Torsan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Torsan – nieistniejące sztuczne lodowisko w Sanoku, czynne w latach 1968–2006.

Basen pływacki (fr. bassin - miska, miednica) – sztuczny, obudowany zbiornik wody, w kształcie prostokąta; zazwyczaj o znormalizowanych wymiarach, przeznaczony do:Hutnik Kraków, Hutnik Nowa Huta, Stowarzyszenie Nowy Hutnik 2010 – polski wielosekcyjny (piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, boks, lekkoatletyka, motory, tenis stołowy, szachy, łyżwiarstwo figurowe, brydż, kolarstwo, zapasy i podnoszenie ciężarów, kajakarstwo, narciarstwo) klub sportowy, założony w 21 marca 1950 roku w Krakowie, w Nowej Hucie. Obecnie w klubie istnieje sekcja piłki nożnej i siatkówki (obie w wydaniu męskim).

W czasie istnienia Torsanu mecze w hokeju na lodzie rozgrywała na nim w roli gospodarza drużyna sekcji hokejowej klubu sportowego ZKS Stal Sanok (1968-1991), a następnie zespoły sanockich klubów hokejowych pod nazwami STS Sanok (1991-1998), SKH Sanok (1999-2002), KH Sanok (2002-2006).

Adam Fraszko (ur. 5 maja 1969 w Toruniu) – były polski hokeista, grający na pozycji środkowego napastnika, reprezentant Polski.Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” – polskie resortowe odznaczenie cywilne w postaci odznaki, przyznawanej w celu nagrodzenia wyjątkowych zasług dla umasowienia kultury fizycznej i sportu. Od 1971 podzielona była na trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy. Nadawana była w latach 1950-1996 oraz 1997-2003, kiedy została przekształcona przez ministra edukacji narodowej i sportu w odznakę „Za Zasługi dla Sportu”.
Konstrukcja byłego lodowiska – widok od strony parku miejskiego (2012)
Stan wewnątrz obiektu – parking samochodowy (2012)

Historia[ | edytuj kod]

Obiekt znajdował się w dzielnicy Śródmieście na nieruchomości przy ulicy Adama Mickiewicza 13. Od strony zachodniej graniczył z parkiem miejskim im. Adama Mickiewicza. Pierwotnie w latach 1925–1949 nieruchomość należała do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku, którego siedziba znajduje się obok w Gmachu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół przy ulicy Mickiewicza 13. Od strony północnej znajdują się korty tenisowe przy ulicy Mickiewicza 12, zaś naprzeciw, od strony wschodniej, Gimnazjum nr 2 im. Królowej Zofii.

Arena Sanok – hala widowiskowo-sportowa z lodowiskiem w Sanoku (dzielnica Błonie). Obiektem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sanoku. Nowe Podkarpacie – tygodnik regionalny z siedzibą w Krośnie, wydawana przez Nowe Podkarpacie Sp. z o.o. Ukazuje się w każdą środę. W tygodniku umieszczane są informacje z Krosna, Jasła, Sanoka, Brzozowa, Leska i Ustrzyków Dolnych. Od 1970 roku do 1993 roku gazeta wydawana była pod nazwą „Podkarpacie”. 7 lipca 1993 ówczesne „Podkarpacie” zmieniło nazwę na „Nowe Podkarpacie” i pod takim tytułem ukazuje się do dziś.

Przed powstaniem lodowiska w jego miejscu znajdowało się boisko i basen (w trakcie II wojny światowej w okresie okupacji niemieckiej wybudowany w ciągu kilku tygodni przez Niemców i otwarty 9 czerwca 1940). W latach 50. na tym terenie zbudowano drewniany amfiteatr (muszla koncertowa i drewniana estrada – jeszcze w latach 60. w tym miejscu odbywały się „Dni Sanoka” i „Żakinada”, a także np. uroczystości ZBoWiD).

Targowisko, inaczej: targ, bazar (pers. bāzār) – wydzielony teren przeznaczony do handlu, zazwyczaj na otwartej powierzchni (plac targowy).Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sanoku (MOSiR) – jednostka budżetowa zajmująca się krzewieniem kultury fizycznej, sportu i rekreacji w Sanoku.

Inicjatorem budowy lodowiska był Edward Pilszak, zawodnik i instruktor hokeja na lodzie. Od 1953 nieopodal na Górze Parkowej działała skocznia narciarska, a od lutego 1965 wyciąg narciarski, zaś w tym czasie pojawiła się idea zbudowania w czynie społecznym sztucznego lodowiska; w tym celu 20 lutego 1965 powołano Społeczny Komitet Budowy Sztucznego Lodowiska, którego przewodniczącym został sekretarz Komitetu Powiatowego PZPR Ignacy Bąk. Wykonawcą lodowiska była Sanocka Fabryka Autobusów „Autosan”. Budowę podjęto w 1966 na terenie byłego amfiteatru przy ulicy Adama Mickiewicza. Inicjatywę wsparły wszystkie miejskie zakłady pracy, a przy budowie pracowali mieszkańcy miasta w czynie społecznym dla uczczenia 25-lecia Polski Ludowej. Współtwórcą dokumentacji sztucznego lodowiska był inż. Franciszek Olszewski. Po trzech latach prac na różnym polu przy tworzeniu obiektu, we wrześniu 1968 był wykonywany próbny rozruch urządzeń lodowiska. Próbne zamrożenie tafli sztucznego lodowiska odbyło się 31 października 1968, zaś oficjalnie obiekt – jako pierwsze w województwie rzeszowskim sztuczne lodowisko – został otwarty uroczyście 9 listopada 1968 i wówczas rozegrano dwudniowy turniej juniorski z udziałem drużyn Stali Sanok, Naprzodu Janów i Podhala Nowy Targ (obiekt oddano do użytku tuż przed V Zjazdem PZPR określając go jako jeden z wielu „czynów zjazdowych”, w uroczystościach gromadzących kilka tysięcy widzów zorganizowana była defilada sportowców, pokaz jazdy figurowej na lodzie w wykonaniu szkółki sportowej z Janowa, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” zostali odznaczeni przewodniczący PRN Zbigniew Dańczyszyn i sekretarz KP PZPR Ignacy Bąk, Odznaką 100-lecia Sportu Polskiego wyróżniono 15 osób, zaś symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał przewodniczący WKFFiT w Rzeszowie Kazimierz Partyka. Od początku do końca istnienia lodowiska mrożenie lodu następowało sztucznie, z wykorzystaniem instalacji amoniakowej. Przy konstrukcji wykorzystano rury bez szwu o łącznej długości 17 km.

Stefan Zbigniew Stefański (ur. 12 lipca 1914 w Sanoku, zm. 2 czerwca 1998 tamże) – polski muzealnik, kustosz, regionalista, bibliofil, numizmatyk, działacz turystyczny, znawca historii Sanoka i ziemi sanockiej.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Obiekt służył sekcji hokeja na lodzie klubu sportowego Stal Sanok. Tuż po uruchomieniu sztucznego lodowiska przy publikacji rozpoczynającego się 22 grudnia 1968 terminarza sezonu 1968/1969 ligi okręgowej rzeszowskiej władze Okręgowego Związku Hokeja na Lodzie w Rzeszowie zastrzegły, że w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych mecze czterech uczestników rozgrywek (nie uwzględniając Sanoka) odbędą się na sanockim sztucznym lodowisku. W inauguracyjnym meczu sezonu i zarazem pierwszym ligowym drużyny Stali na nowym lodowisku sanoczanie ulegli JKS Jarosław 1:10. Ponadto istniała możliwość, aby przy niekorzystnej pogodzie mistrz okręgu JKS także rozgrywał swoje mecze w eliminacjach o miejsce w II lidze 1969/1970, jednak mecze odbyły się planowo w Jarosławiu. Lodowisko było także otwarte do korzystania rekreacyjnego, zaś bilety rozprowadzał w tym celu sanocki oddział PTTK.

Odra Opole – nieistniejący klub hokejowy z siedzibą w Opolu. Został założony w październiku 1946 roku jako „Odra Opole”. Następnie przemianowany na „Budowlani Opole” i ponownie na Odra. Klub działał jako jedna z sekcji wielosekcyjnego klubu sportowego Odra Opole. W latach 50. drużyna występowała w najwyższej klasie rozgrywkowej. Od lat 60. do rozwiązania w 1988 roku zespół rywalizował w II i III lidze. Najbliżej awansu do I ligi klub był w sezonie 1974/1975 kiedy zajął drugie miejsce w lidze. W ostatnim roku działalności klub został przemianowany na Opolskie Towarzystwo Hokejowe (OTH) Opole.Szombierki Bytom – klub sportowy powstały jako Poniatowski w 1919 roku w Szombierkach. Obecnie działa tylko sekcja piłkarska.

6 września 1969 na płycie lodowiska odbył się wiec ZBoWiD-u.

Początkowo lodowisko było określane jako „Santor”. Od początku gospodarzem obiektu był Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku (POSTiW) „Wierchy” (prowadzący także sanocki stadion), który w 1970 nie był w stanie kierować lodowiskiem, w związku z tym planowano przekazane go pod pieczę Związku Zawodowego Metalowców przy SFA „Autosan”. W późniejszych latach obiekt zyskał trwałą nazwę „Torsan”. W dniach 25-28 lutego 1971 na lodowisku zorganizowano związkowe mistrzostwa Polski juniorów w hokeju na lodzie z udziałem ośmiu drużyn, pod patronatem Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ).

Województwo krośnieńskie – jednostka podziału administracyjnego istniejąca w latach 1975 – 1998. Położone w południowo-wschodniej części Polski, przy granicy ze Słowacją i Ukrainą. Graniczyło od zachodu z województwem nowosądeckim i tarnowskim, a od północy z rzeszowskim i przemyskim. Siedzibą władz województwa było Krosno.Liga okręgowa rzeszowska w hokeju na lodzie – rozgrywki w hokeju na lodzie w województwie rzeszowskim. Liga stanowiła element trzeciego poziomu rozgrywkowego, a zwycięzca zawodów ubiegał się o awans do II ligi.

Po awansie hokeistów Stali do II ligi przed sezonem 1971/1972 dokonano zwiększenia liczby miejsc na widowni lodowiska, poprawiono oświetlenie oraz doposażenie boksów. W tym czasie trybuny obiektu mogły pomieścić 4 tys. widzów. Pomimo istniejącej dogodności korzystania z zamrożonej sztucznie tafli lodu, utrudnieniem do komfortowego przeprowadzania meczów pozostawały nadal warunki atmosferyczne, głównie w postaci opadów śniegu, które występując podczas meczów wpływały niekorzystnie na przebieg meczów wobec braku zadaszenia. W trakcie sezonu 1972/1973 podczas meczów z Odrą Opole 3-4 lutego 1973 po raz pierwszy została użyta rolba – urządzenie skonstruowana w czynie społecznym w fabryce Autosan, służące do przygotowania i konserwacji tafli lodu do gry (wcześniej następowało to ręcznie). Przed kolejnym sezonem 1973/1974 przeprowadzono modernizację lodowiska, poprawiając jego wygląd wizualny i funkcjonalność, a także powiększono taflę lodu o 350 m², dostosowując ją do obowiązującym standardów, wskutek czego powierzchnia lodu zyskała wymiar 30 x 60 m. 30 września 1973 członkowie miejskiej organizacji PZPR w Dniu Partyjnego Czynu pracowali przy przebudowie lodowiska. Pod koniec 1973 sanockie sztuczne lodowisko, obok otwartego w tym roku lodowiska Dębicy, pozostawało jednym z dwóch tego typu obiektów na Rzeszowszczyźnie. Pomimo stałego unowocześniania obiektu mecze hokejowe nadal miewały utrudniony przebieg z uwagi na warunku atmosferyczne (padający śnieg tudzież deszcz). Po sezonie 1973/1974, na przełomie kwietnia i maja 1974 działacze, trenerzy i sportowcy hokejowej Stali w czynie społecznym dokonywali prac przy odnowieniu obiektu. Przed nowym sezonem w 1974, mimo planów nie zbudowany został pawilon przy lodowisku, mający zapewnić większy komfort korzystania z obiektu, a ponadto osunęła się ziemia na niezabezpieczonej południowej trybunie dla kibiców (od strony kina), U progu sezonu 1974/1975 tafla lodowiska była czynna w godz. 8-22:30, a na obiekcie planowano budowę pawilonu oraz zadaszenia. Brak dachu nad lodem nadał powodował rozgrywanie meczów w trudnych warunków np. przy padającym ulewnym deszczu albo obfitej śnieżycy. Jesienią 1975 pierwotnie zakończono modernizację (poszerzono płyty, stworzono zaplecze, w tym budynek z szatniami, ogrodzenie, wykonano remont trybun), ostatecznie sfinalizowaną w 1978 i opiewającą na koszt 25 mln złotych. W sezonie II ligi 1975/1976 drużyna Stali zwyciężyła w rozgrywkach, uzyskując awans do I ligi; podczas trwania meczów wyjazdowych Stalowców kibice regularnie gromadzili się przy lodowisku oczekując na wynik spotkania. Pod koniec maja 1976 na płycie lodowiska został zorganizowany turniej bokserski z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia sanockiego klubu, w którym zwyciężyła drużyna Stali, a innymi uczestnikami były zespoły Hutnika Kraków i Szombierek Bytom.

Związek Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD) – organizacja kombatancka utworzona 2 września 1949 roku, w wyniku narzuconego zjednoczenia 11 istniejących w tym czasie, działających od 1945, organizacji kombatantów i więźniów obozów hitlerowskich. Do 1989 politycznie i organizacyjnie podporządkowany PZPR.Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. Najstarsze polskie towarzystwo gimnastyczne, którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Sokół działał aktywnie w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX w. Zdelegalizowany przez komunistów w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Poważnym deficytem obiektu był brak dachu nad lodowiskiem, tym bardziej że zgodnie z wydanymi zaleceniami PZHL, mecze musiały być rozgrywane na obiektach krytych w I lidze od 1976, a w II od 1977. 12 grudnia 1975 zebrała się Rada Techniczna SFA „Autosan” celem przygotowania działań w tej sprawie. 18 czerwca 1976 Rada Techniczna SFA „Autosan” zatwierdziła koncepcję zadaszenia lodowiska, przedstawioną przez „Miastoprojekt” z Rzeszowa według projektu inż. J. Wijowskiego (w zamyśle pojemność lodowiska miała wynosić 4420 miejsca, w tym 1000 siedzących). Przed inauguracyjnym sezonem I ligi na lodowisku zainstalowano 45 dodatkowych punktów świetlnyc. Ponadto dokonano remontu lodowiska oraz wstępnie wzniesiono nowy pawilon sportowy (wcześniej drużyny przygotowywały się w autokarach przed wyjściem na taflę lodu). W sezonie ekstraklasy 1976/1977 na obiekcie pojawiał się komplet publiczności w liczbie 3 tys. widzów. W 1977 nieukończony pozostawał nadal budynek dobudowanego pawilonu przy budynku obok lodowiska, którego oddanie do użytku planowano już w 1976.

Lodowisko to specjalnie zorganizowane miejsce do uprawiania sportów łyżwiarskich. Lodowiska dzielą się na dwie podstawowe grupy: naturalne i sztuczne. Wielkość lodowiska zależy od możliwości technicznych organizatorów oraz od ewentualnych wymogów dyscypliny, dla uprawiania której są stworzone.Zbigniew Dańczyszyn (ur. 1 stycznia 1920, zm. 19 czerwca 1991) – polski pracownik przemysłu górniczo-naftowego związany z Sanokiem, więzień obozów niemieckich podczas II wojny światowej, polityk, tenisista, działacz sportowy.

Na początku sezonu II ligi 1977/1978 nastąpiły przejściowe kłopoty z lodowiskiem, w związku z czym pierwszy dwumecz domowy Stali został rozegrany w Nowym Targu (8 i 9 października 1977), a inauguracja na Torsanie miała miejsce w czwartym dwumeczu 22 i 23 października 1977. W razie niekorzystnych warunków atmosferycznych (np. zamieć śnieżna podczas meczu z Unią Oświęcim 26 listopada 1977), nadal rozgrywanie spotkań były utrudnione. Przed sezonem II ligi 1978/1979 dokonano prac remontowych na obiekcie. Na lodowisku odbyło się otwarcie IX Zimowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej 2 lutego 1978 i na obiekcie rozgrywano Turniej „Złotego Krążka”. Z okazji tej imprezy zainstalowano ogrodzenie Torsanu od strony ulicy A. Mickiewicza, na którym utrwalono postacie hokeistów i łyżwiarzy figurowych, a także koła olimpijskie

Czyn społeczny – w okresie PRL nazywano tak nieodpłatne prace wykonywane na rzecz ogółu, zwykle w dni wolne. Czyny społeczne najczęściej były organizowane przez zakłady pracy, szkoły, organizacje partyjne i młodzieżowe. W czynie społecznym były wykonywane prace, przez niektórych uważane za zbyteczne, które miały jedynie przekazywać ducha wspólnego dzieła dla Ojczyzny, Polski Ludowej. Realizowano też większe przedsięwzięcia, jak np. budowa naziemnej kolejki linowej Elka w Chorzowie, a także prace sezonowe (sianokosy, żniwa, wykopki ziemniaków, wykopki buraków cukrowych, zamiatanie jesiennych liści).Gmach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku – budynek Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku.

Przed sezonem 1979/1980 zainstalowano dach lodowiska, dzięki czemu po raz pierwszy możliwy był trening na lodzie w okresie letnim. 4 lutego 1980 na obiekcie została otwarta VII Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży, a na tafli Torsanu organizowano zawody łyżwiarstwa figurowego oraz turniej hokeja na lodzie, w którym wygrała drużyna Podhala Nowy Targ, a w rywalizacji nie brała udziału drużyna miejscowej Stali. Na finiszu sezonu II ligi 1981/1982 na Torsanie odbył się turniej eliminacyjny do I ligi, w który Stał zajęła ostatecznie trzecie miejsce.

Zbigniew Józef Osenkowski (ur. 29 września 1943 w Zagórzu) – projektant pojazdów mechanicznych, grafik, publicysta, działacz kultury. Uprawia rysunek i grafikę, tworzy i kolekcjonuje ekslibrisy.Adrian Krzysztofik (ur. 25 października 1973 w Dusznikach-Zdroju) – polski hokeista występujący na pozycji napastnika.

Funkcję kierownika lodowiska pełnił przez pięć lat Józef Kornecki. Przed sezonem 1982/1983 wskutek opóźnienia prowadzonych prac konserwacyjnych na obiekcie zamrożenia tafli został przesunięty. Rok później przed edycją II ligi 1983/1984 wskutek podobnego opóźnienia lodowisko było dostępne dla drużyny dopiero od 20 września 1983. Kolejny gruntowy remont budynku przeprowadzono w latach 1983–1984: powstała nowa maszynownia, nowa płyta, dokończono zadaszenie, zmodernizowano instalację chłodniczą, jednak obiekt nie stanowił hali, gdyż posiadał jedynie dach i nie był w pełni obudowany ścianami bocznymi. Z uwagi na trwający ww. remont Stal początkowe spotkania sezonu II ligi 1984/1985 w roli gospodarza rozgrywała poza Sanokiem (Nowy Targ), a pierwsze spotkanie na Torsanie po modernizacji rozegrano 17 listopada 1984. W 1984 miastu powierzono organizację finałów XII Zimowej Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży (po raz drugi w województwie krośnieńskim), w związku z czym do listopada tego roku trwał remont Torsanu. Na Torsanie odbyła się uroczystość otwarcia XII OZSM 17 lutego 1985 (z pokazem wystąpił Grzegorz Filipowski) oraz zawody łyżwiarstwa figurowego i hokeja na lodzie w dniach 18-24 lutego 1985 (do finałów awansowała wówczas drużyna Stali). Po dokonanej wymianie instalacji i maszynowni obiektu Stal przystępowała do sezonu II ligi 1985/1986 mając do dyspozycji taflę lodu już dwa miesiące przed startem rozgrywek. Ponadto w tym okresie na Torsanie swoje mecze w roli gospodarza rozgrywała drużyna Legii KTH Krynica w sezonie I ligi 1985/1986 od drugiej fazy rozgrywek, wobec braku zadaszenia na odkrytym lodowisku w Krynicy-Zdroju.

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.Dębica – miasto i gmina w województwie podkarpackim, siedziba powiatu dębickiego, położone nad rzeką Wisłoką, w Rynnie Podkarpackiej, na północnym skraju Pogórza Strzyżowskiego. Przed 1945 rokiem Dębica należała do województwa krakowskiego, po zakończeniu II wojny światowej weszła w skład nowo utworzonego województwa rzeszowskiego. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnowskiego. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu chemicznego oraz spożywczego.

27 kwietnia 1986 lodowisko Torsan było jedną z aren Turnieju Miast „Sanok - Bolesławiec”, zakończonego wynikiem 2:4. Przed sezonem 1987/1988 wymagane było dokończenie unowocześnienia obiektu. Kolejna modernizacja obiektu miała miejsce w 1988 (m.in. energia elektryczna). W tym samym roku władze miasta udzieliły klubowi Stal Sanok koncesji na prowadzenie na lodowisku bazaru. Od 2 do 5 marca 1989 na lodowisku trwały XIV Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej. W dniach 21-24 lutego 1990 na Torsanie odbył się finałowy turniej hokejowy w ramach. Latem 1990 na płycie lodowiska działało targowisko, a wobec zaistniałej trudnej sytuacji ekonomicznej władze SFA „Autosan” planowały oddanie prowadzenia i utrzymywania obiektu na rzecz klubu.

Dziennik Bałtycki – (pełny tytuł Polska Dziennik Bałtycki) dziennik informacyjno-publicystyczny ukazujący się na Pomorzu od 19 maja 1945.Arnold Andrunik (ur. 20 października 1911 w Przemyślu, zm. 26 lipca 2000 w Sanoku) – urzędnik, żołnierz ZWZ-Armii Krajowej, współpracownik siatki kurierskiej podczas II wojny światowej.

Po zakończeniu działalności hokejowej sekcji Stali Sanok, właściciel obiektu, SFA „Autosan”, wydzierżawił lodowisko na rzecz nowego klubu, Sanockiego Towarzystwa Sportowego, za symboliczną kwotę 100 tys. zł. miesięcznie od dnia 2 czerwca 1991. W sezonie II ligi 1991/1992 STS uzyskał awans do I ligi, 15 marca 1992 wygrywając decydujące spotkanie ze Stoczniowcem Gdańsk 9:0. W 1992 Rada Miasta Sanoka podjęła uchwałę zmierzającą do komunalizacji lodowiska. Przed sezonem I-ligowym lodowisko było zamrożone od 2 sierpnia 1992. Inauguracja edycji I ligi 1992/1993 miała miejsce we wtorek 8 września 1992, a STS w tym spotkaniu uległ wicemistrzowi Polski Naprzodowi Janów 2:3. W trakcie sezonu STS rozegrał mecz pokazowy z byłymi gwiazdami reprezentacji ZSRR, zakończone zwycięstwem gospodarzy 5:4 (trzy gole zdobył Adrian Krzysztofik).

Nowiny są gazetą regionalną ukazującą się codziennie, od poniedziałku do piątku, od ponad 50 lat na terenie województwa podkarpackiego oraz części wschodniej województwa świętokrzyskiego. To obecnie (połowa roku 2007) najchętniej czytany dziennik na Podkarpaciu. W każdym z wydań w Nowin można znaleźć kilka kolumn najnowszych informacji z regionu, jak również dotyczących podkarpackiego sportu, gospodarki i kultury. Nowiny bardzo często publikują specjalne dodatki o różnorodnej tematyce (śluby, żużel, piłka nożna, biznes). Nowiny są również na Podkarpaciu znane ze swojej pozawydawniczej działalności. Przez szereg lat redakcja była organizatorem konkursów Miss Nowin, Nasze Dobre Podkarpackie. Redaktorem naczelnym jest Stanisław Sowa, wydawcą zaś spółka R-press.Maria Antonina Rodowicz (ur. 8 grudnia 1945 w Zielonej Górze) – polska piosenkarka, głównie muzyki pop, ale także pop-rock i folk rock.

W pierwszej połowie lat 90. XX w. na obiekcie Torsanu w okresie letnim były organizowane imprezy w ramach akcji „Podaruj Dzieciom Brata Słońce” organizowanej przez sanockich franciszkanów, w tym proboszcza o. Romana Pałaszewskiego. W 1992 na lodowisko zorganizowano część programu III Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego. 6 maja 1995 na płycie lodowiska został zorganizowany koncert Maryli Rodowicz. W sierpniu 1996 Torsan był główną areną imprezy pod nazwą Euro Eco Meeting „Bieszczady '96”, zaś podczas koncertu galowego 5 sierpnia 1996 na zakończenie wystąpił amerykański raper Coolio.

Gimnazjum nr 2 im. Królowej Zofii w Sanoku – szkoła w Sanoku. Jedna z najstarszych placówek oświatowych w województwie podkarpackim.Flaga olimpijska – prostokątna flaga przedstawiająca na białym tle pięć złączonych kół. Według Karty Olimpijskiej pięć splecionych ze sobą kół jednakowej średnicy symbolizuje unię pięciu kontynentów oraz spotkanie sportowców z całego świata na igrzyskach olimpijskich.

Od 1999 na obiekcie swoje mecze rozgrywała drużyna Sanockiego Klubu Hokejowego, będącego sukcesorem STS. We wrześniu 1999 dyrektorem Torsanu został Józef Kornecki. Od początku 2000 Torsanem administrował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sanoku; w tym czasie trwały prace remontowo-modernizacyjne na obiekcie, jego infrastrukturze i otoczeniu. Na przełomie XX/XXI w budynku przy lodowisku pod adresem ul. Adama Mickiewicza 12 działał sklep sportowy Lider. W 2002 prowadzono remont infrastruktury przy lodowisku. Ostatni oficjalny mecz hokejowy na Torsanie odbył się 21 marca 2006. Było to czwarte spotkanie o utrzymanie w polskiej ekstralidze sezonu 2005/2006 pomiędzy KH Sanok i Stoczniowcem Gdańsk zakończone wynikiem 6:2. Ostatniego gola dla sanockiej drużyny zdobył wówczas Adam Fraszko, a generalnie ostatnią bramkę na Torsanie uzyskał zawodnik gości, Mateusz Rompkowski.

Oddział PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku – terenowa jednostka Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z siedzibą w Sanoku.Marian T. Kutiak (ur. 8 grudnia 1956 w Sanoku) – polski socjolog kultury, antropolog kulturowy, dziennikarz, twórca filmów dokumentalnych.

Na początku XXI pojawiły się w oficjalnym obiegu głosy przemawiające za potrzebą budowy nowej hali z lodowiskiem w Sanoku. Do 2004 na lodowisku Torsan istniały drewniane bandy i okalające taflę lodową siatki, po czym we wrześniu 2004 podjęto instalowanie band plastikowych oraz szyb pleksi. Od 2004 do 2006 trwała budowa obiektu Arena Sanok, na lodowisku którego klub hokejowy z Sanoka podjął rozgrywki hokejowej od sezonu 2006/2007.

STS Sanok S. A. – klub hokejowy z siedzibą w Sanoku, występujący w rozgrywkach Polskiej Hokej Ligi. Dwukrotny triumfator mistrzostw Polski z 2012 i 2014 oraz dwukrotny zdobywca Pucharu Polski z 2010 i 2011.Góra Parkowa w Sanoku, znana też pod nazwami: Stróżnia, Straszyna Góra, Aptekarka, Góra Mickiewicza, Góra Parkowa, Władycza Góra (364 m n.p.m.) – góra znajdująca się w centrum miasta Sanoka.

Na przełomie XIX i XX wieku na rozmrożonym obiekcie lodowym Regionalna Izba Gospodarcza organizowała wystawa „Dom i Ogród”, po raz ostatni w 2006, po której lodowisko zupełnie zakończyło dotychczasową działalność. Następnie dokonano zagospodarowania terenu i w sierpniu 2006 burmistrz miasta zdecydował o przeznaczeniu go jako miejski parking płatny, administrowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sanoku. Płyta byłego lodowiska pełniła tę funkcję do 2013.

Grzegorz Filipowski (ur. 28 lipca 1966 w Łodzi) – polski łyżwiarz figurowy, startujący w konkurencji solistów. Brązowy medalista mistrzostw świata (1989), wicemistrz (1989) oraz brązowy (1985) medalista mistrzostw Europy. Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

W 1993 prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa nabył Autosan, a w tym samym roku nastąpiła komunalizacja nieruchomości. W 2008 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji stwierdziło nieważność decyzji komunalizacyjnej. 15 lutego 2010 Sądu Rejonowy w Sanoku w prawomocnym wyroku przywrócił nieruchomości Towarzystwu Gimnastycznemu Sokół w Sanoku (wśród nich częścią lodowiska Torsan). W związku z tym 30 kwietnia 2010 nieruchomość została przekazana TG Sokół w Sanoku. W tym czasie nadal trwał spór prawny w zakresie nieruchomości, na której był położony obiekt Torsan.

{{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". Tygodnik Sanocki – tygodnik regionalny, ukazujący się jako pismo samorządowe w Sanoku. Zrzeszenie Związków Zawodowych, (do 1949 Zrzeszenie Pracowniczych Związków Zawodowych) - centrala związków zawodowych w PRL funkcjonująca w okresie 1944 - 1980. Należała do Światowej Federacji Związków Zawodowych.

Na przełomie 2012/2013 zostały wyburzone budynki stanowiące zaplecze lodowiska od strony północnej. W 2013 zdemontowano pozostałości konstrukcji lodowiska, w tym zadaszenia.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Gmach TG „Sokół” w Sanoku – kalendarium (pol.). sokolsanok.pl. [dostęp 2013-05-13].
 2. Andrzej Romaniak, Sanok. Fotografie archiwalne Tom I, Sanok 2009, s. 308
 3. Maria Łapiszczak: Sanok na dawnej pocztówce i fotografii. Cz. II. Sanok: 2001, s. 45. ISBN 83-915388-1-8.
 4. Zofia Chrząszczewska (red. Marta Wargo, Maja Murin-Kaczorowska): Pamiętnik Zofii Chrząszczewskiej z lat 1939-1942 dedykowany Stanisławowi Domańskiemu – pisany w Sanoku, w domu Stanisława. ok. 2019, s. 39.
 5. Marian T. Kutiak: Moje miasto. Warszawa: Agencja Dziennikarska M.A.D., 2014, s. 31-33. ISBN 978-83-64830-00-6.
 6. Początki hokeja w Sanoku oraz inne ciekawostki (pol.). sokolsanok.pl. [dostęp 2016-01-27].
 7. Andrzej Romaniak, Sanok. Fotografie archiwalne – Tom II. Wydarzenia, uroczystości, imprezy, Sanok 2011, s. 292, 354, 372
 8. Arnold Andrunik: Rozwój i działalność Związku Bojowników o Wolność i Demokrację na Ziemi Sanockiej w latach 1949-1984. Sanok: 1986, s. 56.
 9. Józef Ząbkiewicz. Ludzie sanockiego sportu. Edward Pilszak. „Tygodnik Sanocki”, s. 10, Nr 26 (138) z 1 lipca 1994. 
 10. Zbigniew Dańczyszyn. Początki sportu w sanockiej „Nafcie”. „Zeszyty Archiwum Ziemi Sanockiej”. Nr 4: Nafta, s. 69, 2004. Fundacja „Archiwum Ziemi Sanockiej”. ISSN 1731-870X. 
 11. Trzeci wyciąg narciarski na Rzeszowszczyźnie. „Nowiny-Stadion”, s. 3, Nr 6 z 8 lutego 1965. 
 12. W Sanoku pierwsze w województwie sztuczne lodowisko?. „Nowiny-Stadion”, s. 5, Nr 45 z 23 lutego 1965. 
 13. Sztuczne lodowisko w Sanoku. „Nowiny”, s. 5, Nr 52 z 3 marca 1965. 
 14. Baszak, Ząbkiewicz. 55 lat Stali Sanok 2001 ↓, s. 42-43.
 15. Stefan Stefański, Sanok i okolice. Przewodnik turystyczny, Sanok 1991, s. 49.
 16. Kąpielisko przy ul. Słonecznej. „Nowiny-Stadion”, s. 2, Nr 31 z 31 lipca 1967. 
 17. Sportowcy i działacze uczestnikami aktywnej dyskusji i pracy w Czynie Zjazdowym. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 38 z 16 września 1968. 
 18. Pierwsze na Rzeszowszczyźnie sztuczne lodowisko. „Nowiny”, s. 2, Nr 260 z 1 listopada 1968. 
 19. Dziennik sportowy. Pierwsze na Rzeszowszczyźnie sztuczne lodowisko. „Dziennik Polski”, s. 2, Nr 261 z 2 listopada 1968. 
 20. Sanok zaprasza na otwarcie sztucznego lodowiska. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 43 z 4 listopada 1968. 
 21. Pierwsze na Rzeszowszczyźnie sztuczne lodowisko oddane do eksploatacji. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 46 z 11 listopada 1968. 
 22. Jerzy Czaja. Kto pójdzie w ślady Sanoka. „Podkarpacie”, s. 1, Nr 3 z 15 października 1970. 
 23. Jerzy Czaja. Kto pójdzie w ślady Sanoka. „Podkarpacie”, s. 1-2, Nr 3 z 15 października 1970. 
 24. Sport. Hokeiści na start. „Nowiny”, s. 2, Nr 302 z 20 grudnia 1968. 
 25. Sportowe depesze. Pierwsze mecze w lidze okręgowej. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 53 z 30 grudnia 1968. 
 26. Sport. JKS walczy o II ligę. „Nowiny Rzeszowskie”, s. 2, Nr 51 z 1-2 marca 1969. 
 27. Hokej. Wysokie porażki JKS. „Nowiny Rzeszowskie-Stadion”, s. 1, Nr 9 z 3 marca 1969. 
 28. Listy do redakcji. O porządek na lodowisku. „Nowiny”, s. 4, Nr 288 z 4 grudnia 1968. 
 29. W 35 rocznicę Września i 20 wyzwolenia Sanoka. Antywojenny wiec – wręczenie sztandaru dla koła ZBoWiD. „Nowiny”, s. 2, Nr 234 z 7 września 1969. 
 30. Jan Filipowicz. Pocztówka z Sanoka. Rzeszowski hokej rusza z martwego punktu. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 7 z 16 lutego 1970. 
 31. Hokej. Dziś na „Santorze” Stal – Dolmel Wrocław. „Nowiny”, s. 2, Nr 62 z 4 marca 1970. 
 32. Marian Struś. „Torsan” czy „Błonie”. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 7, Nr 31 (287) z 10-20 listopada 1983. 
 33. Sportowy tydzień na Rzeszowszczyźnie. Sanok. Rewia młodych hokeistów. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 8 z 22 lutego 1971. 
 34. Sport. Hokej. Pierwsza niespodzianka w mistrzostwa CRZZ w sanoku. „Nowiny”, s. 2, Nr 56 z 26 lutego 1971. 
 35. Z ogólnopolskich imprez w Przemyślu, Sanoku i Mielcu. Sanok. Hokeiści Włókniarza mistrzami CRZZ. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 9 z 1 marca 1971. 
 36. Baszak, Ząbkiewicz. 55 lat Stali Sanok 2001 ↓, s. 46.
 37. Sanocki beniaminek – hokeiści Stali pilnie przygotowują się do debiutu w II lidze. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 34 z 23 sierpnia 1971. 
 38. Hokeiści Stali Sanok na starcie II ligi. „Nowiny”, s. 2, Nr 286 z 16 października 1971. 
 39. Niepowodzenie sanockich hokeistów. Stal – KTH Krynica 4:6 (3:2, 0:4, 1:0). „Nowiny”, s. 2, Nr 287 z 17 października 1971. 
 40. Stal Sanok – Włókniarz 8:5. „Nowiny”, s. 2, Nr 293 z 22 października 1972. 
 41. Passa niepowodzeń przerwana. Stal Sanok – Odra 4:3. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 6 z 5 lutego 1973. 
 42. Tadeusz Wojnar. Rolba. Dziecko z nieprawego łoża. „Podkarpacie”, s. 8, nr 42 z 18 października 1973. 
 43. Andrzej Kosiorowski. Sport. Syrena wzywa hokeistów na lód. Stal Sanok rozpoczyna trzeci sezon w II lidze. „Nowiny”, s. 2, Nr 282 z 13 października 1973. 
 44. PZPR-owcy zamanifestowali wolę konsekwentnego urzeczywistniania doniosłych ogólnonarodowych celów. W naszym województwie. Aby Sanok był piękniejszy. „Nowiny”, s. 2, Nr 270 z 1 października 1973. 
 45. T. Wnuk. Lodowisko – piękny dar dębickich metalowców dla miasta. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 43 z 22 października 1973. 
 46. Wywalczyć trzecią pozycję. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 51 z 17 grudnia 1973. 
 47. Zwycięstwo i porażka Stali Sanok w spotkaniach z wiceliderem II ligi. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 3 z 21 stycznia 1973. 
 48. Czyn społeczny sportowców. „Nowiny”, s. 5, Nr 126 z 9 maja 1974. 
 49. Marian Struś. SOS dla „Torsanu”. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 8, Nr 11 z 15-31 sierpnia 1974. 
 50. Miejsce w czołówce celem hokeistów Stali Sanok. „Nowiny”, s. 2, Nr 268 z 4 października 1974. 
 51. Z różnych dyscyplin. Połowiczny sukces sanockich hokeistów. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 41 z 14 października 1974. 
 52. Sobotnie występy rzeszowskich II-ligowców. Stal Sanok – Zagłębie II Sosnowiec 7:0 (0:0, 3:0, 4:0). „Nowiny”, s. 2, Nr 289 z 27 października 1974. 
 53. Baszak, Ząbkiewicz. 55 lat Stali Sanok 2001 ↓, s. 50-51, 205.
 54. Adam Warzocha, Roman Rybicki. Hokeiści Stali Sanok w I lidze! Ozdobną czcionką. „Nowiny”, s. 7, Nr 60 z 15 marca 1976. 
 55. Remanenty niedzieli. Jubileuszowy turniej bokserski w Sanoku. „Nowiny”, s. 2, Nr 124 z 1 czerwca 1976. 
 56. Marian Struś. Kiedy hokej od dachem?. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 8, Nr 15 (34) z 1-15 sierpnia 1975. 
 57. Kiedy hokej od dachem? „Oby pierwszy krok był rzeczywiście najważniejszy”. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 8, Nr 2 (47) z 15-31 stycznia 1976. 
 58. Marian Struś. Rysuje się koncepcja „Torsanu” pod dachem. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 8, Nr 13 (58) z 1-15 lipca 1976. 
 59. Marian Struś. Torsan przejaśniał.... „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 8, Nr 18 (63) z 1-15 października 1976. 
 60. Roman Rybicki. Beniaminek przed trudną próbą. Pozostać w ekstraklasie – dewizą sanockich hokeistów. „Nowiny”, s. 7, Nr 208 z 13 września 1976. 
 61. Roman Rybicki. Stal Sanok – ŁKS 2:6 i 3:3. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 46 z 8 listopada 1976. 
 62. Roman Rybicki. Stoczniowiec lepszy w konfrontacji beniaminków. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 48 z 22 listopada 1976. 
 63. Marian Struś. Krążek na tafli. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 8, Nr 17 (86) z 15-30 września 1977. 
 64. Sport. Tylko jeden punkt sanoczan w meczach z Dolmelem. „Nowiny”, s. 2, Nr 231 z 1 października 1977. 
 65. Po raz pierwszy w Sanoku. Stal – GKS Jastrzębie 8:2 i 7:3. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 43 z 24 października 1977. 
 66. Lider przegrał w Sanoku. Stal – Polonia Bytom 5:4 i 5:2. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 48 z 28 listopada 1977. 
 67. Na awans jeszcze za wcześnie. „Nowiny”, Nr 228 z 5 października 1978. 
 68. Hej zimowe, hej igrzyska... Próba generalna w Sanoku. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 2 z 29 stycznia 1979. 
 69. Program IX ZIMS. „Nowiny”, s. 5, Nr 24 z 1 lutego 1978. 
 70. Krośnieńskie wita uczestników IX ZIMS. 2 lutego otwarcie igrzysk w Sanoku. „Nowiny”, s. 1, Nr 25 z 2-4 lutego 1978. 
 71. IX Zimowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej – sportowym świętem młodzieży. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 3 z 5 lutego 1978. 
 72. Marian Struś. IV Zimowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 8, Nr 6 (135) z 20-28 lutego 1979. 
 73. Nie zawieść zaufania. „Nowiny”, s. 5, Nr 235 z 18 października 1979. 
 74. Przed VII OSM w sportach zimowych. „Nowiny”, s. 2, Nr 17 z 22 stycznia 1980. 
 75. Łyżwiarze figurowi zainaugurowali spartakiadową rywalizację. „Nowiny-Stadion”, s. 2, Nr 4 z 28 stycznia 1980. 
 76. Dziś w Sanoku otwarcie VII Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w sportach zimowych. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 5 z 4 lutego 1980. 
 77. Sport. Piękna ceremonia otwarcia. „Nowiny”, s. 2, Nr 27 z 5 lutego 1980. 
 78. Zgasł znicz VII Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. 6 medali reprezentantów wo. krośnieńskiego. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 6 z 11 lutego 1980. 
 79. Województwo nowosądeckie najlepsze w Spartakiadzie. „Szarotki” mistrzami Spartakiady. „Dziennik Polski”, s. 8, Nr 32 z 11 lutego 1980. 
 80. Po zakończeniu VII OSM w sportach zimowych. Sukces nie tylko sportowy. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 33 z 12 lutego 1980. 
 81. Czy hokeiści Stali wykorzystają szansę? Przed finałowym turniejem w Sanoku. „Nowiny”, s. 2, Nr 59 z 24 marca 1982. 
 82. Hokeiści Stali nie wykorzystali szansy. Zadecyduje turniej w Gdańsku. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 12 z 29 marca 1982. 
 83. Dwa zwycięstwa hokeistów Stoczniowca. „Nowiny”, s. 6, Nr 62 z 29 marca 1982. 
 84. Marian Struś. Dobry sezon hokeistów. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 8, Nr 1 (235) z 20-30 maja 1982. 
 85. Radni nowej kadencji. Rada Miasta. Józef Kornecki. „Tygodnik Sanocki”. Nr 7 (379), s. 1, 12 lutego 1999. 
 86. Ambitne zamierzenia sanockich hokeistów. „Nowiny”, s. 4, Nr 202 z 14 października 1982. 
 87. Baszak, Ząbkiewicz. 55 lat Stali Sanok 2001 ↓, s. 221.
 88. Marian Struś. Sport. Startują hokeiści II ligi. Czy sanocką Stal stać na niespodziankę?. „Nowiny”, s. 2, Nr 237 z 7 października 1983. 
 89. Hokej na trawie czy na lodzie. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 7, Nr 27 (317) z 20-30 września 1984. 
 90. Marian Struś. „Torsan” – jak nowy!. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 7, Nr 34 (325) z 1-10 grudnia 1984. 
 91. Baszak, Ząbkiewicz. 55 lat Stali Sanok 2001 ↓, s. 57.
 92. Marian Struś. Startują hokeiści II ligi. Czy kłopoty zahartują sanocką Stal?. „Nowiny”, s. 4, Nr 249 z 18 października 1984. 
 93. Sport. Z różnych dyscyplin. Zwycięska premiera hokeistów Stali Sanok. „Nowiny”, s. 2, Nr 253 z 23 października 1984. 
 94. Spóźniona premiera na „Torsanie”. „Nowiny-Stadion”, s. 8, Nr 47 z 19 listopada 1984. 
 95. Baszak, Ząbkiewicz. 55 lat Stali Sanok 2001 ↓, s. 226.
 96. Sport w Sanoku w okresie powojennym. isanok.pl. [dostęp 2017-08-19].
 97. Roman Rybicki. Uroczyste otwarcie XII Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. „Nowiny”, s. 1, Nr 41 z 18 lutego 1985. 
 98. Sport. Tysiąc zawodników gościć będzie Krośnieńskie. „Nowiny”, s. 2, Nr 3 z 3 stycznia 1985. 
 99. Roman Rybicki. Krośnianie gotowi na przyjęcie uczestników XII OZSM. Oby tylko dopisała pogoda. „Nowiny”, s. 4, Nr 14 z 17 stycznia 1985. 
 100. Roman Rybicki. Sport. Z aren XII OSM w sportach zimowych. Wystartowali hokeiści. „Nowiny”, s. 2, Nr 42 z 19 lutego 1985. 
 101. Baszak, Ząbkiewicz. 55 lat Stali Sanok 2001 ↓, s. 58.
 102. Sport. Z różnych dyscyplin. Młodzi sanoczanie w finale OSM. „Nowiny”, s. 2, Nr 37 z 13 lutego 1985. 
 103. Roman Rybicki. Sport. Z aren XII OSM w sportach zimowych. To jest fabryka. „Nowiny”, s. 2, Nr 44 z 21 lutego 1985. 
 104. Roman Rybicki. XII OSM w sportach zimowych dobiegły końca. Złoty medal dla hokeistów Podhala. „Nowiny-Stadion”, s. 1, Nr 8 z 25 lutego 1985. 
 105. Roman Rybicki. Sport. Hokeiści II ligi rozpoczynają rozgrywki. Sanoczanie myślą o ekstraklasie. „Nowiny”, s. 2, Nr 232 z 4 października 1985. 
 106. Sport. Z różnych dyscyplin. W II lidze hokeja. „Nowiny”, s. 2, Nr 269 z 19 listopada 1985. 
 107. Turniejowe emocje już za nami. „Nowiny”, s. 1-2, Nr 99 z 28 kwietnia 1986. 
 108. Turniej... turniej... i po turnieju. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 1-2, 5, Nr 14 (377) z 10-20 maja 1986. 
 109. Józef Ząbkiewicz. Modernizacja Torsanu – trudny problem. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 7, Nr 22 (431) z 1-10 sierpnia 1987. 
 110. Józef Ząbkiewicz]. Lodowa hala nadal przed pierwszym etapem. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 3, Nr 12 (447) z 20-30 kwietnia 1988. 
 111. Baszak, Ząbkiewicz. 55 lat Stali Sanok 2001 ↓, s. 60.
 112. Sport. Inauguracja XIV Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Sanoku. „Nowiny”, s. 2, Nr 53 z 3 marca 1989. 
 113. Sport. XIV OIMS otwarte. „Nowiny”, s. 2, Nr 54 z 4-5 marca 1989. 
 114. Sport. XIV IMS w Sanoku – zakończone. „Nowiny-Stadion”, s. 8, Nr 10 z 6 marca 1989. 
 115. Sport. Oszczędna spartakiada. „Nowiny”, s. 2, Nr 32 z 6 lutego 1990. 
 116. Tadeusz Szylar. Sport. W Sanoku u medale OSM i tytuły mistrzów Polski. „Nowiny”, s. 2, Nr 41 z 16 lutego 1990. 
 117. Tadeusz Szylar. Sport. Młodzi hokeiści walczą w Sanoku. „Nowiny”, s. 2, Nr 46 z 22 lutego 1990. 
 118. Marek Pomykała. Sport. Złote medale OSM dla Polonii. „Nowiny”, s. 3, Nr 48 z 24-25 lutego 1990. 
 119. Tadeusz Szylar. Ratownicy hokeja. „Nowiny”, s. 5, Nr 36 z 20 lutego 1991. 
 120. Bogdan Hućko. Sport. Hokeiści w nowym klubie. Powstało Sanockie Towarzystwo Sportowe. „Nowiny”, s. 2, Nr 112 z 12 czerwca 1991. 
 121. Jerzy Rożdżyński. Co słychać w sanockim hokeju? c.d.. „Tygodnik Sanocki”, s. 15, nr 5 z 19 czerwca 1991. 
 122. Jerzy Rożdżyński. Co słychać w sanockim hokeju? c.d.. „Tygodnik Sanocki”, s. 15, Nr 6 z 26 czerwca 1991. 
 123. Tadeusz Szylar. Ratownicy sanockiego hokeja. „Nowiny”, s. 5, Nr 197 z 10 października 1991. 
 124. Marek Pomykała, Tadeusz Szylar. Po 15 latach sanoczanie w ekstraklasie. „Nowiny-Stadion”, s. 1, 8, Nr 11 z 16 marca 1992. 
 125. Gdańscy hokeiści nie awansowali. „Dziennik Bałtycki”, s. 1, 8, Nr 64 z 16 marca 1992. 
 126. Marek Pomykała. Znowu w I lidze. „Tygodnik Sanocki”, s. 1, 16, Nr 11 (43) z 18 marca 1992. 
 127. Bogdan Hućko. Zezowate szczęście. „Nowiny-Stadion”, s. 8, Nr 29 z 20 lipca 1992. 
 128. Tadeusz Szylar. STS jednak wystartuje. Rusza hokejowa ekstraklasa. „Nowiny”, s. 5, Nr 173 z 3 września 1992. 
 129. Roman Rybicki. Sport. Pierwsze koty za płoty... STS Sanok – Naprzód Janów 2:3. „Nowiny”, s. 2, Nr 177 z 9 września 1992. 
 130. Włodzimierz Sowiński. Hokejowa inauguracja. Z wysokiego „C”. „Trybuna Robotnicza”, s. 8, Nr 210 (167355) z 9 września 1992. 
 131. Zbigniew Pałys. 18 sekund, które wstrząsnęły Naprzodem. „Tygodnik Sanocki”, s. 1, 12, Nr 37 (69) z 16 września 1992. 
 132. Uczta na Torsanie?. „Tygodnik Sanocki”, s. 2, Nr 34 (66) z 26 sierpnia 1992. 
 133. STS - Gwiazdy Rosji 5:4 !!!. „Tygodnik Sanocki”, s. 12, Nr 47 (79) z 25 listopada 1992. 
 134. Józef Baszak: Fundacja Darczyńcy i Wolontariusze. W: Zarys dziejów lecznictwa na terenie Ziemi Sanockiej w latach 1485–2012. Sanok: Sanocka Fundacja Ochrony Zdrowia, 2012, s. 280. ISBN 987-83-934513-1-9.
 135. Zbigniew Osenkowski. Kalendarium sanockie 1995-2000. „Rocznik Sanocki 2001”, s. 320, 327, 331, 2001. Towarzystwo Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej. ISSN 0557-2096. 
 136. Program III Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego. „Tygodnik Sanocki”. Nr 21 (53), s. 16, 27 maja 1992. 
 137. Maryla w Sanoku. „Tygodnik Sanocki”, s. 2, Nr 16 (180) z 21 kwietnia 1995. 
 138. Marian Struś. Euro Eco Meeting „Bieszczady '96”. Start w Południe. „Nowiny”. Nr 149, s. 1, 1 sierpnia 1996. 
 139. Marian Struś. Meeting wśród gwiazd. „Nowiny”. Nr 151, s. 1, 5 sierpnia 1996. 
 140. Marian Struś. Euro Eco Meeting „Bieszczady '96”. Ten niesamowity Coolio. „Nowiny”. Nr 152, s. 2, 6 sierpnia 1996. 
 141. Patryk Woźniak. Coolio. ciemnoskóry raper. „Nowiny”. Nr 161, s. 5, 20 sierpnia 1996. 
 142. Hokejowe spotkanie z władzami. „Tygodnik Sanocki”. Nr 40 (412), s. 1, 1 października 1999. 
 143. Piotr Wacławski. Torsan odświeżany. „Tygodnik Sanocki”. Nr 16 (441), s. 17, 21 kwietnia 2000. 
 144. Piotr Wacławski. Terminarz spotkań SKH. „Tygodnik Sanocki”. Nr 39 (516), s. 12, 28 września 2001. 
 145. Grzegorz Michalewski. Odnawianie na „Torsanie”. „Tygodnik Sanocki”. Nr 23 (552), s. 11, 7 czerwca 2002. 
 146. Dobre pożegnanie, Tygodnik Sanocki, nr 12 (750) z 24 marca 2006, s. 12.
 147. T. Kędra, Sebastian Królicki: Zwycięskie pożegnanie z Torsanem, fenomenalna 3 tercja. hokej.net, 2006-03-21. [dostęp 2016-11-28].
 148. Jolanta Ziobro. Sen o wielkim lodzie. „Tygodnik Sanocki”. Nr 12 (541), s. 1, 22 marca 2002. 
 149. Nowe bandy na Torsanie. „Tygodnik Sanocki”. Nr 39 (672), s. 11, 24 września 2004. 
 150. Zbigniew Osenkowski. Kalendarium sanockie 2001–2004. „Rocznik Sanocki”. IX, s. 427, 2006. Towarzystwo Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej. ISSN 0557-2096. 
 151. Parking na Torsanie. „Tygodnik Sanocki”. Nr 31 (769), s. 3, 4 sierpnia 2006. 
 152. Gmach „Sokoła” (pol.). sokolsanok.pl. [dostęp 2013-05-13].
 153. Historia działki przy ul. Mickiewicza w Sanoku (pol.). sokolsanok.pl. [dostęp 2016-02-27].
 154. Ruszyła rozbiórka Torsanu (pol.). esanok.pl. [dostęp 2013-05-13].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Klubowe sekcje sportowe. Sekcja hokeja na lodzie. W: Adam Baszak, Józef Ząbkiewicz: 55 lat klubu sportowego „Stal” Sanok 1946–2001. Sanok: Miejski Klub Sportowy „Stal” Sanok, 2001. ISBN 83-915504-0-0.
 • Historia nieruchomości na stronie TG Sokół w Sanoku
 • Dach – górna, najwyższa część budynku, mająca za zadanie przykrycie i osłanianie go przed wpływami atmosferycznymi.Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – urząd administracji rządowej, obsługujący Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, właściwego do spraw czterech działów administracji rządowej: administracji, informatyzacji, spraw wewnętrznych, mniejszości narodowych oraz wyznań religijnych i etnicznych. Ministerstwo zostało utworzone z dniem 1 stycznia 1997, w ramach reformy centrum administracyjno-gospodarczego. Ministerstwo zniesiono 21 listopada 2011, z mocą od 18 listopada 2011. Na jego miejsce utworzono: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bolesławiec (niem. Bunzlau) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, historycznie leżące na Dolnym Śląsku.
  Parking – wyznaczone miejsce służące do odstawiania (parkowania) pojazdów mechanicznych lub innych środków komunikacji.
  Andrzej Paweł Romaniak (ur. 1965 w Sanoku) – polski historyk. Od 1993 pracuje w Muzeum Historycznym w Sanoku, kierownik Działu Historycznego, samorządowiec, radny I kadencji rady powiatu sanockiego, skarbnik Stowarzyszenia "Wiara – Tradycja – Rozwój".
  Okupacja niemiecka ziem polskich 1939–1945 – system policyjno-wojskowej administracji niemieckiej wprowadzony na terytorium państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, zajętym w wyniku agresji zbrojnej przeciwko Polsce podjętej przez III Rzeszę w dniu 1 września 1939 oraz po podziale terytorium RP w wyniku niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni i granicy z dnia 28 września 1939 (będącego nawiązaniem do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939).
  Autosan – marka polskich autobusów, produkowanych niegdyś w „Sanockiej Fabryce Autobusów „Autosan””, a od 1991 roku w przedsiębiorstwie „Autosan S.A.” w Sanoku.
  Hala – duże, przestronne pomieszczenie albo budynek o podziale nawowym, zwykle jednokondygnacyjny. W zależności od przeznaczenia może pełnić różne funkcje.
  Muszla koncertowa – rodzaj amfiteatru, gdzie scena znajduje się pod otwartą kopułą nazywaną konchą, dzięki podobieństwu do muszli małży nazywana muszlą koncertową. Zastosowanie zwykle półokrągłego sklepienia poprawia akustykę sceny, działając podobnie jak zwierciadło wklęsłe w optyce – ogniskując i wzmacniając dźwięk na widowni. Zwykle obiekty takie powstawały w parkach czy przy głównych deptakach uzdrowiskowych.

  Reklama