Towarzystwo Krzewienia Kultury Teatralnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Towarzystwo Krzewienia Kultury Teatralnej – instytucja zrzeszająca teatry warszawskie utworzona w 1933 roku.

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – teatr założony w 1944 roku z siedzibą przy ulicy Jana Zamoyskiego 20 w Warszawie.Repertuar – lista utworów prezentowanych w określonej placówce kulturalnej w określonym czasie lub takich, które dany wykonawca jest w stanie wykonać na zamówienie.

Utworzona w 1933 z inicjatywy Arnolda Szyfmana i Władysława Zawistowskiego instytucja zarządzająca teatrami w Warszawie. Celem jej utworzenia było zapewnienie teatrom mecenatu państwa. Członkami założycielami byli literaci, artyści oraz Prezes Rady Ministrów, ministrowie: Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych, Opieki Społecznej, Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego i Spraw Wojskowych, prezesi banków: Banku Polskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego i PKO.

Władysław Zawistowski (ur. 21 czerwca 1897, zm. 30 grudnia 1944) – krytyk teatralny i teatrolog. Współpracownik Leona Schillera. Krzewiciel pojęcie teatrologii. Doktoryzował się w roku 1920. Był związany z grupą "Skamandra". W roku 1921 współtworzył eksperymentalny "Teatr Elsynor". W latach 1924-1926 redaktor naczelny "Sceny Polskiej". O teatrze pisywał w prasie literackiej i w dziennikach m.in. w "Tygodniku Ilustrowanym" i "Kurierze Polskim".Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski (PKO Bank Polski, PKO BP) – polski bank uniwersalny założony w 1919 jako Pocztowa Kasa Oszczędności, spółka akcyjna notowana od 2004 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie; największy bank uniwersalny w Polsce; od 2009 prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.

Dyrektorem TKKT został Arnold Szyfman przy współpracy Władysława Zawistowskiego i Juliusza Kaden-Bandrowskiego.

Początkowo TKKT obejmowało Teatr Polski i Teatr Mały, od 1934 również Narodowy, Nowy i Letni, a od 1935 również Powszechny.

Repertuar został podzielony pomiędzy teatry. W Polskim i Narodowym grano sztuki klasyczne polskie i obce, w Nowym awangardowe, w Małym i Letnim komedie obyczajowe i muzyczne.

Od 1934 TKKT wydawało miesięcznik Teatr pod redakcją Eugeniusza Świerczewskiego.

Bank Gospodarstwa Krajowego – jedyny bank państwowy, z siedzibą w Warszawie. Powstał w roku 1924 z fuzji trzech banków publicznych: Polskiego Banku Krajowego, Państwowego Banku Odbudowy i Zakładu Kredytowego Miast Małopolskich. Inicjatywa utworzenia tego banku należała do Władysława Grabskiego.Prezes Rady Ministrów (potocznie premier) – polityk, osoba kierująca Radą Ministrów w ustroju politycznym Polski. Zwyczajowo Prezes Rady Ministrów nazywany jest premierem. W Polsce występuje w podwójnej roli, jako przewodniczący Rady Ministrów oraz jako odrębny naczelny organ administracji rządowej.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bartłomiej Kaczorowski: Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 892-893. ISBN 83-01-08836-2.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Eugeniusz Świerczewski, pseudonim Gens (ur. 18 września 1894, zm. 20 czerwca 1944 w Warszawie) – dziennikarz, krytyk teatralny, żołnierz konspiracji, agent Gestapo w Armii Krajowej.
  Arnold Szyfman, właściwie Arnold Zygmunt Stanisław Schiffmann (ur. 23 listopada 1882 w Ulanowie, zm. 11 stycznia 1967 w Warszawie) – polski reżyser, dramaturg i dyrektor teatrów.
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych – resort odpowiedzialny za kształtowanie i prowadzenie polityki zagranicznej R.P. Do zadań Ministra Spraw Zagranicznych należy:
  Juliusz Kaden-Bandrowski (ur. 24 lutego 1885 w Rzeszowie, zm. 8 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski pisarz (prozaik) i publicysta, wolnomularz.
  Teatr Narodowy – najstarszy istniejący do dziś teatr w Polsce, założony w 1765 w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pierwszym teatrem repertuarowym na ziemiach polskich była białostocka Komedialnia (1748).
  Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – teatr otwarty 29 stycznia 1913 z inicjatywy Arnolda Szyfmana jako jego prywatne przedsięwzięcie. Pierwszym przedstawieniem w nowo wybudowanym gmachu przy ulicy Karasia był Irydion Krasińskiego.
  Ministerstwo Spraw Wojskowych (M.S.Wojsk.) – naczelny organ administracji państwowej powołany do kierowania i administrowania siłami zbrojnymi II RP w czasie pokoju i przygotowania ich do działań na wypadek wojny, w latach 1918-1942.

  Reklama