Trans World Airlines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trans World Airlines (TWA)amerykańskie linie lotnicze, działające od 1930 roku do 2001, kiedy zostały nabyte przez American Airlines. Siedziba TWA początkowo znajdowała się w Nowym Jorku, następnie m.in. w Kansas City, St. Louis, a w ciągu ostatnich kilku miesięcy w Fort Worth.

DC-1 (Douglas Commercial 1) – amerykański prototypowy samolot pasażerski. Pierwszy samolot z linii Douglas Commercial. Wyprodukowano tylko 1 egzemplarz. Na jego bazie zbudowano wersję produkcyjną DC-2.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Trans World Airlines nieoficjalnie nazywano drugim narodowym przewoźnikiem (po Pan Am), linie te oferowały loty pasażerskie pomiędzy najważniejszymi amerykańskimi miastami, jak również z mniejszych miejscowości w zachodniej części kraju. Ponadto, miały szeroko rozwiniętą sieć połączeń z Europą i Bliskim Wschodem (głównie z Nowego Jorku).

Carl Icahn (ur. 16 lutego 1936) – amerykański inwestor giełdowy, działający w sektorze private equity. Jego majątek szacowany jest na 14 miliardów dolarów, co czyni go 46 najbogatszym człowiekiem na świecie. Absolwent Princeton University. Kilka lat studiował medycynę na New York University School of Medicine.Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.

Historia[ | edytuj kod]

Zarówno inne narodowe linie lotnicze, tak i Trans World Airways ma swój początek w latach 20., kiedy to firmy przewozowe czerpały zyski głównie z dostarczania poczty. Tylko jedna firma złamała tę regułę i weszła na rynek pasażerski w Stanach Zjednoczonych – utworzone w 1928 roku Transcontinental Air Transport (TAT) z Charlesem Lindberghiem na czele. Właściciel linii, kanadyjski biznesmen Clement M. Keys, opracował 48-godzinne połączenie wzdłuż Stanów Zjednoczonych (obejmującą również przejazdy pociągiem), które w efekcie przynosiło straty. W tym samym czasie ówczesny szef urzędu pocztowego Stanów Zjednoczonych – Walter Folger Brown, odpowiedzialny za kontrakty na przesyłki lotnicze, zasugerował połączenie Transcontinental Air Transport z istniejącymi od 1925 roku liniami Western Air Express. Fuzja nastąpiła 24 lipca 1930 roku, a nowo utworzone linie, pod nazwą Transcontinental and Western Air, Inc. (TWA), podpisały kontrakt na przesyłki lotnicze.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
Douglas DC-3

Tak jak i pozostałe duże linie lotnicze Trans World Airlines kojarzone były ze sławnymi nazwiskami. William John Frye, lotnik i pierwszy Dyrektor Produkcji TWA opracował specyfikacje samolotów Douglas DC-1 i DC-2, które zrewolucjonizowały lotnictwo pasażerskie. W 1934 roku, trzydziestoletni Frye został pierwszym prezesem TWA. Czołowym producentem samolotów na tamte czasy był William Boeing, jednak kontrakt z United Airlines zabraniał jednoczesnej sprzedaży samolotów liniom konkurencyjnym. Frye i inni członkowie TWA wielokrotnie odwiedzali innych poducentów, w tym Donalda Douglasa, z planami nowego samolotu. 20 września 1932 roku kontrakt z Douglas'em został podpisany i pierwszy DC-1 trafił do TWA w grudniu 1933 roku. W 1937 roku Frye zamówił pięć maszyn typu Boeing 307 Stratoliner, które 3 lata później trafiły do TWA. W 1939 roku nakłonił też pasjonata lotnictwa – Howarda Hughesa do wykupu udziałów spółki. Z początkiem lat 40. Hughes został głównym udziałowcem (78%) TWA.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Boeing 307 Stratoliner – amerykański samolot pasażerski wytwórni Boeing, rozwojowa, cywilna wersja samolotu bombowego B-17C. Był to pierwszy komercyjny samolot pasażerski z ciśnieniową kabiną dla załogi i pasażerów, umożliwiającą loty na dużych wysokościach.

TWA obok pozostałych narodowych linii lotniczych wspierało Armię Amerykańską podczas Drugiej wojny światowej. Po wojnie rozpoczął się dziesięcioletni wyścig pomiędzy American Airlines, United Airlines i TWA. Głównym celem była inauguracja lotów transkontynentalnych. 1 marca 1946 roku TWA wprowadziło do swojej floty nowy samolot Lockheed Constellation na trasie z Nowego Jorku do Los Angeles, tego samego dnia United Airlines również zainaugurowało loty transkontynentalne Douglasem DC-4. W 1950 roku TWA zmieniło oficjalnie nazwę na Trans World Airlines.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Douglas DC-6 (oznaczenie USAF: C-118 Liftmaster) – amerykański samolot pasażerski i transportowy, produkowany w latach 1946-1959 przez firmę Douglas Aircraft Company. Zbudowano ponad 700 egzemplarzy tego samolotu. Jest rozwinięciem maszyny Douglas DC-4. Wiele z nich jest do dzisiaj eksploatowanych zarówno w lotnictwie cywilnym jak i wojskowym. W stosunku do poprzednika znacznie wydłużono kadłub, poprawiając tym samym istotnie ilość miejsc pasażerskich w kabinie. Zastosowano mocniejsze silniki. Samolot był przez wiele lat konkurentem samolotu Lockheed Constellation. Został wyparty przez maszyny z silnikami turboodrzutowymi.

W latach 40. TWA uznawane były za najlepsze i technologicznie najbardziej zaawansowane linie lotnicze. Kiedy United i American wprowadziły Douglasa DC-6 – w barwach TWA latał Lockheed Constellation, mogący zabrać na swój pokład o 35% więcej pasażerów niż jego poprzednicy. TWA były pierwszymi liniami lotniczymi, które obsługiwały regularne loty pomiędzy Los Angeles a Nowym Jorkiem.

Kansas City – obszar metropolitalny w centralnej części Stanów Zjednoczonych, liczący około 1,8 mln mieszkańców. Leży na granicy między stanami Missouri i Kansas i dlatego formalnie główny ośrodek obszaru składa się z dwóch miast:Linia lotnicza – przedsiębiorstwo lotnicze świadczące regularne i nieregularne usługi transportu lotniczego, obejmujące przewóz pasażerów lub ładunków oraz posiada odpowiednie świadectwo urzędu lotnictwa cywilnego wydane przez państwo, w którym zostało założone.
Lockheed Constellation

TWA wyszła również poza granice Stanów Zjednoczonych. Z końcem wojny – Civil Aeronautics Board (CAB), organizacja przydzielająca trasy amerykańskim liniom lotniczym, zezwoliła na przełamanie monopolu Pan Amu na loty międzykontynentalne. TWA były jednymi z pierwszych, które otrzymały zgodę na połączenia z Europą i Indiami. W lutym 1946 uruchomiły trasę Nowy Jork-Paryż. TWA zaciekle konkurowały z Pan Am mając przewagę, jaką były loty krajowe. Linie Pan Am latały tylko na trasach międzynarodowych.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Donald Wills Douglas (ur. 6 kwietnia 1892, zm. 1 lutego 1981) – amerykański przedsiębiorca, założyciel wytwórni lotniczej Douglas Aircraft Company.

W latach powojennych zaczęła się zła passa – problemy techniczne z Lockheedem, strajk pilotów i problemy finansowe Hughesa, któremu linie wytoczyły proces, zmuszając tym samym do sprzedaży wszystkich udziałów w 1965 roku. W kolejnych latach TWA wprowadzały kolejne innowacje, skupiając się na komforcie lotu pasażerów. Były pierwszymi, które wprowadziły możliwość oglądania filmów w czasie długich podróży. W 1967 wykupiły sieć hotelową Hilton. W lutym 1970, zaledwie miesiąc po Pan Am, TWA wprowadziły Boeinga 747 na trasie Los Angeles-Nowy Jork.

Pan American World Airways (w skrócie Pan Am) – nieistniejące amerykańskie linie lotnicze. Firma została założona 14 marca 1927 r. przez majora Henry’ego H. Arnolda w Key West na Florydzie.Lockheed Constellation – śmigłowy samolot pasażerski wytwórni Lockheed Corporation produkowany w latach 1943-1958. Podczas okresu produkcji zbudowano 856 egzemplarzy, użytkowanych zarówno jako samoloty cywilne, jak i wojskowe samoloty transportowe. Samolot zwany był Connie.

W latach 80. w wyniku wyjęcia lotnictwa cywilnego spod kontroli państwa – TWA rozważały sprzedaż udziałów Frankowi Lorenzo, zarządzającemu liniami Continental Airlines. Ostatecznie, we wrześniu 1985 amerykański inwestor – Carl Icahn wykupił prawie całe udziały linii.

Z początkiem lat 90., wraz z bankructwem Pan Am – TWA przejęły połączenia międzynarodowe. W 1993 Icahn zrezygnował z zarządzania liniami, nad którymi kontrolę przejął komitet składający się z pracowników i wierzycieli. Po reorganizacji spółki – złożyli zamówienie na 125 nowych samolotów. Było to największe zamówienie w historii TWA.

Charles Augustus Lindbergh (ur. 4 lutego 1902 w Detroit, zm. 26 sierpnia 1974 w Kipahuluna Hawajach) – jeden z amerykańskich pionierów lotnictwa, wsławiony pierwszym samolotowym samotnym przelotem między lądem Ameryki Północnej a Europą bez międzylądowań w 1927, generał brygady US Army, doktor honoris causa Uniwersytetu Illinois i innych uczelni, często zwany idolem XX wieku.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

9 kwietnia 2001 American Airlines wykupiły majątek 75-letnich Trans World Airlines. Ostatni lot odbył się 1 grudnia 2001 roku.

Flota[ | edytuj kod]

Flota Trans World Airways w momencie połączenia z American Airlines:

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Air Transportation: Trans World Airlines (TWA). [dostęp 2010-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-12-05)].
Fort Worth – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, w regionie metropolitalnym Dallas-Fort Worth, nad rzeką Trinity. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Warto wiedzieć że... beta

Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
Continental Airlines – nieistniejące od 2010 r. amerykańskie linie lotnicze. Siedziba znajdowała się w Houston. Posiadały połączenia z wieloma krajami. Głównym węzłem był Port lotniczy Houston-George Bush, Newark i Port lotniczy Cleveland-Hopkins. Continental Airlines używała różnych wersji samolotów typu Boeing 737, 757, 767 i 777.
William Edward Boeing (ur. 1 października 1881 w Detroit, zm. 28 września 1956) – amerykański przemysłowiec, konstruktor lotniczy i pilot. Jeden z pionierów lotnictwa, założyciel Boeing Company.
Saint Louis (także St. Louis) – miasto w środkowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Missouri, leżące na zachodnim brzegu rzeki Missouri. W 2019 roku liczy ponad 300 tys. mieszkańców. Obszar metropolitalny St. Louis obejmuje ponad 2,8 mln mieszkańców i jest największy w stanie Missouri.
Howard Hughes (ur. 24 grudnia 1905 w Humble, Teksas, zm. 5 kwietnia 1976) – amerykański miliarder, pilot i konstruktor lotniczy oraz producent filmowy. Fundator Instytutu Medycznego Howarda Hughesa w Chevy Chase, Maryland.

Reklama