Tramwaje w Hongkongu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.transport-autobus td.naglowek{color:white!important;background:#007c06!important}.mw-parser-output table.transport-trolejbus td.naglowek{color:white!important;background:#0432c8!important}.mw-parser-output table.transport-tramwaj td.naglowek{color:white!important;background:#c80404!important}.mw-parser-output table.transport-metro td.naglowek{color:black!important;background:#7d7d7d!important}.mw-parser-output table.transport-kolej td.naglowek{color:white!important;background:green!important}.mw-parser-output table.transport-wodny td.naglowek{color:white!important;background:blue!important}
Tramwaj na Connaught Road West w latach 30. XX wieku
Hongkoński tramwaj piętrowy #120, jeden z dwóch tramwajów, którym przywrócono wygląd z lat 50. XX wieku
Awarie tramwajów skutkują tworzeniem się ogromnych korków drogowych

Tramwaje w Hongkongu (chiński: 香港電車) – sieć tramwajowa funkcjonująca na obszarze miasta Hongkong, jedna z najstarszych form publicznego transportu zbiorowego w mieście. Właścicielem oraz operatorem systemu jest firma Veolia Transport. Tramwaje kursują obecnie na wyspie Hongkong, łącząc Shau Kei Wan oraz Kennedy Town z osiedlem Happy Valley.

Hongkong – wyspa w południowej części Hongkongu, będącego specjalnym regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej. W 2006 roku wyspa była zamieszkiwana przez 1 268 112 mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosiła 15 915 os./km². Powierzchnia wyspy wynosi 80,4 km² i jest drugą co do wielkości wyspą na terenie Hongkongu po wyspie Lantau. Wyspa oddzielona jest od stałego lądu przez Zatokę Wiktorii.Publiczny transport zbiorowy – powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej linii lub sieci transportowej.

Tramwaje w Hongkongu nie są jedynie istniejącym ponad 100 lat środkiem transportu umożliwiającym przemieszczanie się po mieście, lecz stanowią także dużą atrakcję turystyczną. Według operatora są jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu miejskiego. Jest to jedyny na świecie system tramwajowy, który jest obsługiwany wyłącznie przez tramwaje piętrowe.

Historia[ | edytuj kod]

Sieć tramwajowa w Hongkongu od samego początku obsługiwana była przez tramwaje elektryczne.

Kronika[ | edytuj kod]

Właściciel[ | edytuj kod]

  • Hong Kong Tramway Electric Company Limited 1904-1974
  • The Wharf (Holdings) 1974-2009; utrzymała 50% udziałów od 2009 do 2010
  • Veolia Transport 2010-dziś


  • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
    Reklama