Torpedowce typu Tb 82 F

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Torpedowce typu Tb 82F – seria austro-węgierskich torpedowców z okresu I wojny światowej, licząca 16 jednostek. Służyły następnie w składzie marynarek wojennych wielu krajów śródziemnomorskich i czarnomorskich, podczas II wojny światowej i po niej.

SM Tb 96 F – austro-węgierski torpedowiec z okresu I wojny światowej, typu 82F. Po wojnie służył w Jugosławii pod nazwą T 7. Podczas II wojny światowej służył w marynarce włoskiej, następnie niemieckiej (jako TA 34) i chorwackiej (jako T 7). Zatonął 25 czerwca 1944 roku.Stewa – część szkieletu statku, lub łodzi. Przedłużenie stępki w kierunku dziobu (stewa dziobowa, dziobnica) albo rufy (stewa rufowa, tylnica).

Historia[ | edytuj kod]

Na początku drugiego dziesięciolecia XX wieku marynarka wojenna Austro-Węgier dysponowała pewną liczbą przestarzałych torpedowców, nie spełniających wymogu współpracy z zespołami floty. W związku z tym w marcu 1910 roku Komitet Techniczny Marynarki (Marinetechnisches Komiteé) opracował założenia techniczne dla nowych okrętów tej klasy. Był wśród nich wstępny projekt typu, określanego od przewidywanej wyporności jako 250-tonowy. Oficjalnie klasyfikowane jako torpedowce pełnomorskie (Hochsee-Torpedoboote), były faktycznie, przy swojej wielkości i uzbrojeniu, przeznaczone do działań przybrzeżnych.

Wyrzutnia torpedowa — odporna na ciśnienie wody struktura wyposażona we wrota wylotowe z przodu oraz zamkowe zamknięcie wsadowe, służąca do wystrzeliwania torped lub innych aparatów pływających z okrętu, a dawniej także z lądu. Z uwagi na sposób wystrzeliwania torpedy, wyrzutnie mogą przybrać postać wyrzutni impulsowych, bądź występujących niezależnie od nich wyrzutni swobodnego wypływania (swim-out).Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.

Okręty typu Tb 82 F były drugą serią 250-tonowych torpedowców, zaprojektowaną i zbudowaną w stoczni Danubius w Porto Ré (Kraljevica) i Fiume (Rijeka). Wraz z okrętami zbliżonych typów Tb 74 T, budowanymi w stoczni Stabilimento Tecnico Triestino (STT) w Trieście i Tb 98 M z Cantiere Navale Triestino (CNT) w Monfalcone, były pierwszymi w cesarsko-królewskiej flocie okrętami tej klasy, wyposażonymi w napęd turbinowy.

Zawieszenie broni pomiędzy Włochami a państwami sprzymierzonymi – akt rozejmu, podpisany 3 września 1943 roku w Cassibile na Sycylii przez przedstawicieli Królestwa Włoch oraz aliantów, postanawiający o zaprzestaniu przez Włochy działań wojennych po stronie państw Osi. Został ogłoszony publicznie 8 września.Pula (chorw. Pula, wł. Pola, istriockie Pula, słń. Pulj, niem. Pulei, łac. Pietas Iulia) – miasto w Chorwacji, największe na półwyspie Istria, położone na południowym skraju półwyspu nad Morzem Adriatyckim.

Torpedowce typu Tb 82 F różniły się od dwu pozostałych typów rodzajem zastosowanego napędu, w ich przypadku były to turbiny AEG-Curtiss, od typu Tb 74 T odróżniały się dodatkowo dwukominową sylwetką i dużymi wlotami nawiewników usytuowanymi za drugim kominem a nie przed nadbudówką. Zamówienie na serię czterech okrętów złożono w stoczni Danubius w 1913 roku. Początkowo miała ona zbudować tylko cztery okręty, a dalsze o numerach 86−100 miały być zbudowane w stoczni Marynarki w Poli, lecz na skutek interwencji węgierskiego Ministerstwa Handlu zlecono ostatecznie stoczni Danubius budowę 16 jednostek, po obniżonej o około 10% cenie. Pozostałe 4 okręty, typu Tb 98 M, zbudowała stocznia CNT w Monfalcone (oprócz innych turbin, odróżniały się one od torpedowców Danubiusa dłuższym pokładem dziobowym).

SM Tb 92 F - austro-węgierski torpedowiec z okresu I wojny światowej, typu Tb 82 F. Okręt przetrwał wojnę. W 1920 roku sprzedano go Grecji. Po wcieleniu do floty greckiej otrzymał nazwę Panormos (Πάνορμος). Zatonął 11 marca 1928 na skałach.SM Tb 86 F - austro-węgierski torpedowiec z okresu I wojny światowej, typu Tb 82 F. Okręt przetrwał wojnę. We wrześniu 1920 roku sprzedano go Portugalii, gdzie dotarł w 1921. Po wcieleniu do Marinha Portuguesa otrzymał nazwę "Ave". Okręt wszedł na skały i zatonął w 1940 roku (według innych źródeł, został wycofany w 1940).

Okręty nosiły skrót SM Tb (Seiner Majestät Torpedoboot − torpedowiec Jego Cesarskiej Mości) i numer od 82 do 97, z dodatkową literą F, oznaczającą stocznię w Fiume. Od 21 maja 1917 usunięto literę F, pozostawiając jedynie numery.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

SM Tb 87 F – austro-węgierski torpedowiec z okresu I wojny światowej typu Tb 82 F. Po wojnie służył w marynarce Jugosławii pod nazwą T 5. Podczas II wojny światowej służył w marynarce włoskiej, po czym w dalszym ciągu służył w Jugosławii do 1963 pod nazwą Cer.
SM Tb 95 F − austro-węgierski torpedowiec z okresu I wojny światowej typu Tb 82 F. Od 1920 służył w Grecji jako Pergamos. Został zatopiony 25 kwietnia 1941.
Ster – ruchome urządzenie będące częścią jednostki pływającej lub statku powietrznego (patrz: powierzchnie sterowe samolotu), służące zarówno do utrzymywania jak i do zmiany kierunku ruchu. Działanie steru zmienia kątową orientację jednostki w przestrzeni.
SM Tb 93 F – austro-węgierski torpedowiec z okresu I wojny światowej typu Tb 82 F. Po wojnie służył w marynarce Jugosławii pod nazwą T 6. Podczas II wojny światowej służył w marynarce włoskiej, samozatopiony 11 września 1943 roku.
SM Tb 84 F - austro-węgierski torpedowiec z okresu I wojny światowej. Trzecia jednostka typu Tb 82 F. Okręt przetrwał wojnę. W 1920 roku przekazano go Rumunii. Po wcieleniu do rumuńskiej floty otrzymał nazwę Fulgerul. 8 lutego 1922 okręt wywrócił się i zatonął podczas sztormu na Morzu Czarnym podczas transferu do Rumunii.
Niepodległe Państwo Chorwackie, inna nazwa Niezależne Państwo Chorwackie (chor. Nezavisna Država Hrvatska, w skrócie NDH) – państwo utworzone przez ustaszów w 1941 roku, po zajęciu Królestwa Jugosławii przez siły państw Osi i ich sojuszników.
SM Tb 97 F – austro-węgierski torpedowiec z okresu I wojny światowej, typu Tb 82 F. Po wojnie służył w Jugosławii pod nazwą T 8, a podczas II wojny światowej służył jako T 8 w marynarce włoskiej. Zatopiony 10 września 1943.

Reklama