Toy (singel Netty)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Toy (hebr. ‏טוי‎, w tłum. na jęz. pol. Zabawka) – singel izraelskiej piosenkarki Netty, wydany cyfrowo 11 marca 2018. Autorami tekstu piosenki są: Doron Medalie oraz Stav Beger.

Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Wonder Woman - superbohaterka komiksowa z wydawnictwa DC. Jest członkinią żeńskiego plemienia Amazonek. W swojej "cywilnej" sekretnej tożsamości funkcjonuje jako Księżniczka Diana, córka królowej Hipolity, ambasadorka Amazonek w świecie ludzi.

Konkurs Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

Netta śpiewająca swój utwór „Toy” na 63. Konkursie Piosenki Eurowizji.
Netta Barziliai en Eurovision.jpg
ESC2018 - Israel 08 (cropped).jpg
ESC2018 - Israel 03.jpg
ESC2018 - Israel 01.jpg
ESC2018 - Israel 06.jpg
ESC2018 - Israel 02.jpg
ESC2018 - Israel 07.jpg
ESC2018 - Israel 04.jpg

W 2018 kompozycja wygrała finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Przed konkursem piosenka reprezentująca Izrael była typowana przez bukmacherów jako główny faworyt do wygrania. Po wygranej Netty w konkursie HaKochaw HaBa, 8 maja 2018 roku piosenka została zaprezentowała przez Barzilaj w pierwszym półfinale konkursu i z pierwszego miejsca została zakwalifikowana do finału rozgrywanego 12 maja. Zajęła w nim pierwsze miejsce po zdobyciu największej liczby 529 punktów w tym 317 punktów od telewidzów (1. miejsce) i 212 pkt od jurorów (3. miejsce). Poprzez wygraną Netty (była to 4. wgrana Izraela w tym konkursie) w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2018 roku Izrael zyskał możliwość organizacji 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Rytm (gr. ῥυθμός rhytmós – "miara; takt; proporcja") – jeden z elementów dzieła muzycznego odpowiedzialny za organizację czasowego przebiegu utworu.

Prawa autorskie[ | edytuj kod]

W dniu 3 lipca 2018 r. Izraelski infotainer Guy Pines poinformował, że Universal Music Group może wnieść pozew, twierdząc, że singel „Toy” posiada podobny rytm oraz harmonię do utworu muzycznego zespołu The White Stripes pod tytułem „Seven Nation Army”. Universal wysłał pismo ostrzegawcze do autorów piosenki, Doron Medalie i Stav Beger, twierdząc, że naruszono prawa autorskie. W lutym 2019 izraelscy kompozytorzy zgodzili się przyznać autorstwo Jackowi White'owi (gitarzyście i wokaliście w/w zespołu) i otrzyma on udział w tantiemach za singel. Podobno Medalie i Beger zgodzili się udzielić Universalowi praw do dystrybucji utworu na niektórych terytoriach, potencjalnie wystawiając utwór jeszcze większej publiczności.

Harmonia – jedna z dyscyplin teoretycznych, stanowiąca wspólnie z kontrapunktem, nauką o formach muzycznych oraz instrumentoznawstem kanon wykształcenia muzycznego. Harmonia jest nauką o łączeniu akordów.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.
Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.
Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.
HaKochaw HaBa (hebr. ‏הכוכב הבא‎; pol. Następna gwiazda) – izraelski talent show. Od 2015 program wyłania reprezentanta Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Reklama