• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Toxic Avenger  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  New Line Cinema, założone w 1967 roku jedno z 10 największych studiów filmowych. Należy do Time Warner. Obecnymi współprzewodniczącymi zarządu są Robert Shaye i Michael Lynne.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Toksyczny mściciel (ang. The Toxic Avenger) – amerykańska komedia grozy klasy B z 1985 roku. Producentem i twórcą filmu jest wytwórnia Troma, znana z wielu produkcji niskobudżetowych. Mimo tego, to właśnie Toksyczny Mściciel po dziś dzień jest jej sztandarowym dziełem.

  Geneza[ | edytuj kod]

  Reżyserem i scenarzystą filmu jest Lloyd Kaufman, który wcześniej zajmował się głównie niskobudżetowymi komediami erotycznymi. Przeczytał on w Variety artykuł zatytułowany The Horror Film is Dead (pol. Horror jako gatunek filmowy jest martwy), więc postanowił nakręcić swój własny horror. Co prawda Toksyczny Mściciel jest bardziej czarną komedią z elementami horroru, jednak miłośnicy kina grozy traktują ten tytuł jako „swój”, chociaż opinie co do samego filmu są skrajnie różne. Kaufman dawniej współpracował, w celach zarobkowych, przy kilku dużych hollywoodzkich produkcjach, m.in. Rockym – podczas realizacji tego filmu zapragnął stworzyć film, którego akcja rozgrywała by się w siłowni. Łącząc dwa swoje zamiary, napisał scenariusz do filmu, który pierwotnie nazwał Health Club Horror. Skompletował więc obsadę i nakręcił swój film.

  Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Kariera Toxiego[ | edytuj kod]

  Początkowo Toksyczny Mściciel został zignorowany przez widzów, jednak gdy w późnym roku 1985 zaczęto wyświetlać go z powodzeniem w słynnym nowojorskim Bleecker Street Cinemas (kino słynące z prezentowania filmów niezależnych, zagranicznych i innych, które nie wpisywały się w mainstreamowy nurt), zwrócili na niego uwagę kinomani. Obecnie jest to jeden z najsłynniejszych filmów niskobudżetowych.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Marisa Tomei (ur. 4 grudnia 1964 w Nowym Jorku) − amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Zdobywczyni Oscara za rolę drugoplanową w filmie Mój kuzyn Vinny.

  Film okazał się sukcesem, doczekał się trzech kontynuacji. W 1989 roku ukazały się Toxic Avenger II i Toxic Avenger III: The Last Temptation of Toxie. Nakręcone zostały jako jeden film, jednak materiału filmowego było tak dużo, że reżyser postanowił go podzielić i wyświetlić w dwóch częściach. Rozczarowały one jednak wielu miłośników; niektórzy twierdzili, że Troma się sprzedała – w porównaniu z pierwszą częścią, kontynuacje były mniej brutalne, brakowało im też charakterystycznego ciętego humoru. Wydany w 2001 roku Citizen Toxie: Toxic Avenger IV był za to jeszcze brutalniejszy niż część pierwsza. Powstał także serial animowany dla dzieci (1991-1993), The Toxic Crusaders, w którym to Toxie był przywódcą grupy superbohaterów-mutantów walczących z kosmitami zanieczyszczającymi Ziemię. Kreskówka była zdecydowanie łagodniejsza od filmów. Być może dzięki debiutującemu w 1991 roku Kapitanowi Planecie serial miał zabarwienie ekologiczne, a Toxie i jego drużyna byli bohaterami walczącymi o zachowanie czystego środowiska. Wytwórnia New Line Cinema planowała stworzenie aktorskiej wersji serialu, jednak ostatecznie porzucono ten zamiar. Dzięki serialowi postać Toksycznego Mściciela czasami wykorzystywana jest przez środowiska zielonych.

  Troma – wytwórnia filmowa założona w 1974 roku przez dwójkę studentów uniwersytetu Yale, Lloyda Kaufmana i Michaela Herza.Toxic Avenger II (ang. The Toxic Avenger Part II) – amerykański film komediowy z 1989 roku, wyprodukowany przez Tromę. Reżyserem jest Lloyd Kaufman, odpowiedzialny za wszystkie części cyklu o Toxic Avengerze. Film opowiada o podróży Toxiego do Japonii, gdzie chce odszukać swojego ojca.

  Toksyczny Mściciel zaadoptowany został też na potrzeby innych mediów. Od kwietnia 1991 do lutego 1992 Marvel publikował komiks; scenarzystą był Doug Moench, a rysownikiem Rodney Ramos. 10 maja 2006 roku ukazała się książka na podstawie filmu, zatytułowana The Toxic Avenger: The Novel; autorstwa Kaufmana. W latach 80. wystawiono także musical pt. The Toxic Avenger: The Musikill.

  Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kapitan Planeta i Planetarianie (ang. Captain Planet and the Planeteers) - amerykański serial animowany emitowany w TVP2 w 1991 roku. Jest to koprodukcja Turner Broadcasting System i DiC Entertainment
  Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.
  Czarna komedia – odmiana komedii, w której przedmiotem żartu są sprawy zwykle traktowane poważnie, np. śmierć, choroba, cierpienie, ułomność, wojna czy zbrodnia. Czarna komedia operuje elementami groteski oraz ironią słowną i sytuacyjną, często odwołując się do poetyki absurdu i surrealizmu.
  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.
  Mop – ręczny przyrząd do sprzątania na mokro lub sucho. Składa się z trzonka oraz końcówki czyszczącej w postaci pasków materiału lub sznurków.
  Komedia grozy – odmiana filmu komediowego wykorzystująca elementy charakterystyczne dla filmów grozy (np. złowrogie istoty i zjawiska nadprzyrodzone, morderców itp.) dla efektu komicznego. Komedie grozy mogą nawiązywać do konkretnych filmów lub jedynie do samego gatunku horroru. Szczególnie popularne były w latach 80. XX wieku.
  Lloyd Kaufman (ur. 30 grudnia 1945 w Nowym Jorku; wym. koffman) – amerykański reżyser, producent i scenarzysta, specjalizujący się w filmach niskobudżetowych klasy B, głównie horrorach i komediach gore’owych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.654 sek.