Traktat z Saint-Clair-sur-Epte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Traktat z Saint-Clair-sur-Epte – traktat zawarty latem 911 roku pomiędzy Karolem III Prostakiem a Rolfem, przywódcą wikingów z Danii, którzy grabili północną Francję, mający na celu osadzenie na stałe Normanów w północnej Neustrii w celu obrony królestwa Karola przed kolejnymi najazdami wikingów. W zamian za chrzest i przysięgę wierności karolińskiemu władcy, Rolf otrzymał tereny leżące między rzekami Bresle, Epte, Avre i Dives a morzem, z centralnym ośrodkiem w Rouen.

Traktat pokojowy – umowa międzynarodowa między dwoma lub więcej wrogimi stronami, zazwyczaj państwami lub rządami, formalnie kończąca wojnę lub konflikt zbrojny między tymi stronami. Różni się od rozejmu, który jest umową zaprzestania działań wojennych, lub kapitulacji, gdzie armia zgadza się na oddanie broni, lub zawieszenia broni gdzie strony zgadzają się na czasowe lub permanentne zaprzestanie walk.Epte – rzeka płynąca w północnej Francji, w regionie Normandia. Długa na 113 km, jest prawym dopływem Sekwany. Ma źródło w Seine-Maritime w regionie Pays de Bray, w okolicy Forges-les-Eaux a uchodzi do Sekwany w okolicy Giverny.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Karolingowie: ród który stworzył Europę. s. 216.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Pierre Riché: Karolingowie: ród który stworzył Europę. Oficyna Wydawnicza Volumen, 1997. ISBN 83-7054-108-9.
Pierre Riché (ur. 1921 w Paryżu) - francuski historyk, mediewista. Absolwent Sorbony. Wykładał na Université de Paris X. Od 1989 jest na emeryturze.Wikingowie – skandynawscy wojownicy­­­­­, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.
Warto wiedzieć że... beta

Chrzest – w chrześcijaństwie obrzęd nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, mający postać sakramentalnego obmycia wodą, któremu towarzyszy słowo (Ef 5,26). Zgodnie z wiarą chrześcijańską obrzęd ten ma znaczenie wcielenia w Chrystusa jako ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana i łączy z Ludem Bożym Nowego Przymierza. Typowy obrzęd chrztu w chrześcijaństwie sprawowany jest w imię Trójcy Świętej: Ojca i Syna i Ducha Świętego – na polecenie samego założyciela Chrystusa (Mt 18,18-20).
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Neustria – kraina historyczna, północno-zachodnia część państwa Franków. Położona na północ od doliny Loary. Graniczyła z Bretanią (od zachodu), Akwitanią (od południa), Burgundią (od południowego wschodu) i Austrazją (od północnego wschodu). Głównymi ośrodkami Neustrii w czasach Franków były: Paryż, Reims, Orlean i Soissons.
DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
Dives – rzeka w północnej Francji w regionie Normandia, o długości 105 km, uchodząca do Kanału La Manche nieopodal Cabourg.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Bresle – rzeka w północno-zachodniej Francji w regionie Normandia, o długości 72 km, uchodząca do Kanału La Manche nieopodal Le Tréport. Przepływa przez departamenty Oise, Somme i Seine-Maritime.

Reklama