• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Toy - singel Netty  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Jack White, właśc. John Anthony Gillis (ur. 9 lipca 1975 w Detroit), znany także jako Jack White III – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny oraz okazjonalnie aktor, najbardziej znany jako gitarzysta i wokalista zespołu The White Stripes.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Teledysk[ | edytuj kod]

  11 marca 2018 w serwisie YouTube odbyła się premiera oficjalnego teledysku do piosenki, za którego reżyserię odpowiadała Karen Hochma. Do 2 grudnia 2020 odnotowano prawie 150 mln wyświetleń klipu na kanale Eurovision Song Contest w serwisie YouTube. Do 2020 roku był on najpopularniejszym utworem na tym kanale. Miano najpopularniejszego utworu na kanale Konkursu Piosenki Eurowizji uzyskał wtedy singel rosyjskiego zespołu muzycznego Little Big pt. „Uno” zdobywając ponad 160 milionów wyświetleń.

  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Wonder Woman - superbohaterka komiksowa z wydawnictwa DC. Jest członkinią żeńskiego plemienia Amazonek. W swojej "cywilnej" sekretnej tożsamości funkcjonuje jako Księżniczka Diana, córka królowej Hipolity, ambasadorka Amazonek w świecie ludzi.

  Odbiór[ | edytuj kod]

  Odbiór krytyczny[ | edytuj kod]

  Charlotte Runcie z The Daily Telegraph przyznała tej piosence pięć gwiazdek z pięciu, opisując ją jako „gloriously bizarre pop” (pol. cudownie dziwaczny pop) z „playful lyrics and a powerful vocal performance” (pol. zabawnymi tekstami i potężnym wokalem).

  Krytyk muzyczny Yossi Khersonsky ocenił ten utwór na 3,5 gwiazdki na 5.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Rytm (gr. ῥυθμός rhytmós – "miara; takt; proporcja") – jeden z elementów dzieła muzycznego odpowiedzialny za organizację czasowego przebiegu utworu.

  Piosenkarce zarzucono, że wykonanie piosenki na Konkursie Piosenki Eurowizji zawierało przywłaszczenie japońskich obrazów kulturowych jako „rekwizytu”, wliczając w to ubiór Netty (ubrana była w kimono, a włosy miała ułożone w kok), oraz inscenizacji przedstawienia z Maneki-neko (japońskim symbolem szczęścia). Netta nie odpowiedziała na zarzuty, ale stwierdziła w poprzednich wywiadach, że jest zwolenniczką japońskiej kultury popularnej, w szczególności franczyzy Pokémon.

  Harmonia – jedna z dyscyplin teoretycznych, stanowiąca wspólnie z kontrapunktem, nauką o formach muzycznych oraz instrumentoznawstem kanon wykształcenia muzycznego. Harmonia jest nauką o łączeniu akordów.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Odbiór komercyjny[ | edytuj kod]

  Europa[ | edytuj kod]

  Notowania utworu na terenie Europy.

  Utwór Toy na terenie Europy został zanotowany w 14 krajach (Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry oraz Wielka Brytania), a także na głównej europejskiej liście przebojów prowadzonej przez tygodnik Billboard. Najwyżej singel dostał się w szwedzkiej liście przebojów Sverigetopplistan (aż na 5. pozycję).

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.

  Azja[ | edytuj kod]

  Na terenie Azji singel najbardziej popularny był w Izraelu, gdzie osiągnął 1. pozycję na liście przebojów. Dostał się także do trzech dekadowych list, w tym na 1. miejsce według Mako. Utwór znalazł się także na 612 miejscu w liście przebojów Wspólnoty Niepodległych Państw. Nie był tam jednak tak popularny jak utwór Netty pt. „Nana Banana”.

  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  Ameryki[ | edytuj kod]

  Na terenie Ameryki Północnej oraz Południowej dostał się jedynie do dwóch, tygodniowych oraz rocznych, list tygodnika Billboard. Ponadto w Brazylii utwór ten zdobył certyfikat złotej płyty.

  Inne wersje[ | edytuj kod]

  Remix utworu „Toy” w wykonaniu Chena Leiby dostał się na 93. pozycję izraelskiej listy Spotify. Wersje Riddlera dostały się do tajlandzkiej oraz malezyjskiej listy iTunes.

  Tekst utworu i jego interpretacja[ | edytuj kod]

  Tekst piosenki jest w większości w języku angielskim, z wyjątkiem hebrajskiego wyrażenia אני לא בובה (ani lo buba, pol. „Nie jestem lalką”) oraz slangu סטפה (stefa, czyli stos banknotów). Japońskie słowo baka (バ カ „głupi”) jest również kilka razy użyte w tym utworze. W tekście singla raz użyta jest także postać Pokémona Pikachu. „Trump-pam-pau” odnosi się do prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, jak Doron Medalie ujawnił w kwietniu 2019 r. Izraelskim mediom.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.

  Utwór odnosi się także do sprawiedliwości społecznej. Fragment piosenki z fikcyjna bohaterką (Wonder Woman) odnosi się do kobiet. Niektórzy twierdzą, że dźwięki kurczaka pojawiające się w singlu pokazują tchórzostwo osób, którzy uprzedmiotawiają kobiety.

  HaKochaw HaBa (hebr. ‏הכוכב הבא‎; pol. Następna gwiazda) – izraelski talent show. Od 2015 program wyłania reprezentanta Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji. Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pikachu (jap. ピカチュウ Pikachū) – fikcyjna postać z serii Pokémon. Pikachu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych Pokémonów, głównie ze względu na fakt, że jest on centralną postacią w serii anime. Pikachu jest powszechnie uważany za najbardziej popularnego Pokémona i jest traktowany jako oficjalna maskotka całej serii Pokémon.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Ultratop 50 Singles (dawniej Ultratop 40 Singles) – cotygodniowa lista przebojów pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się singli w Walonii w Belgii. Odpowiednikiem dla Regionu Flamandzkiego również jest Ultratop 50 Singles. Obie listy są sporządzane i publikowane przez organizację Ultratop. Ultratop tworzy rankingi bazujące na sprzedaży w około 500 wybranych sklepach sieci detalicznej oraz legalnych digital download. Pierwsza lista została opublikowana 8 kwietnia 1995.
  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.064 sek.