Tryb monochromatyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tryb monochromatyczny (skala szarości) – sposób prezentacji obrazu wygenerowanego przez komputer na ekranie monitora komputerowego. W tym trybie istnieje jedynie informacja o luminancji danego piksela, ponieważ jest to tryb jednobarwny. Najczęściej utożsamia się go z obrazem w skali szarości, lecz w rzeczywistości kolor wyświetlanego piksela zależy od używanego wyświetlacza. Samo słowo pochodzi od słów mono, czyli pojedynczy, i chroma – barwa.

Ultrasonografia, USG – nieinwazyjna, atraumatyczna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej na granicy ośrodków, przy założeniu stałej prędkości fali w różnych tkankach równej 1540 m/s. W ultrasonografii medycznej wykorzystywane są częstotliwości z zakresu ok. 2-50 MHz. Fala ultradźwiękowa najczęściej generowana jest oraz przetwarzana w impulsy elektryczne przy użyciu zjawiska piezoelektrycznego (opisanego przez braci Curie na przełomie lat 1880-1881). Pierwsze doświadczenia nad wykorzystaniem ultrasonografii w diagnostyce prowadzone były w trakcie i zaraz po II wojnie światowej, a ultrasonografy wprowadzone zostały do szpitali na przełomie lat 60. i 70. XX wieku (jednym z pierwszych klinicznych zastosowań była diagnostyka płodu)Monitor komputerowy – ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera.

Do połowy lat 90. często używano rubinowych lub zielonych monitorów CRT, które później zostały zastąpione przez monitory kolorowe. Mimo że aktualnie powszechnie stosuje się wyświetlacze kolorowe, to w niektórych zastosowaniach nadal używane są wyświetlacze monochromatyczne jak np. w ultrasonografii.

Piksel (ang. pixel – wyraz utworzony ze zbitki dwóch angielskich słów: picture+element) jest to najmniejszy jednolity (przedstawiający konkretny kolor, patrz subpiksel) element obrazu wyświetlanego na ekranie (monitora komputerowego, telewizora itp.), drukowanego (dotyczy technologii druku punktowego) lub uzyskiwanego za pomocą urządzeń przetwarzania obrazu (aparat cyfrowy, skaner).Kineskop – rodzaj lampy obrazowej. Cechą odróżniającą kineskop od lampy oscyloskopowej jest magnetyczne odchylanie elektronów.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • tryb koloru
  • Reklama