• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tribute album

  Przeczytaj także...
  Hey Jimi - Polskie gitary grają Hendrixa – wydawnictwo muzyczne wydane przez spółkę Agora SA z okazji odbywającego się we Wrocławiu Thanks Jimi Festival 2008 związanego z Gitarowym Rekordem Guinnessa. Zawiera książeczkę opisującą czasy premiery utworu Hey Joe w Polsce oraz dołączony album płytowy. Na płycie znalazły się głównie utwory skomponowane przez Jimiego Hendrixa specjalnie nagrane na to wydawnictwo przez czołowych polskich gitarzystów. Płyta powstała z inicjatywy Leszka Cichońskiego, który do nagrań zaprosił swoich przyjaciół. Tytuł składanki jest nawiązaniem do utworu Hey Joe. W nagraniach udział wzięli: Jan Borysewicz, Leszek Cichoński, Zbigniew Hołdys, Mieczysław Jurecki, Wojciech Klich, Jacek Królik, Marek Raduli, Sebastian Riedel, Jerzy Styczyński, Ryszard Sygitowicz, Krzysztof Ścierański oraz Wojciech Waglewski wraz z towarzyszącymi im muzykami. Płyta dedykowana jest Januszowi Kosińskiemu.Tribute band (czyt: tribjut bænd z ang.) – zespół muzyczny, którego działalność polega na odtwarzaniu muzyki innej istniejącej wcześniej lub współczesnej grupy rockowej. Grupy te starają się odtworzyć muzykę oraz sceniczne przedstawienia oryginalnych grup z możliwie jak największą wiernością. Przykładem może być The Australian Pink Floyd Show.
  Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.

  Tribute album (z ang., czyt. /ˈtrɪbjuːt albəm/) – album nagrany w hołdzie jakiemuś muzykowi. Złożony z coverów tego artysty/zespołu, nagranych przez innych wykonawców.

  Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton w USA, zm. 18 września 1970 w Londynie w Anglii) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.

  Przykładowymi tribute albumami są Band of Gypsys Return, Hey Jimi z utworami Jimiego Hendrixa, Encomium z piosenkami Led Zeppelin w wykonaniu różnych grup rockowych lub Third Eye Open: The String Quartet Tribute to Tool z piosenkami Toola w wykonaniu kwartetu smyczkowego, a w Polsce np. Czarne zastępy – W hołdzie Kat.

  Czarne zastępy – W hołdzie Kat (zapis stylizowany Czarne zastępy – W hołdzie KAT) – tribute album, zarejestrowany dla uczczenia działalności polskiej grupy thrashmetalowej Kat. Album został wydany w czerwcu 1998 roku nakładem wytwórni muzycznej Pagan Records. W 2007 roku kompilacja została dołączona do wielopłytowego wydawnictwa formacji KAT pt. Kat 1985–2005. Led Zeppelin – brytyjska grupa założona w Londynie, będąca jednym z pionierów hard rocka. Uważana za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii. Jej muzyka stanowi połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki poważnej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, muzyki latynoskiej i country. Zespół sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce. Najbardziej znany utwór, Stairway to Heaven, stał się najczęściej emitowanym przez rozgłośnie radiowe. Grupa stroniła od prasy muzycznej, rzadko udzielała wywiadów, w telewizji pojawiła się tylko raz. Zespół zmienił formułę koncertów rockowych, pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy inni występowali przeciętnie przez trzydzieści minut, Led Zeppelin potrafił grać na żywo przez kilka godzin. Przez cały okres funkcjonowania skład formacji nie ulegał zmianom, po śmierci perkusisty Johna Bonhama w 1980 roku zakończyła działalność. W późniejszym okresie kilka razy reaktywowała się przy okazji pojedynczych koncertów.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • tribute band
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. "Hey Jimi - polskie gitary grają Hendrixa" (pol.). agora.pl, 2008-04-28. [dostęp 2021-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-02)].
  Tool – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego. Założona w 1990 roku w Los Angeles przez wokalistę Maynarda Jamesa Keenana, gitarzystę Adama Jonesa, basistę Paula D’Amoura i perkusistę Danny’ego Careya. Do 2007 roku zespół wydał cztery albumy studyjne które zostały pozytywnie ocenione zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych.Encomium: A Tribute to Led Zeppelin – tribute album nagrany przez różnych artystów, dedykowany zespołowi Led Zeppelin, wydany przez Atlantic Records 14 marca 1995.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.004 sek.