Tros (syn Erichtoniosa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tros (gr. Τρώς Trṓs, łac. Tros) – w mitologii greckiej królewicz i król Dardanii, eponim Troi.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ZNiO, Ossolineum) – zasłużony dla polskiej nauki i kultury Instytut (do 1939 r. – łączył w sobie Bibliotekę, Wydawnictwo i Muzeum Książąt Lubomirskich), ufundowany dla Narodu Polskiego w 1817 roku przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, otwarty w 1827 roku we Lwowie.Pierre Grimal (ur. 21 października 1912 w Paryżu, zm. 11 listopada 1996 w Paryżu) – francuski historyk specjalizujący się z historii starożytnego Rzymu.

Uchodził za syna Erichtoniosa, po którym odziedziczył tron, i Astyoche. Z Kalliroe (córka Skamandra, boga rzeki opływającej Troję), która była jego żoną, miał kilkoro dzieci: córkę Kleopatrę i synów, Ganimedesa (podczaszy na Olimpie), Ilosa (eponim Ilionu) i Assarakosa.

Assarakos – w mitologii greckiej drugi syn władcy Troi Trosa. Odziedziczył tron po swoim starszym bracie Ilosie. Ożenił się z Aigestą. Jego synem i spadkobiercą został Kapys. Jego bratem był Ganimedes posłaniec Zeusa.Ganimedes (także Ganimed, Ganymedes, Ganymed, gr. Γανυμήδης Ganymḗdēs, łac. Ganymedes) – w mitologii greckiej piękny młodzieniec, ukochany boga Zeusa, królewicz trojański, podczaszy na Olimpie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 353. ISBN 83-04-04673-3.
  2. Vojtech Zamarovský: Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava: Perfekt a.s., 1998, s. 445–446. ISBN 80-8046-098-1. (słow.); polskie wydanie: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej (Encyklopedia mitologii antycznej, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej).

Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Tros (ang.). mythindex.com. [dostęp 2012-05-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-18)].
  2. Carlos Parada: Tros1 (ang.). maicar.com. [dostęp 2012-05-14].
  3. William Smith: A Dictionary of Greek and Roman biography and mythology: Tros1 (ang.). perseus.tufts.edu. [dostęp 2012-05-14].
  4. Harry Thurston Peck: Harpers Dictionary of Classical Antiquities, 1898: Tros (ang.). perseus.tufts.edu. [dostęp 2012-05-14].
Troja, Ilion (gr. Τροία oraz Ἴλιον lub Ἴλιος Ilios, łac. Ilium) – starożytne miasto położone w Troadzie u zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej nad rzeką Skamander, współcześnie stanowisko archeologiczne w Turcji, w pobliżu wsi Tevfikiye, w prowincji Çanakkale.Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).
Warto wiedzieć że... beta

Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

Reklama