Trofim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trofimimię męskie pochodzące od greckiego wyrazu tróphimos, oznaczające 'żywiący, pożywny'. Istniało kilku świętych o tym imieniu. Dawniej było ono częściej nadawane na obszarze działania Kościoła wschodniego, niż Kościoła katolickiego.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Trofim z Arles – według tradycji chrześcijańskiej pierwszy biskup Arles i pierwszy apostoł Galii żyjący w III wieku, święty Kościoła katolickiego.

Żeńskim odpowiednikiem jest Trofima.

Trofim imieniny obchodzi:

 • 11 marca, jako wspomnienie św. Trofima z Laodycei, wspominanego razem ze św. Talusem
 • 18 marca, jako wspomnienie św. Trofima z Nikomedii, wspominanego razem ze św. Eukarpionem
 • 14 kwietnia lub 30 czerwca, jako wspomnienie św. Trofima, ucznia św. Pawła
 • 19 września, jako wspomnienie św. Trofima, wspominanego razem ze świętymi: Sabacjuszem i Dorymedonem
 • 29 grudnia, jako wspomnienie św. Trofima z Arles i św. Trofima, ucznia apostolskiego.
 • We wcześniejszym Martyrologium Rzymskim znajdowała się również data 23 lipca, jako wspomnienie św. Trofima, wspominanego razem ze św. Teofilem, jednak święci ci nie zostali już uwzględnieni w nowym Martyrologium.

  Nikomedia (stgr. Νικομήδεια) – starożytne miasto hellenistyczne założone w Azji Mniejszej przez Nikomedesa I Bityńskiego w 264 p.n.e. jako stolica Bitynii. Miasto położone jest nad Zatoką Ascytyjską będącą częścią Propontydy. Współczesny Izmit. W czasach rzymskich była to stolica prowincji Bitynia, przez pewien okres swoją rezydencję mieli tu także cesarze rzymscy. W okresie Cesarstwa Bizantyńskiego miasto zostało stolicą temu Optimaton.Trofim i Eukarpion, cs. Swiatyje muczieniki Trofim i Jewkarpij – męczennicy chrześcijańscy z Nikomedii z III lub IV wieku, święci Kościoła katolickiego i prawosławnego.

  Nazwiska pochodzące od imienia Trofim:

  Odpowiedniki w innych językach[ | edytuj kod]

 • białoruski: Трахiм
 • francuski: Trophime
 • rosyjski: Трофим
 • ukraiński: Трохим
 • włoski: Trofimo
 • Znane osoby o tym imieniu[ | edytuj kod]

 • Trofim Kornijenko
 • Trofim Łysenko
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. H.Fros, F. Sowa Księga imion i świętych t.5, Kraków 2000, ISBN 83-7318-376-0
  2. Trofim. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-08-10].
  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Martyrologium – w Kościele katolickim i w prawosławiu, uporządkowana chronologicznie księga liturgiczna zawierająca informacje o męczennikach, świętych, błogosławionych i obchodzonych uroczystościach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Trofim Nikołajewicz Kornijenko (ros. Трофим Николаевич Корниенко, ur. 1906, zm. 1971), funkcjonariusz radzieckich organów bezpieczeństwa i kontrwywiadu (OGPU, NKWD, NKGB, MGB i MWD), m.in. naczelnik Oddziału III (kontrwywiadowczego, KRO) Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD, pułkownik bezpieczeństwa państwowego (od 1943 roku).
  Trofim Denisowicz Łysenko (Трофим Денисович Лысенко) (ur. 29 września 1898, we wsi Karliwka, gub. połtawska na Ukrainie Naddnieprzańskiej, zm. 20 listopada 1976 w Moskwie) – radziecki agrobiolog i agronom, twórca pseudonaukowej teorii łysenkizmu. Od 1935 członek Ogólnozwiązkowej Akademii Nauk Rolniczych im. W. I. Lenina i dwukrotnie jej prezes, od 1939 członek Akademii Nauk ZSRR, członek Akademii Nauk Ukrainy.
  Trofim, Dorymedon i Sabacjusz (zm. 276-282) – męczennicy chrześcijańscy, święci Kościoła katolickiego, ormiańskiego i syryjskiego.
  19 września jest 262. (w latach przestępnych 263.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 103 dni.
  Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem. Mianem świętego określa się zazwyczaj męczenników za wiarę, mistyków, ludzi o wielkiej pobożności, często założycieli bractw religijnych i zakonów, ale też filozofów i kapłanów.
  Laodycea (gr. Λαοδίκεια, łac. Laodicea, tur. Laodikeia) – starożytne miasto na terenie Frygii, oddalone o kilkanaście kilometrów od Hierapolis, współcześnie stanowisko archeologiczne w południowo-zachodniej Turcji, w prowincji Denizli.

  Reklama