Paul McGann, który wystąpił tylko w filmie telewizyjnym jako ósmy Doktor (choć jeśli liczyć komiksy, powieści itp. przeżył on największą liczbę przygód).
TARDIS (Time And Relative Dimension(s) In Space) to fikcyjny statek kosmiczny i wehikuł czasu tytułowego Doktora z serialu telewizyjnego produkcji BBC, Doktor Who.
UNIT ( UNified Intelligence Taskforce lub United Nations Intelligence Taskforce) - fikcyjna organizacja związana z brytyjskim serialem science fiction pt. Doktor Who oraz jego spin-offami - Przygody Sary Jane oraz Torchwood. UNIT w serialach jest organizacją militarno-wywiadowczą zajmująca się chronieniem Ziemi przed zagrożeniami z kosmosu. Motto organizacji brzmi: Jakiekolwiek zagrożenie. Gdziekolwiek. Ochrona ludzkości bez względu na to jak daleko będziemy musieli się posunąć.

Reklama