Trave

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ujście rzeki do Bałtyku w Travemünde

Trave (pol. hist. Trawna) – rzeka w Niemczech (Szlezwik-Holsztyn) o dł. 124 km.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Kanał Łaba-Lubeka (niem. Elbe-Lübeck-Kanal) – sztuczny kanał wodny w Szlezwiku-Holsztynie w Niemczech. Nazywany jest także Kanałem Łaba-Trave (Elbe-Trave-Kanal). Łączy Łabę z rzeką Trave, a tym samym z Morzem Bałtyckim. Ma 67 km długości. Jego północny kraniec to Lubeka, a południowy, to miejscowość Lauenburg/Elbe.

Wypływa kilka kilometrów na północ od Ahrensbök koło Gießelrade, przepływa przez Bad Segeberg, Bad Oldesloe, Reinfeld (Holstein), Lubekę i w Travemünde uchodzi do Morza Bałtyckiego. W Lubece łączy się z kanałem Łaba-Lubeka. Powierzchnia jej dorzecza wynosi 2676 km².

Odcinek rzeki między Lubeką, a morzem jest ważnym szlakiem dla statków. Z tego powodu bieg rzeki na tym odcinku korygowano w przeszłości kilka razy. Pod dnem rzeki na odcinku drogi B 75 z Lubeki do Travemünde biegnie Herrentunnel otwarty 26 sierpnia 2005 roku. Tunel długości 830 m jest drugim w Niemczech płatnym tunelem.

Bad Segeberg - uzdrowiskowe miasto powiatowe w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, siedziba powiatu Segeberg oraz urzędu Trave-Land. Liczy ok. 16 tys. mieszkańców.Reinfeld (Holstein) - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Stormarn, siedziba urzędu Nordstormarn. W 2008 r. miasto liczyło 8 535 mieszkańców.

Wyspy na Trave: Teerhofinsel, Buchhorst.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Walery Kopernicki, Rzeki i jeziora. Tekst objaśniający do mapy hydrograficznej dawnej Słowiańszczyzny, części północno-zachodniej, Warszawa 1883, s. 6.
Warto wiedzieć że... beta

Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
Travemünde – dzielnica Lubeki położona przy ujściu rzeki Trave nad Zatoką Lubecką. Travemünde powstało na bazie twierdzy założonej w tym miejscu przez Henryka Lwa w II poł. XII w. w celu ochrony ujścia Trave. Fortyfikacje były w późniejszym okresie stale umacniane przez Danię. Stało się miastem w 1317 r., a w 1329 r. przeszło w posiadanie Lubeki. W 1807 roku fortyfikacje zostały rozebrane. W roku 1913 miasto zostało włączone do Lubeki.
Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Bad Oldesloe (dolnoniem. Bad Oschloe) - miasto powiatowe w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, siedziba powiatu Stormarn oraz urzędu Bad Oldesloe-Land. W 2012 r. liczyło 24 448 mieszkańców.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama