Toyota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba koncernu w mieście Toyota

Toyota Motor Corporation (jap. トヨタ自動車株式会社) – japoński koncern motoryzacyjny utworzony w 1937 roku.

Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, czes. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu wałbrzyskiego. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą, historycznie na Dolnym Śląsku. Dawna stolica województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto miało 119 955 mieszkańców.Toyota Crown - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez firmę japońską firmę Toyota od roku 1955. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan, wcześniej także jako hardtop coupé, kombi czy też pick-up. Do napędu używano benzynowych i wysokoprężnych silników R4 oraz R6 (także z turbodoładowaniem), od generacji 12. dostępne są wyłącznie jednostki V6. Moc przenoszona jest na oś tylną. Od 2008 roku produkowana jest 13. generacja modelu.

Historia[ | edytuj kod]

Historia firmy Toyota sięga 1918 roku, kiedy to Sakichi Toyoda założył firmę Toyoda Spinning and Weaving Co. Ltd.. Przy pomocy swojego syna – Kiichirō Toyody zbudował w 1924 roku automatyczny warsztat tkacki. W 1926 roku Toyoda założył zakład Toyoda Automatic Loom Works. Pod koniec lat 20. XX wieku Kiichirō Toyoda przebywał w Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie zainteresował się branżą motoryzacyjną. W 1933 roku w warsztatach tkackich utworzony został dział samochodów. Początkowo zbudowany został sześciocylindrowy silnik o pojemności 3.4 l. Dzięki sprzedaży praw patentowych Sakichi Toyody do automatycznego warsztatu tkackiego stworzone zostały podwaliny Toyota Motor Corporation, która założona została 28 sierpnia 1937 roku. Dwa lata wcześniej zbudowany został pierwszy prototyp samochodu Toyota A1, a rok później rozpoczęto już produkcję modelu AA.

Toyota Tercel (znana także pod nazwą Toyota Corsa) - subkompaktowy samochód osobowy produkowany przez japońską firmę Toyota w latach 1978 - 2000 z przeznaczeniem na rynek rodzimy, europejski oraz północnoamerykański. Dostępny był jako: 2-drzwiowe coupé, 3- i 5-drzwiowy hatchback, 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. Do napędu używano benzynowych silników R4 o pojemności 1,3 lub 1,5 l oraz w późniejszym czasie diesla 1.5. Moc przenoszona była na oś przednią (opcjonalnie AWD) poprzez 4- lub 5-biegową automatyczną bądź 4- lub 5-biegową manualną skrzynię biegów. Powstało pięć generacji Toyoty Tercel. Samochód został zastąpiony przez model Platz/Echo.Toyota Platz (wersja eksportowa - Toyota Echo) - subkompaktowy samochód osobowy produkowany przez japońską firmę Toyota w latach 1999–2005. Powstał jako następca dla modeli Tercel i Paseo. Konstrukcja była w zasadzie bliźniacza z modelem Yaris I generacji. Platz dostępny wyłącznie jako 2-drzwiowe coupé i 4-drzwiowy sedan. Do napędu użyto benzynowego silnika R4 o pojemności 1,5 l generującego moc 110 KM. Napęd przenoszony był na oś przednią poprzez 5-biegową manualną bądź 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Belta.

W trakcie II wojny światowej w zakładach Toyoty konstruowany był mały miejski samochód, który mógłby zmotoryzować Japonię. W 1947 roku ukończono prace nad modelem SA. W 1951 roku zbudowano prototyp BJ inspirowany konstrukcją Jeep Willysa, dając początek serii Land Cruiser, a w 1955 roku wprowadzono do produkcji model Crown. W 1966 roku wprowadzono do produkcji najbardziej popularny na świecie model firmy – Corolla. W 1997 roku wprowadzono do produkcji pierwszy masowo produkowany samochód hybrydowy marki, model Prius.

Sakichi Toyoda (jap. 豊田佐吉, Toyoda Sakichi, ur. 14 lutego 1867, zm. 30 października 1930 roku) – japoński wynalazca i przemysłowiec.Toyota Supra - sportowy samochód osobowy produkowany przez japoński koncern Toyota w latach 1978-2002. Do napędu używano wyłącznie benzynowych silników R6, także z turbodoładowaniem. Moc przenoszona była na oś tylną. Pierwsze dwie generacje oparte zostały na modelu Celica, stąd też nosiły nazwę Toyota Celica Supra. Od trzeciej generacji Supra stała się osobnym modelem. Produkcję czwartej - ostatniej generacji modelu zakończono w Japonii w roku 2002.

W 1982 roku Toyota Motor Company i Toyota Motor Sales połączyły się w jedno przedsiębiorstwo o nazwie Toyota Motor Corporation. W 1984 roku utworzona została spółka z amerykańskim koncernem motoryzacyjnym General MotorsThe United Motor Manufacturing Inc.. Celem zbudowania spółki był amerykański rynek zbytu na którym jako pierwszy pojawił się w 1983 roku model Camry. W 1989 roku utworzona została submarka zajmująca się produkcją samochodów luksusowych o nazwie Lexus.

Toyota Premio – samochód osobowy klasy średniej produkowany od roku 2001 przez japońską firmę Toyota. Dostępny wyłącznie jako 4-drzwiowy sedan. Do napędu użyto benzynowych jednostek R4 o pojemności 1,5, 1,8 oraz dwóch litrów. Moc przenoszona jest na oś przednią (opcjonalnie AWD) poprzez 4-biegową automatyczną lub bezstopniową skrzynię biegów. Od 2007 produkowana jest druga generacja modelu.Daihatsu (jap. ダイハツ工業株式会社, Daihatsu Kōgyō Kabushiki-gaisha) – marka samochodów produkowanych przez japońskie przedsiębiorstwo Daihatsu Motor Company, Limited.

Do 2020 roku Toyota jest sponsorem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Toyota w Polsce[ | edytuj kod]

Toyota Motor Corporation reprezentowana jest w Polsce przez oficjalnego dystrybutora samochodów i części zamiennych Toyota Motor Poland. Od 2012 roku prezydentem TMP jest Jacek Pawlak, pierwszy Polak na tym stanowisku.

Toyota prowadzi w Polsce także:

Toyota T100 - samochód osobowy typu pick-up produkowany przez japońską firmę Toyota w latach 1993–1998. Dostępny w wersji 2- (Regular Cab) i 4-drzwiowej (Double Cab / Crewmax). Do napędu użyto benzynowych silników R4 i V6 o pojemności 2,7 - 3,4 l. Moc przenoszona była na oś tylną (opcjonalnie AWD) poprzez 5- manualną bądź 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Tundra.Toyota Sequoia - pełnowymiarowy samochód sportowo-użytkowy produkowany przez japońską firmę Toyota od roku 2001 z przeznaczeniem na rynek północnoamerykański oraz bliskowschodni. Dostępny wyłącznie w wersji 4-drzwiowej. Do napędu użyto benzynowych silników V8 o pojemności 4,7 l (I gen.) oraz V8 4.6, 4.7 oraz 5.7 w przypadku drugiej generacji. Moc przenoszona jest na oś tylną (opcjonalnie AWD) poprzez 4-, 5-, lub 6-biegową automatyczną skrzynię biegów. Od 2007 produkowana jest druga generacja modelu.
 • Toyota Motor Manufacturing Poland – fabryka przekładni i silników,
 • Centrum Usług Wspólnych
 • Toyota Material Handling – dystrybutor wózków widłowych
 • Toyota Logistic Centre
 • Toyota Bank
 • Toyota Leasing
 • W Polsce powstały dwie fabryki koncernu:

 • Fabryka Skrzyń Biegów i Silników Benzynowych w Wałbrzychu
 • Fabryka Silników Benzynowych i Wysokoprężnych w Jelczu-Laskowicach k. Wrocławia
 • W kwietniu 2017 Toyota Motor Industries Poland (TMIP, fabryka w Jelczu) została przejęta przez Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP). Fabryki połączone zostały w jedną spółkę, której celem ma być wspólna praca nad budową i rozwojem napędów hybrydowych.

  Toyota Alphard to luksusowy samochód kompaktowy minivan produkowany przez japońskiego producenta samochodów firmę Toyota od 2002 roku. Znany również pod nazwami Toyota Velfire. Początkowo produkowany wyłącznie na rynek japoński, a obecnie dostępny również w Indonezji, Hongkongu, Bangladeszu, Singapurze, Tajlandii i Malezji.Toyota Curren - sportowy samochód osobowy produkowany przez japońską firmę Toyota od stycznia 1994 do lipca 1998 roku z przeznaczeniem na rynek rodzimy. Dostępny był wyłącznie jako 2-drzwiowe notchback coupé. Konstrukcyjnie opierała się na Celice 6. generacji, inny był pas przedni nadwozia. Do napędu używano benzynowych silników R4 o pojemności 1,8 oraz 2,0 litra. Napęd przenoszony był na oś przednią poprzez 5-biegową manualną bądź 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. Nazwa modelu pochodzi od angielskiego słowa current.

  W październiku 2018 roku Toyota wprowadziła technologię TNGA do fabryki w Wałbrzychu, uruchamiając pierwszą poza Azją linię komponentów do napędu hybrydowego. Są to przekładnie do Corolli Hybrid i C-HR.

  W marcu 2019 roku zakład w Jelczu-Laskowicach uruchomił produkcję w technologii TNGA w Wałbrzychu silnika Dynamic Force Engine 2,0 l.

  W styczniu 2020 roku po raz pierwszy Polak został prezesem TMMP. Dariusz Mikołajczak zastąpił na tym stanowisku Eiji Takeichiego.

  Toyota Caldina - samochód produkowany przez Toyotę. Wprowadzony do produkcji na rynek japoński w 1992 roku. Zastąpił on model Carina Surf. Caldina nigdy nie została oficjalnie eksportowana przez Toyotę poza Japonię. Samochód dzięki dobrym właściwościom terenowym i napędowi AWD stał się popularny w Australii, Nowej Zelandii, Rosji i wielu krajach Ameryki Południowej.Toyota ProAce − samochód dostawczy produkowany pod marką Toyota przez koncern PSA we współpracy z FIAT-em produkowany od 2013 roku w dwóch generacjach.

  W czerwcu 2020 zakład w Jelczu-Laskowicach rozpoczął produkcję 3-cylindrowego silnika Dynamic Force Engine o pojemności 1,5 l do Yarisa i Yarisa Cross z napędem benzynowym i hybrydowym.

  W lipcu 2020 fabryka TMMP w Wałbrzychu uruchomiła Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych. Głównym zadaniem ośrodka jest wykonywanie testów wytrzymałościowych i zmęczeniowych oraz hałasu i wibracji poszczególnych komponentów wykorzystywanych w przekładniach do napędów hybrydowych.

  Wyniki sprzedaży[ | edytuj kod]

  Sprzedaż 2018[ | edytuj kod]

  W 2018 roku Toyota sprzedała najwięcej samochodów ze wszystkich marek motoryzacyjnych na świecie – 8 091 277 egzemplarzy.

  Toyota Belta – jest sedanem technicznie opartym na modelu Yaris. Belta zadebiutowała w 2006 roku. Auto nie jest sprzedawane w Polsce, ani w Europie. Głównym rynkiem sprzedaży jest Japonia, Australia, Ameryka Północna i Azja Południowa.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Sprzedaż 2019[ | edytuj kod]

  Na świecie[ | edytuj kod]

  Światowa sprzedaż Toyota Motor Corporation (TMC) od stycznia do grudnia 2019 roku wyniosła 10,74 mln samochodów, o 1,4 procent więcej niż w 2018 roku.

  Dwie kluczowe marki koncernu – Toyota i Lexus – sprzedały 9,71 miliona samochodów w 2019 roku, co stanowi wzrost o 1,8 procent w porównaniu do roku 2018.   

  Toyota była w 2019 roku najpopularniejszą marką na świecie. Toyota Motor Corporation zajęła drugie miejsce w rankingu sprzedaży nowych samochodów wg producentów. Corolla była w 2019 roku najpopularniejszym samochodem na świecie.

  Toyota Brevis - samochód osobowy klasy średniej produkowany przez firmę japońską firmę Toyota w latach 2001-2007 z przeznaczeniem na rynek rodzimy. Dostępny wyłącznie jako 4-drzwiowy sedan. Do napędu używano benzynowych silników R6 o pojemności 2,5 oraz 3,0 l. Moc przenoszona była na oś tylną (opcjonalnie AWD) poprzez 4- lub 5-biegową automatyczną skrzynię biegów.General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).
  W Polsce[ | edytuj kod]

  W Polsce marka Toyota zajęła drugie miejsce po Skodzie, a jej sprzedaż wzrosła o 11,9% do liczby 61 818 aut. Udział marki w rynku wynosi 11,38%.

  Lexus sprzedał 5 172 samochodów, o 6,1 procent więcej niż w roku 2018, i zajmuje 23. miejsce w kraju z 0,95-procentowym udziałem w rynku.

  Koncern Toyota zajął trzecie miejsce po Volkswagen Group i Renault Nissan. Łączna liczba samochodów sprzedanych w 2019 roku przez Toyota Motor Corporation w Polsce to 66 990 aut, o 11,4% więcej niż rok wcześniej. Udział w rynku wynosi 12,33%.

  Toyota Proace City – samochód osobowo-dostawczy typu kombivan klasy kompaktowej produkowany pod japońską marką Toyota od 2019 roku. Jacek Pawlak (ur. 1963 w Warszawie) – polski menedżer, doktor nauk ekonomicznych, prezydent Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe.

  Toyota Corolla była w 2019 roku drugim najpopularniejszym samochodem w Polsce, po Skodzie Octavii. Corolla awansowała na drugie miejsce z 17. za sprawą wzrostu o 162,4% do liczby 19 701 aut. Drugim najpopularniejszym modelem Toyoty w Polsce jest Yaris (14 069 aut, +0,2%), który jest też piątym najczęściej wybieranym nowym samochodem w kraju.

  Toyota TownAce – rodzina samochodów dostawczych produkowanych pod japońską marką Toyota od października 1976 roku. Oferowana w trzech głównych odmianach: van, station wagon oraz pick-up.Toyota Ractis – samochód osobowy typu minivan produkowany od roku 2005 przez japońską firmę Toyota. Dostępny wyłącznie w wersji 5-drzwiowej. Następca modelu Yaris Verso. Do napędu użyto benzynowych jednostek R4 o pojemności 1,3 i 1,5 l oraz diesla R4 1,4 l. Moc przenoszona jest na oś przednią (opcjonalnie AWD) poprzez 6-biegową manualną lub bezstopniową skrzynię biegów. Od 2010 roku produkowana jest druga generacja modelu (sprzedawana w Europie pod nazwą Toyota Verso-S).

  Sprzedaż 2020[ | edytuj kod]

  Na świecie[ | edytuj kod]

  Globalna sprzedaż Toyota Motor Corporation wyniosła w 2020 roku 9 528 438 samochodów. Koncern zajął pierwsze miejsce wśród największych producentów samochodów na świecie.

  Marka Toyota zajęła pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych marek z wynikiem 7.86 miliona aut i udziałem w rynku 10,5%.

  Corolla ponownie stała się najpopularniejszym samochodem ma świecie z wynikiem 1 134 262 aut. Na drugie miejsce awansował model RAV4 z wynikiem 971 516 (+1,9%).

  Toyota Mark X – samochód osobowy klasy średniej produkowany od roku 2004 przez japońską firmę Toyota. Dostępny wyłącznie jako 4-drzwiowy sedan. Następca modeli Mark II i Verossa. Do napędu użyto benzynowych jednostek V6 o pojemności 2,5, 3,0 oraz 3,5 litra. Moc przenoszona jest na oś tylną (opcjonalnie AWD) poprzez 5- lub 6-biegową automatyczną skrzynię biegów. Od 2009 produkowana jest druga generacja modelu.Toyota Nadia – samochód osobowy produkowany przez japońską markę Toyota od sierpnia 1998 do lipca 2003 roku. Nazwa pochodzi od popularnego w Rosji imienia żeńskiego. Konstrukcyjnie pojazd opierał się na minivanie Ipsum, główną różnicą był brak trzeciego rzędu siedzeń w Nadii. Pojazd cechował się wnętrzem, które można było dostosować do swoich potrzeb (m.in. obracane przednie fotele). W czerwcu do oferty dołączyła stylizowana na SUV-a wersja SU.
  W Europie[ | edytuj kod]

  Toyota Motor Europe (Toyota i Lexus) sprzedała w Europie w 2020 roku 993 113 samochodów, w tym 529 054 hybryd. Udział TME w rynku to 6%.

  Marka Toyota awansowała w 2020 roku na 3. miejsce w Europie po sprzedaniu 922 299 aut, w tym 484 828 hybryd. Udział Toyoty w rynku wyniósł 5,7%.

  Najpopularniejszym modelem Toyoty w Europie była w 2020 roku Corolla (193 785 aut).

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Toyota Yaris – mały miejski samochód osobowy marki Toyota produkowany od 1999 roku. Na rynku japońskim samochód występuje pod nazwą Toyota Vitz. W USA i w Kanadzie dawniej ten model był oferowany pod nazwą Echo, lecz od 2006 roku jest nazywany tak samo jak w Europie i jest on tam dostępny również w wersji sedan. Samochód ten jest zdobywcą wielu nagród i tytułów m.in. samochodu roku w 2000 roku. Jest to najczęściej używany samochód do celu szkolenia kierowców przez instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy. Obecnie produkowana jest trzecia generacja pojazdu.
  W Polsce[ | edytuj kod]

  W 2020 roku Toyota po raz pierwszy zajęła pierwsze miejsce na polskim rynku, wyprzedzając Skodę. Marka zarejestrowała 64 364 samochody osobowe i dostawcze. Udział w rynku Toyoty wyniósł 13,2%.

  Toyota zajęła pierwsze miejsce na rynku samochodów osobowych (61 331 rejestracji) i 8. miejsce na rynku samochodów dostawczych (3 034 aut).

  Najczęściej rejestrowanym samochodem Toyoty była Corolla (17 508 egz.), która zajęła drugie miejsce na polskim rynku. Na trzecim miejscu znalazł się Yaris (15 378 egz.) – lider segmentu B.

  Toyota Hiace – samochód produkowany pod japońską marką Toyota od roku 1967. Przez cały okres produkcji występował w wielu wersjach nadwoziowych, m.in: pick-up, minivan, minibus czy też ambulans. Nazwa Hiace pochodzi od połączenia angielskich słów high i ace, nawiązuje w ten sposób także do poprzednika, modelu Toyoace.Toyota Verso – samochód osobowy typu minivan produkowany od kwietnia 2009 roku w Turcji przez japoński koncern Toyota.

  Toyota zarejestrowała w 2020 roku 30 316 hybryd. Ponad jedną trzecią tej liczby stanowiła hybrydowa Corolla (10 562 aut).

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Toyota Matrix, zwana niekiedy Toyotą Corollą Matrix, jest małym rodzinnym samochodem (kompakt, samochód segmentu C) o nadwoziu typu hatchback, produkowanym przez koncern Toyota Motor Corporation (TMC) w Cambridge w Kanadzie z przeznaczeniem na rynek północnoamerykański.
  Toyota Raum - samochód osobowy typu minivan produkowany przez firmę japońską firmę Toyota od roku 1997. Dostępny wyłącznie w wersji 5-drzwiowej. Do napędu użyto benzynowego silnika R4 o pojemności 1,5 litra. Moc przenoszona jest na oś przednią (opcjonalnie AWD) poprzez 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. Od 2003 produkowana jest druga generacja modelu.
  Daihatsu Terios – samochód o stałym napędzie na cztery koła. Auto produkowane tylko w Japonii i w ramach umowy licencyjnej w Malezji jako Perodua Kembara (największa firma motoryzacyjna Malezji) oraz na rynek indonezyjski jako Daihatsu Taruna. Terios był także sprzedawany do Chin, gdzie model skopiowano i stworzono chińską wersję auta. W następstwie tego faktu Daihatsu wycofało się na pewien czas ze sprzedaży w Państwie Środka. Model w ramach japońskiego rządowego programu rozwoju małych silników i aut tzw. "Kei-Car" początkowo był produkowany z silnikiem 660 cm3. Auto z tym silnikiem jest nadal w ofercie firmy na rok 2011. Ten model oferowany był tylko w Japonii jako Toyota Cami. Wersja z silnikiem 1.3 od roku 1997 była dostępna w wielu krajach na świecie. Model produkowano niezmieniony do połowy 2000 roku. W połowie tegoż roku ukazał się odmłodzony Terios, który przeszedł lifting silnika.Pierwsza wersja posiadała w silniku pasek rozrządu .Po lifcie w 2000 roku silnik dość gruntownie zmodernizowano co spowodowało wzrost mocy o 3KM a w silniku zastosowano łańcuch rozrządu . Zmiany nastąpiły także na zewnątrz: nowy zderzak przedni oraz inny grill i maska przednia. W wersji poliftingowej pojazd otrzymał także nowo wykonane lampy przednie, które nie były już szklane. Wewnątrz pojazdu zastosowano nowe obicia tapicerki, zmieniono całkowicie konsolę z zegarami i różnymi klawiszami oraz kierownicę. Przed liftingiem była dostępna tylko wersja z niebieskimi zegarami analogowymi. Po liftingu w 2000 r. auto można było zamawiać w 3 opcjach zegarów w konsoli, które były białe z komputerem elektronicznym lub analogowym licznikiem kilometrów. Auto było także oferowane z fabryczną instalacją gazową (na zamówienie). W wyposażeniu seryjnym był stały napęd 4WD z centralnym mechanizmem różnicowym (z którego można było zrezygnować) na model tylko 2WD, wspomaganie układu kierowniczego, 2 poduszki, immobilizer. W opcjach wersji lepiej wyposażonych były także elektryczne szyby (tylko przednie). Wersje na rynek japoński miały wszystkie szyby elektryczne, elektrycznie sterowane lusterka, pilot centralnego zamka, klimatyzację, aluminiowe felgi, halogeny w zderzaku przednim, relingi dachowe i ABS. Teriosa eksportowano do Europy do 2005 roku. Modelu nie zaprzestano produkować, gdyż nadal jest dostępny w ofercie w Japonii w cenie 17.800 dolarów amerykańskich jako Daihatsu Terios Kid w wersji 2WD oraz 19.800 dolarów w wersji 4WD. W roku 2006 ukazał się następca modelu w całkowicie nowej szacie. Nowy model nazwano tak samo jak poprzednika Terios z wyjątkiem Japonii, gdzie jest oferowany jako Daihatsu Be-Go lub Toyota Rush. Auto w Polsce nie było oferowane w sprzedaży. Teriosy, które poruszają się po krajowych drogach to wynik prywatnego importu tych aut z Zachodu Europy. Generacja druga Teriosa od premiery w 2006 roku jest oferowana na rynku polskim.
  Toyota Camry – samochód klasy wyższej średniej, produkowany przez koncern Toyota od 1982 roku do dziś. Ze względu na niewysoką cenę zdobył dużą popularność w Ameryce Północnej i Australii, gdzie zdecydowano się na jego produkcję. Na obu tych kontynentach jest pozycjonowany w klasie średniej i kosztuje mniej więcej tyle co Avensis w Europie. Toyota Camry powstała tak naprawdę wskutek podziału linii modelowej klasy średniej na dwie odrębne: "europejską" (modele Carina i Avensis) i (głównie) "amerykańską" - model Camry. Ze względu na wysokie ceny paliw masowy rynek europejski preferuje mniejsze samochody, tak więc mimo że oferowano tu model Camry, to nieporównywalnie lepiej sprzedaje się model Avensis (a wcześniej Carina). W Polsce największą popularnością cieszył się model trzeciej generacji (XV10) produkowany w latach 1992-1996, ze względu na korzystne regulacje celno-podatkowe z początku lat dziewięćdziesiątych.
  Toyota C-HR – samochód koncepcyjny zaprezentowany po raz pierwszy w październiku 2014 roku podczas Salonu Samochodowego w Paryżu. Jest to kompaktowy crossover z pełnym napędem hybrydowym, zbudowany na nowej platformie TNGA. Projekt powstał w europejskim studiu projektowym Toyoty ED2.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Toyota MR 2 (AW11) – dwumiejscowe coupé MR-2 było produkowane od czerwca 1984 roku, kiedy to swą premierę miała pierwsza generacja tego modelu.

  Reklama