Trasa europejska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trasy europejskie
E75

Trasa europejska – międzynarodowa droga samochodowa w Europie, oznakowana numerem jedno-, dwu- lub trzycyfrowym poprzedzonym literą E (białe napisy na zielonym tle). Numeracja dróg jest zachowana przy przekraczaniu przez drogę granic państwowych. Nadzorowaniem sieci tras europejskich i propozycjami zmian w ich przebiegu zajmuje się Komisja Gospodarcza ONZ ds. Europy (UNECE). W niektórych państwach (np. Polska, Niemcy) numeracja tras europejskich występuje równolegle do krajowego systemu numeracji dróg. W innych państwach (np. Szwecja, Polska w latach 1962-1985) numeracja tras europejskich jest zintegrowana z systemem numeracji krajowej i drogi oznaczone symbolem Exx nie posiadają już innych numerów.

Valence (prowan. Valença, pl. Walencja) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Drôme.Torres Novas – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Santarém, w regionie Centrum, w podregionie Médio Tejo.

System oznaczeń[ | edytuj kod]

E4
 1. Drogi podstawowe i drogi pośrednie określone jako kategoria „A” są oznaczone liczbą dwucyfrową; drogi stanowiące odgałęzienia, odnogi lub drogi łącznikowe określone jako kategoria „B” są oznaczone liczbą trzycyfrową. Uwaga: drogi E 01... E 09, które oznaczane są zgodnie z powyższym ustaleniem dwiema cyframi zazwyczaj oznacza się jedną cyfrą, z pominięciem zera na początku.
 2. Numeracja:
 3. Drogi podstawowe przebiegające z północy na południe otrzymują oznaczenie nieparzystą liczbą dwucyfrową z końcówką „5”, wzrastającą z zachodu na wschód.
 4. Drogi podstawowe przebiegające z zachodu na wschód otrzymują oznaczenie parzystą liczbą dwucyfrową z końcówką „0”, wzrastającą z północy na południe.
 5. Drogi pośrednie otrzymują odpowiednio oznaczenie liczbą dwucyfrową nieparzystą i parzystą, mieszczącą się między liczbami dróg podstawowych, pomiędzy którymi się znajdują.
 6. Drogi kategorii „B” otrzymują oznaczenie liczbą trzycyfrową, z której pierwsza cyfra jest cyfrą drogi podstawowej położonej najbliżej na północ od drogi „B”, druga – cyfrą drogi podstawowej położonej najbliżej na zachód od tej drogi „B”, a trzecia cyfra jest liczbą porządkową.
 7. Drogi podstawowe przebiegające z północy na południe położone na wschód od drogi E99 mają trzycyfrowe nieparzyste liczby od 101 do 129. Pozostałe zasady punktu 2 są dla tych dróg zachowane.
 8. Drogi kategorii „B” położone na wschód od E101 oznaczone są trzycyfrową liczbą zaczynającą się od „0”.

Wyjątki[ | edytuj kod]

Dwie drogi klasy „A”, E47 i E55, przebiegające przez Skandynawię mają oznaczenie sprzed 1992 (E6 i E4). Te wyjątki zostały zaakceptowane w związku z dużymi kosztami zmiany oznakowań ww. dróg. Stare oznakowanie występuje tylko w Norwegii i Szwecji. W pozostałych krajach drogi te są oznakowane według nowego systemu numeracji.

E691 - trasa europejska biegnąca przez Armenię oraz Gruzję. Zaliczana do tras kategorii B droga łączy Asztarak z Wale.E57 - oznaczenie europejskiej trasy pośredniej północ-południe, biegnącej przez wschodnią Austrię i północną Słowenię.

Oznakowanie dróg w poszczególnych krajach[ | edytuj kod]

W poszczególnych krajach podejście do oznakowania tras numerami „Exx” jest różne:

 • W większości państw oznakowanie „Exx” jest umieszczane obok numeracji krajowej i wystarczające do poruszania się wzdłuż tras europejskich.
 • W Danii, Norwegii oraz Szwecji oznakowanie „Exx” jest zintegrowane z numeracją krajową i z reguły drogi te nie posiadają innej numeracji krajowej.
 • Zdarza się też tak (np. Niemcy), że oznakowanie „Exx” jest minimalne i poruszanie się wzdłuż tras europejskich na jego podstawie jest utrudnione.
 • W niektórych krajach (np. Wielka Brytania, Uzbekistan) drogi w ogóle nie są oznakowane numerami „Exx”.
 • W Irlandii numery tras europejskich są podawane jedynie na znakach wskazujących odległość do miejscowości.
 • Altdorf – miasto i gmina w kantonie kantonu Uri w Szwajcarii. Ludność miasta w 2018 roku wynosiła 9401 mieszkańców. Miasto zajmuje powierzchnię 10 km², stolica kantonu Uri. Angoulême – miasto i gmina we Francji, w regionie Poitou-Charentes, stolica departamentu Charente, nad rzeką Charente.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Swansea (wym. [ˈswɒnzi], wal. Abertawe [abɛrˈtawɛ], co znaczy „ujście Tawe”) – miasto i hrabstwo w południowej Walii. W 2011 roku hrabstwo liczyło 239 023 mieszkańców, a miasto właściwe 179 485 (drugie pod względem wielkości miasto Walii).
  E66 - oznaczenie europejskiej trasy pośredniej wschód-zachód, biegnącej przez północne Włochy, południową Austrię i zachodnie Węgry.
  Osijek (węg. Eszék, niem. Esseg, Essegg) – miasto we wschodniej Chorwacji, w historycznej krainie Slawonii, nad rzeką Drawą. Zamieszkuje je 130 tys. mieszkańców i jest czwartą co do wielkości aglomeracją kraju. Jest stolicą administracyjną żupanii osijecko-barańskiej.
  Karpenisi (gr. Καρπενήσι) - miasto w Grecji, ośrodek administracyjny prefektury Eurytania, ok. 9,4 tys. mieszkańców (stan: 2001 rok).
  Naantali (fin. Naantali, szw. Nådendal) – miasto w południowo-zachodniej Finlandii wchodzące w skład zespołu miejskiego Turku.
  Chaszuri (gruz. ხაშური, w czasach stalinowskich Stalinisi სტალინისი) – miasto w środkowej Gruzji, w Kotlinie Środkowokartlijskiej, na przedgórzu Gór Lichskich.
  E101 - oznaczenie trasy europejskiej bezpośredniej północ-południe, biegnącej ze stolicy Rosji, Moskwy do Kijowa, stolicy Ukrainy.

  Reklama