Troyes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Troyes (wym. tʁwa) – miasto i gmina we Francji, położone nad Sekwaną, w regionie Grand Est, w departamencie Aube, w okręgu (arondissement) Troyes. Miasto było historyczną stolicą Szampanii.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Normanowie (st. nord. Norrmaen, ludzie północy) – określenie stosowane w zachodniej Europie dla określenia mieszkańców Skandynawii w okresie ich ekspansji handlowej i terytorialnej w VIII-XII wieku. Od IX wieku Normanowie na podbijanych terenach tworzyli nowe organizacje państwowe, np. Normandię czy Islandię.

W 2009 roku gminę zamieszkiwało 62 812 osób a zespół miejski liczył 126 000 mieszkańców.

Historia[ | edytuj kod]

W czasach rzymskich miasto, zwane wówczas Augustoboną, zamieszkiwane było przez galijskie plemię Trykassów (Tricasses), od których wywodzi się jego obecna nazwa. W III wieku n.e. schrystianizowane, w V wieku stanęło w obliczu najazdu Hunów, przed którym uchronić miał je święty Lupus. W 889 roku miasto splądrowane zostało przez Normanów, a wkrótce znalazło się we władaniu hrabiów Szampanii. Dzięki ustanowionym przez nich jarmarkom Troyes stało się ważnym ośrodkiem handlu europejskiego. W 1524 roku miasto nawiedził wielki pożar, w wyniku którego spłonęło ponad tysiąc budynków. W okresie reformacji wielu mieszkańców Troyes przeszło na kalwinizm. W 1572 roku w mieście doszło do rzezi protestantów, a po wydaniu w 1682 roku przez Ludwika XIV edyktu z Fontainebleau społeczność protestancka opuściła Troyes. Wydarzenie to, podobnie jak nieprzerwanie trwające w mieście niepokoje i rosnące podatki spowodowały, że miasto utraciło na znaczeniu. Ponowny rozwój nastąpił dopiero w XIX wieku.

Talmud (hebr. תלמוד talmud = nauka) – jedna z podstawowych (choć nie jest uznawana za świętą) ksiąg judaizmu. Został napisany językiem judeo-aramejskim. Talmud jest komentarzem do biblijnej Tory, w którym wyjaśniono jak przestrzegać prawa zawartego w Torze w warunkach, jakie zapanowały wśród Żydów wypędzonych z Palestyny w II w. n.e. Można powiedzieć, że Talmud jest czymś w rodzaju katechizmu obowiązującego wyznawców tradycyjnego judaizmu.Université de technologie de Troyes (UTT) – uniwersytet techniczny we Francji, w Troyes, założony w 1994 roku. Uczelnia liczy około 2500 studentów oraz 165 pracowników naukowych.

Zabytki[ | edytuj kod]

 • odrestaurowane Stare Miasto z domami z wieku XVI-XVIII
 • gotyckie i renesansowe kościoły:
 • Katedra św. św. Piotra i Pawła (XIII-XVII wiek) ze skarbcem i witrażami datowanymi na XIII-XVI wiek
 • Dawny kościół zakonny św. Urbana, ufundowany przez papieża Urbana IV
 • kościół św. Jana (XIV-XVII wiek)
 • kościół św. Magdaleny (XII-XVI wiek) z lektorium w stylu Flamboyant (1508–1516)
 • kościół renesansowy Saint-Martin-des-Vignes (1589–1610)
 • kościół Saint-Rémy (XIV-XVI wiek)
 • kościół Saint-Pantaléon (XVI wiek) z barokową fasadą
 • Muzeum Sztuki Współczesnej w Pałacu Biskupim (XVI-XVIII wiek)
 • Muzeum Saint-Loup (sztuki piękne, archeologia, historia naturalna) w opactwie Saint-Loup (XVII/XVIII wiek)
 • apteka l’Hôtel Dieu-le-Comte (muzeum farmacji), XVIII wiek
 • Musée de Vauluisant w Hôtel de Vauluisant (XVI wiek)
 • Maison de l’outil et de la Pensée Ouvrière w Hôtel de Mauroy (XVI wiek) – największa na świecie kolekcja narzędzi z VII i VIII w.
 • Tournai (nid.: Doornik, niem.: Dornick) – miasto w Belgii, w prowincji Hainaut. Zajmuje powierzchnię 213.75 km². Na początku 2006 zamieszkiwało je 67 534 osób.Gmina francuska (komuna) – jednostka samorządu terytorialnego Francji. Wchodzi w skład departamentu i odpowiada zakresem działalności polskiej gminie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Szampania (fr. Champagne) – kraina historyczna we Francji, położona w północno-wschodniej części kraju. Obecnie wchodzi w skład regionu administracyjnego o nazwie Szampania-Ardeny (Champagne-Ardenne).
  Ludwik XIV Wielki, Król Słońce (ur. 5 września 1638 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 1 września 1715 w Wersalu) – król Francji i Nawarry 1643–1715, syn Ludwika XIII, z dynastii Burbonów.
  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.
  Hugues de Payns (Hugo de Payens) (1080 w Troyes – 24 maja 1136) – francuski krzyżowiec, pierwszy wielki mistrz zakonu templariuszy w latach 1118-1136.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.

  Reklama