Transport szynowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pociąg towarowy BNSF między Kennewick i Wishram. Lokomotywy to prawdopodobnie cztery GE Dash-9 C44-9W

Transport szynowyprzewóz osób środkiem transportu poruszającym się po szynach lub torach kolejowych, w tym tramwajem lub metrem.

Pojazd szynowy – urządzenie transportu lądowego, poruszające po torze kolejowym lub innych systemach szynowych. Ustawa transporcie kolejowym definiuje pojęcie pojazdu kolejowego - jako pojazdu dostosowanego do poruszania się na własnych kołach po torach trakcyjnych, a tym samym na wstępie zawęża definicję pojazdu szynowego do pojazdów kolejowych oraz pomija (nie występujące w zasadzie w Polsce) pojazdy szynowe na poduszce magnetycznej. Tak więc pojazdami szynowymi są zarówno pojazdy kolejowe (w tym wąskotorowe), a także tramwaje, metro, kolej przemysłowa (np. kopalniana) oraz część pojazdów liniowych (np. kolejka na Górę Parkową w Krynicy czy na Gubałówkę w Zakopanem).Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.

Typowy podział rodzajowy transportu szynowego obejmuje kolej, metro oraz tramwaje.

Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.Środki transportu to maszyny transportowe lub istoty żywe, dzięki którym możliwe jest przemieszczanie ludzi lub ładunków, czyli transport. Podział środków transportu jest zbliżony do podziału transportu. Najprostszy obejmuje środki transportu wewnętrznego zwanego też transportem bliskim (wewnątrz danego obiektu, np. magazynu) oraz środki transportu zewnętrznego (dalekiego).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • transport kolejowy
 • pojazd szynowy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Kennewick – miasto w Stanach Zjednoczonych w południowo-wschodniej części stanu Waszyngton (hrabstwo Benton). Razem z miastami Pasco i Richland tworzy aglomerację zwaną Tri-Cities. W 1996 roku w tych okolicach znaleziono Człowieka z Kennewick.Dash 9 - lokomotywa spalinowa zbudowana w 1993 roku. Posiada 16-cylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 4400 koni mechanicznych. Zamontowano w nim elektroniczne sterowanie wtryskami, co zmniejszyło zużycie paliwa oraz emisję spalin do atmosfery. Lokomotywa spalinowo-elektryczna DASH 9 GE-9-44CW (potocznie nazywana "DASH 9") jest nowoczesną spalinowo-elektryczna lokomotywą produkowaną przez General Electric. Używa technologii trakcyjnej DC (prąd stały). DASH 9 jest częścią wysoko niezawodnej, efektywnej i taniej w eksploatacji linii lokomotyw pochodzącej od uniwersalnej serii lokomotyw o pseudonimie "U-Boats" (okręty podwodne) będących pierwszą częścią "drugiej generacji" ery silników diesla we wczesnych latach sześćdziesiątych XX wieku. Projekt lokomotywy jest bardzo praktyczny, zapewnia mechanikowi doskonalą widoczność do przodu i do tyłu oraz zapewnia łatwy dostęp do przedziału silnikowego w celu konserwacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kolej – droga szynowa wraz z przeznaczonymi do ich eksploatacji budowlami, urządzeniami oraz poruszającym się po tych drogach taborem, służąca do przewozu osób i rzeczy.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Transport kolejowy – gałąź transportu zaliczana do transportu lądowego, obejmująca trzy podsektory: pasażerski transport kolejowy, towarowy transport kolejowy i infrastrukturę transportu kolejowego.
  Transport (łac. transportare – przenieść, przewieźć) – przemieszczanie ludzi, ładunków (przedmiot transportu) w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków (środków transportu).

  Reklama