Transkobieta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Laverne Cox, transpłciowa aktorka, która gra transkobietę w serialu Orange is the New Black.

Transkobieta (także trans-kobieta) – kobieta, której przypisano płeć męską przy urodzeniu, i która postanawia żyć w zgodzie z odczuwaną przez nią żeńską tożsamością płciową. Transkobiety to określenie na osoby transseksualne lub transpłciowe o typie M/K, czyli mężczyzna/kobieta (ang. MtF, male-to-female).

Orientacja seksualna – trwały emocjonalny, romantyczny i seksualny pociąg do osób określonej płci. Orientacja seksualna rozciąga się na kontinuum, od wyłącznego heteroseksualizmu do wyłącznego homoseksualizmu.Queer (z ang. queer = dziwny, dziwaczny) – określenie używane od lat 90. XX wieku do opisywania społeczności LGBT i jej członków. Efektem tego była zmiana we współczesnej angielszczyźnie: pierwotne znaczenie tego słowa zostało zmarginalizowane i obecnie znaczy przede wszystkim "lesbijski", "gejowski", "homoseksualny" (czy generalnie "nie-heteroseksualny", "nie-heteronormatywny"), w sensie pejoratywnym - stanowiąc obraźliwy odpowiednik polskiego słowa "pedał".

Zarówno kobiety transseksualne, jak i transpłciowe mogą doświadczać dysforii płciowej, cierpienia spowodowanego rozbieżnością między ich tożsamością płciową a płcią, która została im przypisana w momencie urodzenia, a także związaną z tym rolą płciową oraz cechami płciowymi.

Heteroseksualizm – trwały erotyczny pociąg do osób odmiennej płci. Najczęściej występująca orientacja seksualna. Termin ten bywa też używany w badaniach gender studies. Może być również stosowany jako określenie zachowań seksualnych pomiędzy ludźmi lub zwierzętami o odmiennej płci.Płeć – pojęcie odnoszące się do zróżnicowanie organizmów na męskie i żeńskie. Płeć zdeterminowana jest genetycznie. Podstawowym wyznacznikiem dla istnienia płci jest prokreacja. W odniesieniu do organizmów płci męskiej stosuje się określenia samiec i mężczyzna, a w odniesieniu do organizmów płci żeńskiej: samica i kobieta, odpowiednio dla zwierząt i ludzi.

Zarówno kobiety transseksualne, jak i transpłciowe mogą przejść tranzycję płciową. Istotnym elementem tranzycji medycznej kobiet transseksualnych jest estrogenowa terapia zastępcza, która powoduje rozwój trzeciorzędowych cech płci żeńskiej (piersi, redystrybucja tkanki tłuszczowej, niższy stosunek talii do bioder itp.) To, wraz z chirurgiczną korektą płci, może przynieść ogromną poprawę samopoczucia, a w większości przypadków, eliminuje dysforię płci.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Kobieta – dojrzały płciowo żeński osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.

Transkobiety mogą identyfikować się jako heteroseksualne, biseksualne, homoseksualne, aseksualne lub żadne z powyższych. Ankieta przeprowadzona wśród około 3000 amerykańskich transkobiet pokazała, że 31% z nich identyfikuje się jako osoby biseksualne, 29% jako lesbijki, 23% jako osoby heteroseksualne, 7% jako osoby aseksualne, a także 7% jako „queer” i 2% jako „inne”.

Transgender – z łac. trans (poza, poprzez, po drugiej stronie) oraz ang. gender (płeć) – ogólny termin przypisywany całej różnorodności jednostek, zachowań i grup, wykazujących tendencje do odbiegania od roli płciowej człowieka, przydzielonej zwykle (choć nie zawsze fizjonomicznie, jednak zawsze genetycznie) przy urodzeniu, a także od przypisywanych jej tradycyjnych ról społecznych.Tranzycja płciowa (ang. gender transition) – proces zmiany sposobu wyrażania swojej płci lub cech płciowych tak, aby były one zgodne z wewnętrznym poczuciem własnej tożsamości płciowej – koncepcją na to, co to znaczy być mężczyzną lub kobietą, czy też osobą niebinarną lub genderqueer. W przypadku osób transpłciowych i transseksualnych proces ten często wiąże się z terapią korekty płci, która może obejmować hormonalną terapię zastępczą(ang.) oraz operacje korekty płci. Tranzycja jest procesem, a nie pojedynczym wydarzeniem i może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Tranzycja jest czasami mylona z operacją korekty płci (ang. sex reassignment surgery, SRS), ale jest to tylko jeden z możliwych elementów tranzycji. Wiele osób, które przechodzi tranzycje, nie decyduje się na SRS, lub nie mają na to środków. Podczas gdy SRS jest procedurą chirurgiczną, tranzycja jest bardziej holistyczna i zazwyczaj obejmuje zmiany fizyczne, psychologiczne, społeczne i emocjonalne.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Transkobiety.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Definition of TRANS WOMAN, www.merriam-webster.com [dostęp 2019-06-21] (ang.).
 2. „Kobiety z wyboru”. O społecznym wykluczeniu trans-kobiecości, [w:] Anna M. Kłonkowska, Marcin Szulc, Społecznie wykluczeni: niewygodni, nienormatywni, nieprzystosowani, nieadekwatni, Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2013, s. 133-134, ISBN 978-83-7865-054-6, OCLC 843549671 [dostęp 2019-06-21].
 3. Trans women — Scottish Trans Alliance, www.scottishtrans.org [dostęp 2020-03-18].
 4. Katarzyna Zawadzka, Płeć jako temat polityki na przykładzie regulacji prawnych dotyczących tożsamości płci, „Chorzowskie Studia Polityczne” (nr 14 Gender w naukach społecznych – poszukiwania), 2017, s. 147–162, ISSN 2080-752X [dostęp 2019-06-21] (pol.).
 5. Leslie Feinberg, Transgender warriors: making history from Joan of Arc to Dennis Rodman, Boston: Beacon Press, 1996, ISBN 0-8070-7941-3, OCLC 36011528 [dostęp 2019-06-21].
 6. Transgender, [w:] William A Darity, International encyclopedia of the social sciences, t. 8, Detroit, Mich.: Macmillan Reference USA, 2008, ISBN 978-0-02-866117-9, OCLC 183713985 [dostęp 2019-06-21].
 7. Standards of Care for the Health of Transsexual, Transgender, and GenderNonconforming People, The World Professional Association for Transgender Health, 24 września 2014 [dostęp 2019-06-21] [zarchiwizowane z adresu 2014-09-24].
 8. Deborah C. Beidel, B. Christopher Frueh, Michel Hersen, Adult psychopathology and diagnosis, wyd. Seventh edition, Hoboken, New Jersey, ISBN 978-1-118-92789-2, OCLC 871536744 [dostęp 2019-06-21].
 9. Thomas Köllen, Sexual orientation and transgender issues in organizations : global perspectives on LGBT workforce diversity, [Cham, Swittzerland], ISBN 978-3-319-29623-4, OCLC 948780212 [dostęp 2019-06-21].
 10. Transgender Persons – Lesbian, Gay, Bisexual, and Transgender Health, www.cdc.gov, 14 listopada 2018 [dostęp 2019-06-21] (ang.).
 11. National Transgender Discrimination Survey: Full Report, National Center for Transgender Equality, 21 stycznia 2015 [dostęp 2019-06-21] (ang.).
Biseksualizm – odczuwanie popędu płciowego lub emocjonalnego do osobników obu płci. Sam termin został wprowadzony około roku 1809 przez botaników i początkowo odnosił się wyłącznie do roślin. Jako określenie orientacji zaczął funkcjonować prawdopodobnie dopiero w XX wieku, kiedy rozpoczęto szersze badania nad ludzką seksualnością.Aseksualizm, inaczej aseksualność − trwałe nieodczuwanie pociągu seksualnego wobec innych osób. Od niedawna uznawany w części środowisk naukowych za jedną z orientacji seksualnych lub za brak orientacji seksualnej. Szacuje się, że 1% społeczeństwa jest aseksualny.
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.
Homoseksualizm (z greki ὁμόιος homoios = taki sam, równy, i z łac. sexualis = płciowy), inaczej: homoseksualność – znaczenie słowa homoseksualizm w różnych kontekstach może być odmienne. Współcześnie termin homoseksualizm może mieć trzy różne znaczenia. Może być rozumiany jako zachowanie homoseksualne, kontakty seksualne z drugą osobą tej samej płci. W takim znaczeniu określa się na przykład kontakty homoseksualne więźniów. W drugim znaczeniu homoseksualizm oznacza stan, szczególne skłonności lub predyspozycje do angażowania się w kontakty seksualne z osobą tej samej płci. W takim znaczeniu jest używany w pytaniu, czy homoseksualizm jest chorobą. W trzecim znaczeniu homoseksualizm oznacza rolę społeczną rozumianą jako jedną z wielu ról istniejących w społeczeństwach. W krajach zachodnich istnieje tendencja to łączenia wszystkich trzech znaczeń w efekcie homoseksualiści wykazują określone zachowania ze względu na swoje predyspozycje, prowadząc jednocześnie określony styl życia.
Orange Is the New Black – amerykański komediodramat Netfliksa stworzony przez Jenji Kohan i wyprodukowany przez Lionsgate Television oparty na książce Dziewczyny z Danbury. Orange Is The New Black Piper Kerman. Serial miał premierę 11 lipca 2013, a 27 czerwca 2013 Netflix zapowiedział powstanie drugiego sezonu.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Operacje korekty płci (ang. gender confirmation surgeries, dawniej sex reassignment surgery) – grupa zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych u osób transpłciowych lub w zespole dezaprobaty płci. Pierwsza tego typu operacja została przeprowadzona u Lili Elbe w Niemczech w 1930 roku. W Polsce przeprowadzono ją po raz pierwszy w 1937 roku – operacji tej poddał się Witold Smętek, oszczepnik, zawodnik klubu sportowego „Warszawianka”.
Transseksualizm (z łac. transire → przechodzenie) – zaburzenie identyfikacji płciowej, postać zespołu dezaprobaty płci, polegająca na pragnieniu życia i byciu akceptowanym jako osoba płci przeciwnej fizycznie. Osoby o biologicznych cechach płci męskiej, ale poczuciu bycia płci żeńskiej oznaczamy M/K lub nazywamy transseksualistkami lub transseksualnymi kobietami, natomiast osoby o biologicznych cechach płci żeńskiej, lecz czujące się mężczyzną oznaczamy K/M lub nazywamy transseksualistami lub transseksualnymi mężczyznami.

Reklama