• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Troma

  Przeczytaj także...
  Toksyczny mściciel (ang. The Toxic Avenger) – amerykańska komedia grozy klasy B z 1985 roku. Producentem i twórcą filmu jest wytwórnia Troma, znana z wielu produkcji budżetowych. Mimo tego, to właśnie Toksyczny Mściciel po dziś dzień jest jej sztandarowym dziełem.Spaghetti – specyficznie włoska potrawa i jednocześnie nazwa szczególnego rodzaju makaronu, który stanowi jej podstawę.
  Michael Herz – amerykański producent filmowy, reżyser i scenarzysta. Współzałożyciel wytwórni filmowej Troma, znanej z produkcji filmów klasy "B".

  Troma – wytwórnia filmowa założona w 1974 przez dwójkę studentów Uniwersytetu Yale’a: Lloyda Kaufmana i Michaela Herza.

  Filmy Tromy kręcone są przy użyciu minimalnych nakładów finansowych. Do efektów specjalnych używane są prymitywnie metody i technologie (np. za miażdżoną głowę służy melon, wnętrzności robi się z pomalowanego spaghetti bądź papieru toaletowego), natomiast jako aktorzy zatrudniani są amatorzy. Kaufman powiedział kiedyś: Po co wydawać dwadzieścia milionów na jeden film, skoro za te pieniądze można stworzyć sto innych?.

  Film kultowy – filmy, które odcisnęły się w świadomości społeczeństwa/grupy/pokolenia będące jednocześnie ich symbolem. Trafiające w czuły punkt odbiorców, które często są odzwierciedleniem oczekiwań,wierzeń, czy nastrojów danego pokolenia. Filmy takie nierzadko operują wieloznacznymi symbolami w tym też, acz niekoniecznie, religijnymi.Marisa Tomei (ur. 4 grudnia 1964 w Nowym Jorku) − amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Zdobywczyni Oscara za rolę drugoplanową w filmie Mój kuzyn Vinny.

  Na początku Troma produkowała komedie erotyczne, jednak w 1985 nastąpił przełom: film The Toxic Avenger okazał się sukcesem wytwórni. Od tego momentu Troma zajęła się produkcją niskobudżetowych horrorów klasy B, a The Toxic Avenger jest dziś jednym ze sztandarowych jej dzieł – doczekał się trzech kontynuacji i serialu animowanego, a postać mutanta walczącego ze złem stała się symbolem.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Obecnie wśród fanów horroru Troma często utożsamiana jest z kiczem, z czymś, czemu nie warto poświęcać uwagi. Mimo to ma na świecie wielu fanów także wśród znanych i lubianych postaci świata kina, jak chociażby lubujący się w superkrwawych produkcjach reżyserowie Quentin Tarantino i Peter Jackson (obaj są zdobywcami Oscara). Wielu aktorów współpracowało z Tromą, zanim stali się znani szerszej publiczności, m.in. Samuel L. Jackson, Kevin Costner czy Marisa Tomei.

  Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Kilka filmów wytwórni, m.in. Tromeo i Julia oraz wspomniany wcześniej Toxic Avenger, mają dziś statusy filmów kultowych wśród miłośników kina klasy B.

  Troma jest także dystrybutorem filmów niskobudżetowych, głównie na rynek kina domowego. Większość z tych filmów to produkcje amerykańskie, chociaż znajdują się wśród nich także tytuły z innych krajów, np. niemiecki Kondom des Grauens czy chilijski Ángel negro. Powszechnie błędnie uznaje się je za autorskie tytuły Tromy.

  Quentin Jerome Tarantino (ur. 27 marca 1963 w Knoxville w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych) – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, jeden z głównych przedstawicieli postmodernizmu filmowego (obok Davida Lyncha oraz braci Coen).Sir Peter Jackson (ur. 31 października 1961 w Pukerua Bay) – nowozelandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

  Wybrane filmy produkcji Tromy[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Filmy wytwórni Troma.
 • 4 części filmu Toxic Avenger (Toksyczny Mściciel)
 • Tromeo i Julia (Tromeo and Juliet)
 • Seria Class of Nuke’em High
 • Combat Shock
 • Sgt. Kabukiman N.Y.P.D.
 • Surfujący naziści muszą umrzeć (Surf Nazis Must Die)
 • Bloodsucking Freaks (z filmu tego pochodzi jedna z kultowych scen kina – wypijanie mózgu przez słomkę)
 • Chopper Chicks in Zombietown
 • Cannibal! The Musical
 • Terror Firmer
 • Redneck Zombies
 • Vegas in Space
 • Barbarzyńska nimfomanka w piekle dinozaurów
 • Poultrygeist: Night of the Chicken Dead
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Account Suspended, relaz.pl [dostęp 2017-11-27].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Tromy
 • Lloyd Kaufman (ur. 30 grudnia 1945 w Nowym Jorku; wym. koffman) – amerykański reżyser, producent i scenarzysta, specjalizujący się w filmach niskobudżetowych klasy B, głównie horrorach i komediach gore’owych.Uniwersytet Yale’a, Uniwersytet Yale (ang. Yale University) – amerykański uniwersytet niepubliczny w mieście New Haven, w stanie Connecticut, jeden z najbardziej prestiżowych, należący do Ligi Bluszczowej, przodujący w rankingach kierunków prawniczych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Ogórek melon, melon (Cucumis melo L., z gr. melopepon – miękkie jabłko) – gatunek ogórka z jadalnym owocem należący do rodziny jednorocznych roślin dyniowatych. Pochodzenie melona nie jest do dziś wyjaśnione, hipotezy wskazują na Azję lub Afrykę. Owoc był znany już starożytnym Grekom i Rzymianom, z czasem dotarł również do Europy Środkowej. W Polsce uprawiano go od XVII wieku. Melony w 90% składają się z wody, mają dużo cukru, a mało kalorii. Stosowany jest w celach leczniczych, ale przede wszystkim do konsumpcji. Jadany jest zazwyczaj na surowo.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Barbarzyńska nimfomanka w piekle dinozaurów (ang. A Nymphoid Barbarian in Dinosaur Hell) - amerykański film pełnometrażowy z 1990 roku. Za jego dystrybuję odpowiadała wytwórnia filmowa Troma.
  Kondom des Grauens (niem. Kondom grozy) – niemiecki film niskobudżetowy z 1996 roku, wyreżyserowany przez Martina Walza. Powstał na podstawie komiksu autorstwa Ralfa Königa, niemieckiego rysownika związanego ze środowiskiem LGBT, zatytułowanego Kondom des Grauens oraz jego kontynuacji, Bis auf die Knochen. Dystrybutorem filmu na Stany Zjednoczone jest Troma, stąd też bardziej znany jego tytuł – Killer Condom (ang. zabójczy kondom).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.704 sek.