Toyota Land Cruiser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Toyota Land Cruiserosobowy samochód terenowy produkowany przez japoński koncern motoryzacyjny Toyota Motor Corporation od 1954 roku.

System kontroli trakcji – system zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems), którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (objawiającego się ich buksowaniem). Pośrednio systemy takie mogą wpływać również na polepszenie właściwości trakcyjnych pojazdu podczas ruchu w zakręcie. Większość systemów działa jedynie w zakresie niskich prędkości pojazdu (do 40 km/h) aczkolwiek budowane są też wersje działające dla całego zakresu prędkości. Jest kolejnym po ABS-ie systemem podwyższającym bezpieczeństwo czynne. Działanie systemu wpływa także na zmniejszenie zużycia opon i paliwa. System ten wykorzystuje elementy systemu ABS. Może również wykorzystywać inne elementy, jak jednostkę sterującą pracą silnika.Lexus LX - pełnowymiarowy samochód sportowo-użytkowy (SUV) sprzedawany pod marką Lexus od roku 1996. Konstrukcyjnie opiera się na Toyocie Land Cruiser, od 2007 roku produkowana jest trzecia generacja modelu. Pierwsza generacja modelu, LX 450, trafiła do sprzedaży w roku 1996, był to debiut Lexusa w segmencie samochodów sportowo-użytkowych. Następca, LX 470, został zaprezentowany w roku 1998, jego produkcja trwała do 2006. Trzecie wcielenie, LX 570, zaprezentowano po raz pierwszy na New York International Auto Show w kwietniu 2007 roku jako rocznik 2008.

Historia[ | edytuj kod]

Próbę stworzenia samochodu terenowego przeznaczonego m.in. dla wojska, Toyota podjęła się w 1941 roku. Pierwszy prototyp pojazdu, o nazwie AK10 powstał w 1941 roku. Auto wzorowane było na amerykańskim pojeździe Bantam MK-II. Tuż po wojnie zbudowany został kolejny prototyp pojazdu przeznaczony dla służb obrony kraju, który zbudowany został na podwoziu przedwojennego pickupa Toyopet SB. Z powodu zbyt słabej mocy pojazdu projekt został odrzucony. W 1951 roku zbudowany został kolejny prototyp pojazdu. Nazwany został Toyota Jeep oraz oznaczony symbolem BJ. Pierwsze egzemplarze wyjechały z taśm produkcyjnych w 1953 roku. Po protestach firmy Willys, która już w 1946 roku zastrzegła sobie nazwę Jeep, Toyota zmieniła nazwę modelu BJ na Land Cruiser. Nazwa Land Cruiser (z ang. „lądowy krążownik”) bezpośrednio nawiązywała do innego konkurenta – samochodu Land Rover („lądowy włóczęga, wędrowięc”).

Facelifting, lifting (ang.: podniesienie twarzy, retusz twarzy) – modernizacja modelu samochodu polegająca jedynie na kosmetycznych zmianach w wyglądzie nadwozia i wnętrza.Daihatsu (jap. ダイハツ工業株式会社, Daihatsu Kōgyō Kabushiki-gaisha) – marka samochodów produkowanych przez japońskie przedsiębiorstwo Daihatsu Motor Company, Limited.

Oznaczenia numeryczne[ | edytuj kod]

W 1955 roku wprowadzono oznaczenia numeryczne. Ich rozszyfrowanie jest stosunkowo proste i wygląda następująco:

 • litery umieszczone przed literą J są kodem zastosowanego silnika,
 • litera J i pierwsza z dwóch, lub pierwsze dwie z trzech cyfr oznaczają serię podwozia,
 • ostatnia cyfra, to oznaczenie wersji podwoziowej, nadwoziowej lub kolejnej modyfikacji.
 • W pierwszych modelach dodawano jeszcze dodatkowo na końcu kolejne litery oznaczające rodzaj nadwozia, np. V dla oznaczenia wersji Wagon (a w zasadzie Van ze względu na użytkowy charakter tych pojazdów), czyli kombi.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Tak więc Land Cruiser KDJ125 to model na podwoziu serii J12, wyposażony w silnik serii KD (w wersji 1KD-FTV – 3.0 l. turbodiesel), z krótkim, trzydrzwiowym nadwoziem oznaczonym literą 5.

  Toyota Land Cruiser J20[ | edytuj kod]

  Toyota Land Cruiser J20 produkowana była w latach 1955 – 1960.

  Samochód różnił się wyglądem przedniej części nadwozia od pierwowzoru – BJ. Podstawową różnicą między modelami było m.in. umieszczenie reflektorów, które przeniesione zostały ze zderzaków na pas przedni. Modele wojskowe pozbawione były drzwi oraz posiadały składaną przednią szybę. Pod koniec 1955 roku wprowadzono do produkcji wersję z mocniejszą jednostką napędową. W 1956 roku zaprezentowano model BJ35, który był 3-drzwiowym kombi z dużym rozstawem osi. W 1958 roku pojawiło się podwozie oznaczone J28, dłuższe od J25 oraz krótsze od J35.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Samochód terenowy jest to pojazd samochodowy przystosowany do pokonywania przeszkód terenowych. Może być samochodem osobowym (łazik, samochód osobowo-terenowy), lub ciężarowym. Zazwyczaj jest zbudowany w oparciu o ramę, z napędem na wszystkie koła, specjalnymi oponami, skrzynią rozdzielczo-redukcyjną, zwiększonym prześwitem poprzecznym (190 - 400 mm) i zwiększoną zdolnością pokonywania wzniesień.

  Silniki[ | edytuj kod]

 • Benzynowe:
 • R6 3.4 (3380 cm³) OHV 85 KM
 • R6 3.9 (3878 cm³) OHV 105 – 125 KM • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Turbosprężarka - maszyna wirnikowa składająca się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Służy do doładowania silnika spalinowego, albo kotła parowego. Turbina jest zasilana spalinami z silnika, a sprężone powietrze przez sprężarkę zasila silnik. Do cylindra wprowadzona jest większa ilość powietrza dzięki czemu wzrasta moc silnika, większy jest też stopień sprężania dzięki czemu rośnie sprawność.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  R5 – (oznaczany także jako I5) – silnik spalinowy wyposażony w pięć cylindrów ustawionych wzdłuż wału korbowego w jednym rzędzie. Jest on kompromisem pomiędzy małymi jednostkami R4 a większymi R6 - dzięki niewiele większej długości niż R4 może być montowany poprzecznie z przodu pojazdu. Stosuje się go stosunkowo rzadko, konfiguracji tej używają lub używali m.in: Alfa Romeo (Alfa Romeo 156, 166), Audi (Audi 90, 100, S2 Coupé), Ford Motor Company (Ford Focus ST/RS), Volkswagen (VW Jetta), Fiat (Fiat Coupé), Honda (Acura TL), General Motors (Chevrolet Colorado), Volvo Car Corporation (Volvo 850, 940) czy też Mercedes-Benz (starsze jednostki wysokoprężne).
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Toyota – marka samochodów, produkowanych przez japoński koncern Toyota Motor Corporation (jap. トヨタ自動車株式会社), który zatrudnia około 323 tys. pracowników (czerwiec 2008).
  TFT (ang. Thin Film Transistor) – to skrót określający rodzaj tranzystora wykorzystywanego w kolorowych wyświetlaczach ciekłokrystalicznych.
  Nawigacja satelitarna – rodzaj radionawigacji wykorzystujący fale radiowe ze sztucznych satelitów w celu określania położenia punktów i poruszających się odbiorników wraz z parametrami ich ruchu w dowolnym miejscu na powierzchni Ziemi.

  Reklama