Townsville

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Townsville – miasto portowe w północno-wschodniej Australii, w stanie Queensland, nad Oceanem Spokojnym; założone w 1865 roku. Położone na terenie samorządu terytorialnego City of Townsville. Według spisu ludności z 2016 roku miasto zamieszkuje 173 815 osób. Jedną z największych atrakcji jest pobliska Wielka Rafa Koralowa wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cyklon tropikalny – przemieszczające się nad oceanami najintensywniejsze energetycznie zjawisko cechujące atmosferę, związane z układem niskiego ciśnienia, w którym nie występują fronty atmosferyczne.Strefa Klimatów zwrotnikowych – w klasyfikacji klimatów Okołowicza, jedna z 5 głównych stref klimatycznych, obejmująca obszary kuli ziemskiej w okolicach obu zwrotników. Średnie roczne temperatury w tej strefie przekraczają 20 °C, ale średnie miesięczne są bardziej zróżnicowane w ciągu roku niż w klimacie równikowym: temperatura najchłodniejszego miesiąca może wynosić od 10 do 20 °C natomiast temperatury najcieplejszego miesiąca są wyższe niż we wszystkich pozostałych strefach (często przekraczają 30 do 35 °C). Cechą charakterystyczną klimatów zwrotnikowych są duże amplitudy dobowe temperatur. Opady występują najczęściej lub wyłącznie w półroczu letnim. W klimatach suchych są one sporadyczne lub całkowicie ich brak.

Geografia[ | edytuj kod]

Townsville położone jest nad Morzem Koralowym będącym częścią Oceanu Spokojnego (Pacyfiku), około 1300 km na północ od Brisbane oraz 350 km na południe od Cairns. Leży nad płytką Zatoką Cleveland. 8 km od centrum miasta zlokalizowana jest wyspa Magnetic. Przez miasto przepływa rzeka Ross, 30 km przed ujściem rzeki zlokalizowana jest zapora wodna Ross River; stanowi ona główne zaopatrzenie w wodę dla miasta. Nad miastem dominuje wzniesienie Castle Hill o wysokości 292 m n.p.m. Na obszarze miasta zlokalizowane są trzy ogrody botaniczne (Anderson Park, Queens Gardens i The Palmetum).

Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Gold Coast (ang."Złote Wybrzeże") – szóste co do wielkości miasto Australii, położone w południowo-wschodniej części stanu Queensland, około 78 km na południe od Brisbane. Znane jest przede wszystkim ze słonecznego, subtropikalnego klimatu, złocistych plaż, kwitnącego życia nocnego oraz wielu atrakcji turystycznych. Licznie odwiedzane przez miłośników surfingu oraz wszelkiego rodzaju sportów wodnych.

Klimat[ | edytuj kod]

W Townsville leży w strefie tropikalnego klimatu sawann (klasyfikacja Köppena – Aw). Średnia suma opadów wynosi 1143 mm; przy średniej rocznej 91 dni z deszczem. Opady głównie występują w okresie od listopada do kwietnia. Najbardziej mokrym rokiem odnotowanym w historii miasta był rok 2000, wówczas suma opadów wyniosła 2400 mm. W 2001 na Townsville spadło rekordowo mało opadów, ich suma wyniosła zaledwie 467 mm, natomiast najsuchszym rokiem w historii miasta był rok 1969, kiedy odnotowano jedynie 464 mm deszczu. Najcieplejszym miesiącem w ciągu roku jest grudzień przy średniej dziennej temperaturze maksymalnej wynoszącej 31.4 °C, a minimalnej 24 °C. Najzimniejszym miesiącem jest lipiec średnia maksymalna temperatura wynosi 25 °C, a minimalna 13.5 °C. Średnie nasłonecznienie miasta w ciągu dnia wynosi 8,4 godzin.

Powódź w Queensland w 2009 - powódź, która miała miejsce w północnym Queensland w Australii w 2009. W lutym 2009, po obfitych opadach deszczów w północnym Queenslandzie wystąpiło z brzegów szereg rzek zalewając - na przykład Herbert River przepływająca przez Ingham osiągnęła poziom ponad 12 metrów. Powódź objęła 62% powierzchni stanu, w jej wyniku zostało uszkodzonych ponad 3000 domów. Ingham zostało całkowicie odcięte od świata, a Townsville i Cairns zostały poważnie uszkodzone.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.

W okresie od maja do listopada występuje pora cyklonów tropikalnych, które zazwyczaj formułują się nad Morzem Koralowym i przemieszczają się na zachód do wybrzeża Australii. Znaczące cyklony, które uderzyły w Townsville to: Sigma (1896), Leonta (1903), Althea (1971), Joy (1990), Sid (1998, w szczególności zniszczeniu uległa dzielnica The Strand) i Tessi (2000).

Mackay – miasto w Australii położone w stanie Queensland. Ośrodek przemysłu cukrowniczego, port lotniczy i morski. Miasto słynie z organizowania rejsów na Wielką Rafę Koralową.Koedukacja (łac. co- – razem; educare – kształcić, wychowywać) – to w przeciwieństwie do edukacji zróżnicowanej system wspólnego kształcenia dzieci i młodzieży obojga płci.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
Mount Isa – miasto w Australii, w stanie Queensland, w górach Selwyn, nad okresową rzeką Leichhard, przy drodze Barkly Highway. Około 20 tys. mieszkańców. Zostało założone w 1923 roku.
Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
Wielka Rafa Koralowa albo Wielka Rafa Barierowa (ang. Great Barrier Reef) – największa na świecie rafa koralowa, położona u wybrzeży Australii. Jest to największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna nawet z kosmosu (jako biała smuga na tle błękitnego oceanu).
Morze Koralowe (ang. Coral Sea, fr. Mer de Corail) – duże półotwarte morze na Oceanie Spokojnym przy północno-wschodnich wybrzeżach Australii i południowo-wschodnich wybrzeżach Nowej Gwinei (Zatoka Papua).
Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama