Traktat z Roskilde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dania i Norwegia w 1658 r. Na czerwono Halland zajmowany przez Szwecję przez 30 lat na podstawie pokoju w Bromsebro i oddany jej na stałe przez Danię w Roskilde. Na żółto Skania i Bohuslän oddana Szwecji, na fioletowo Trondheim i Bornholm, które zostały oddane Szwecji w 1658, ale zbuntowały się i wróciły pod panowanie duńskie w 1660 roku.

Pokój w Roskilde – zawarty 26 lutego/ 8 marca 1658 w Roskilde na terenie duńskiej wyspy Zelandii przez królów: duńskiego Fryderyka III ze szwedzkim Karolem X Gustawem. W istocie był to akt duńskiej kapitulacji w II wojnie północnej. Oddawał on Skanię, Bornholm, Trondheim i wyspę Ven Szwecji oraz zatwierdzał szwedzkie władanie nad Hallandem. Dania zobowiązała się nie przepuszczać przez Cieśniny Duńskie na Morze Bałtyckie żadnych wrogich Szwecji okrętów i miała trwać w przymierzu ze Sztokholmem. Król Szwecji ufny w swą potęgę oraz myślący o odnowieniu unii kalmarskiej – zjednoczeniu Skandynawii, zerwał traktat doprowadzając następnie do pokoju w Kopenhadze.

Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.Zelandia (duń. Sjælland) to największa z 443 wysp Danii i 12. wyspa Europy. Zelandia położona jest między Fionią a szwedzką Skanią; z obiema połączona jest mostami poprzez cieśniny Wielki Bełt i Sund. Linia brzegowa silnie rozczłonkowana, liczne półwyspy, m.in. Ods Herred, Horns na północy, zatoki Sejerø, Roskilde Fjord, Ise Fjord na północy; Køge, Fakse na wschodzie oraz Vordingborska na zachodzie, mniejsze wyspy, takie jak Saltholm, Amager, Sejerø.

Warunki traktatu[ | edytuj kod]

 • Oddanie Szwecji kilku duńskich prowincji:
 • Skania (Skåne),
 • Blekinge,
 • wyspy Bornholm,
 • Halland, który od pokoju Brömsebro był okupowany przez Szwecję przez okres 30 lat
 • Bohuslän (Båhuslen), co zabezpieczało Szwecji nieograniczony dostęp do zachodnich rynków.
 • Wyrzeczenie się przez Danię wszystkich sojuszy antyszwedzkich.
 • Dania zobowiązała się blokować wrogie Szwecji okręty przechodzące przez cieśniny na Bałtyk.
 • Przywrócenie księciu Holstein-Gottorp jego posiadłości.
 • Dania musiała zapłacić Szwecji za koszty okupacji.
 • Dania przekazała swoje oddziały wojskowe na potrzeby króla Szwecji Karola X.
 • II wojna północna toczyła się w latach 1655-1660 pomiędzy Szwecją sprzymierzoną przejściowo z Brandenburgią, Siedmiogrodem i magnatem litewskim Januszem Radziwiłłem a Polską (potop szwedzki) oraz później także Austrią, Danią, Holandią i Brandenburgią. Wojna toczyła się równolegle z wojną polsko-rosyjską 1654-1667. Przez pewien czas Rosja występowała także przeciwko Szwecji atakując bez powodzenia szwedzkie Inflanty.Pokój z Kopenhadze – pokój zawarty 6 czerwca 1660 roku pomiędzy Szwecją a Danią z powodu udziału w obronie Danii, Holandii, Polski i Brandenburgii-Prus i śmierci Karola X Gustawa. Kończył on duński udział w II wojnie północnej. Był to sukces Danii w porównaniu z traktatem z Roskilde dwa lata wcześniej. Szwecja traciła w nim Trondheim i wyspę Bornholm na rzecz Danii. Zachowała jednak Skanię. Usunięto także zapis o okrętach wojennych i sojuszu duńsko-szwedzkim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Blekinge – prowincja historyczna (landskap) w Szwecji, położona w południowo-wschodniej części Götaland. Pod względedem powierzchni (2941 km²) drugi po Olandii najmniejszy landskap Szwecji, nazywany niekiedy ze względu na różnorodność roślinności jej ogrodem (Sveriges trädgård). Od zachodu graniczy ze Skanią, od północy ze Småland oraz od południa i wschodu z Morzem Bałtyckim. Wybrzeże morskie charakteryzuje się silnie urozmaiconą linią brzegową typu szkierowego. Liczne wyspy i wysepki tworzą archipelag (Blekinge skärgård). Obszar krainy pokrywa się z granicami regionu administracyjnego (län) Blekinge.
  Bornholm – duńska wyspa w południowo-zachodniej części Bałtyku. Jest najbardziej na wschód położonym okręgiem administracyjnym Danii (województwem – duń. Amtskommune, od 2002 nazywanym gminą regionalną – duń. Bornholms Regionskommune), zamieszkiwanym przez 41,8 tys. mieszkańców (styczeń 2011).
  Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.
  Fryderyk III (ur. 18 marca 1609, zm. 9 lutego 1670) – władca Danii i Norwegii oraz Grenlandii i Islandii. Panował w latach 1648-1670.
  Karol X Gustaw Wittelsbach (ur. 8 listopada 1622 w Nyköping, zm. 13 lutego 1660 w Göteborgu) – król Szwecji w latach 1654-1660, książę Zweibrücken-Kleeburg w latach 1652-1660.
  Ven (duń. Hven) – należąca do Szwecji wyspa położona w cieśninie Sund między Zelandią (Dania) a Skanią (Szwecja).
  Halland – prowincja historyczna (landskap) w Szwecji, położona w południowo-zachodniej części Götalandu na wybrzeżu Kattegatu. Do traktatu z Roskilde w 1658 należąca do Danii.

  Reklama