Troy Donahue

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Troy Donahue, właściwie Merle Johnson Jr. (ur. 27 stycznia 1936 w Nowym Jorku, zm. 2 września 2001 w Santa Monica) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy, piosenkarz.

Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Kariera[ | edytuj kod]

Urodził się w Nowym Jorku jako syn emerytowanej aktorki scenicznej i kierownika działu filmowego General Motors. Był studentem dziennikarstwa na Columbia University, kiedy zaczął grać w produkcjach filmowych. Zadebiutował w dramacie Man Afraid (1957) u boku George’a Nadera, a w 1959 roku podpisał kontrakt z Warner Bros., który wypromował go w melodramacie A Summer Place (1959) w roli Johnny’ego Huntera, za którą otrzymał Złoty Glob jako obiecujący aktor. Był wkrótce nastoletnią sympatią, jego blond włosy i niebieskie oczy często pojawiają się na okładkach magazynów filmowych. Jego najbardziej udanym filmem był dramat Parrish (1961), który przedstawiał historię konfliktu między młodym, niezależnie myślącym Parrishem McLeanem a ojczymem (Karl Malden), bezwzględnym magnatem tytoniowym. Kilka lat po premierze filmu, jego kariera zaczęła upadać. Pojawił się tylko w kilku filmach telewizyjnych w połowie lat 60. i wystąpił w niewielkiej roli w kinowym filmie Francisa Forda Coppoli Ojciec chrzestny II (1974), gdzie nazwisko jego bohatera, Merle Johnson, było w rzeczywistości jego prawdziwym nazwiskiem. Jego późniejsze filmy trafiały niemal wyłącznie na rynek wideo, np. niskobudżetowa komedia Naczynie rozkoszy (Sexpot, 1990) z Randym Spearsem czy Nagość wymagana (Nudity Required, 1990) z Julie Newmar.

The Secret Storm to amerykańska opera mydlana emitowana od 1 lutego 1954 do 8 lutego 1974 roku na kanale CBS. Wyemitowano 5225 odcinków. Twórcą serialu był Roy Winsor, znany także ze stworzenia innych emitowanych przez wiele lat oper mydlanych - Search for Tomorrow i Love of Life. Osią serialu była rodzina Ames. Serial emitowany był zawsze od poniedziałku do piątku.Suzanne Pleshette (ur. 31 stycznia 1937 w Nowym Jorku, zm. 19 stycznia 2008 w Los Angeles) – amerykańska aktorka sceniczna, filmowa i telewizyjna.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Był cztery razy żonaty i miał jedno dziecko. 5 stycznia 1964 w Beverly Hills ożenił się z aktorką Suzanne Pleshette, z którą rozwiódł się dziewięć miesięcy później, w tym samym roku. 21 października 1966 Dublinie w Irlandii poślubił aktorkę Valerie Donahue Allen, byli w separacji od kwietnia 1967, ona złożyła pozew o rozwód w kwietniu 1968, oskarżając go o okrucieństwo, rozwiodła się 16 listopada 1968. Trzecie jego małżeństwo było z sekretarką Almą Sharpe. Pobrali się 15 listopada 1969 roku w Roanoke, Virginia, a rozwiedli się w roku 1972. 3 marca 1979 zawarł czwarte i ostatnie małżeństwo z deweloperką Vicki Taylor, z którą się rozwiódł w roku 1981. W ostatnich latach, był w długotrwałym związku z mezzosopranistką Cao Zheng, z którą mieszkał w Santa Monica, w Kalifornii. Miał syna Seana, z kobietą, z którą miał krótką relację w 1969; dowiedział się o istnieniu syna w 1980, kiedy spotkał ponownie tę kobietę.

Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

30 sierpnia 2001 doznał ataku serca i został przyjęty do Saint John’s Health Center w Santa Monica. Tam zmarł dwa dni później, 2 września, w wieku 65 lat.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Beksa − amerykańska komedia muzyczna z 1990 roku, wyśmiewający tamtejsze stroje, zachowania, muzykę film satyryczny.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Ojciec chrzestny II (ang. The Godfather Part II) – amerykański film gangsterski z 1974 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli na podstawie scenariusza napisanego przez Francisa Forda Coppolę i Maria Puzo. Film jest jednocześnie sequelem i prequelem dla filmu Ojciec chrzestny. Pokazuje on jednocześnie losy rodziny Corleone po wydarzeniach z pierwszej części filmu, a także losy młodego Vita Corleone granego przez Roberta De Niro.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
George Garfield Nader, bardziej znany jako George Nader (ur. 19 października 1921 r. w Pasadenie, w hrabstwie Los Angeles, w stanie Kalifornia, USA, zm. 4 lutego 2002 r. w Woodland Hills, w Los Angeles, w stanie Kalifornia, USA) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, okazjonalnie reżyser i producent filmowy.

Reklama