Toronto Blessing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szyld Toronto Airport Christian Fellowship

Toronto Blessing – nazwa doświadczenia religijnego tak zwanego odczuwania Ducha Świętego powstały na początku 1994 roku w neocharyzmatycznym zborze w Toronto. Ruch ten jest często uważany jest za wynaturzenie „trzeciej fali” pentekostalizmu. Znaczącą rolę w tym ruchu odegrał Randy Clark, znany mówca konferencyjny wywodzący się z baptystycznej deniminacji Southern Baptist Convention.

Duch Święty (hebr. רוּחַ הַקֹּדֶשׁ Ruach ha-Kodesz, gr. τὸ ἅγιον Πνεύμα to hagion Pneuma lub τὸ Πνεύμα τὸ ἅγιον to Pneuma to hagion, łac. Spiritus Sanctus) – w religii chrześcijańskiej trzecia osoba Trójcy Świętej, równa Ojcu i Synowi w bóstwie, majestacie, substancji i naturze. Nie jest bytem zrodzonym, ani stworzonym. Pochodzenie Ducha Świętego interpretowane jest zależnie od tradycji chrześcijańskiej. Według tradycji zachodniej Duch pochodzi od Ojca i Syna, natomiast w tradycji wschodniej – od Ojca przez Syna (zob. filioque). Według doktryn antytrynitarnych nie jest Osobą Boską, często uważana jest jedynie za przejaw działalności Bożej lub moc Bożą.Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).

Historia[ | edytuj kod]

Pod koniec stycznia 1994 roku mały charyzmatyczny kościół Vineyard (pol. Winnica) na lotnisku w Toronto doświadczył czegoś, co uznano za nowe wylanie Ducha Świętego. W czasie nabożeństw Toronto Blessing uczestnicy padali w Duchu, mówili językami, doświadczali upojenia w Duchu, wpadali w euforyczne stany tj. śmiech, płacz, drżenie ciała. Ludzie omdlewali, wykonywali nietypowe ruchy i wydawali różnego rodzaju dźwięki, naśladowali zwierzęta wydając przy tym charakterystyczne dla nich odgłosy, co doprowadziło do wielu kontrowersji.

Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Leszek Jańczuk (ur. 26 listopada 1965 w Hajnówce) – polski naukowiec, doktor nauk teologicznych, biblista, duchowny protestancki, tłumacz Biblii, poliglota, współautor „Biblii dla dzieci”. Studiował na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i Vrije Universiteit w Amsterdamie. Doktorat obronił pod kierunkiem Wiktora Wysoczańskiego. Uczestniczył w ekumenicznym przekładzie Nowego Testamentu. Do jego hobby należy edytowanie Wikipedii.

O przeżywanym tam i później na całym świecie wielkim ożywieniu miały świadczyć najróżniejsze „namaszczenia przez Ducha Świętego”. Główną wizytówką stał się niekontrolowany, głośny śmiech w czasie nabożeństwa, omdlenia i padanie pod mocą Ducha co miało być wyrazem szczególnej obecności Bożej. Tłumaczono, że te wszystkie objawy były właściwe i potrzebne innym wierzącym a osoby zachowujące się tak podczas nabożeństw były „pijane Duchem Świętym”.

Odpoczynek w Duchu, spoczynek w Duchu Świętym, padanie w Duchu, upadkiem w mocy, owładnięcie przez Ducha – termin opisujący doświadczenie religijne z zakresu chrześcijaństwa charyzmatycznego, obejmujące niekontrolowany i niezamierzony upadek osoby na podłogę. Odpoczynek w Duchu następuje przeważnie w wyniku praktyki nałożenia rąk i prowadzi do upadku, zazwyczaj do tyłu, osoby na którą nakłada się ręce.Stowarzyszenie Kościołów „Winnica” (ang. Association of Vineyard Churches) znane także jako Ruch Winnica – ewangeliczny chrześcijański kościół neocharyzmatyczny, posiadający ponad 2,4 tys. zborów na całym świecie.

Kościoły zielonoświątkowe z reguły zdystansowały się od tych zjawisk i je skrytykowały. Wiele kościołów i zgromadzeń jest krytycznie nastawionych do tego ruchu. Jednak charyzmatycy, także z kościołów historycznych, przyjmowali je z entuzjazmem.

W styczniu 1996 roku zbór w Toronto został wyłączony z Vineyard i istnieje jako niezależny kościół, znany jest odtąd jako Toronto Airport Christian Fellowship.

Kościoły neocharyzmatyczne, charyzmatyczne lub neo-zielonoświątkowe – ruch (lub ruchy) wyznaniowy w protestantyzmie, powstały w latach 50. XX wieku, będący odłamem bądź częścią pentekostalizmu.Chrześcijanin – periodyk chrześcijański, organ prasowy Kościoła Zielonoświątkowego, wydawany od 1929 roku. Regularnie ukazuje się od roku 1957.

Podobne doświadczenia pojawiły się w Kansas City (Kansas City Prophets) oraz w innych miejscach, a następnie poprzez liderów wspólnot uczestniczących w takich spotkaniach objęły ruch charyzmatyczny i zostały rozpowszechnione przez charyzmatyczne stacje telewizyjne oraz charyzmatyczne czasopisma stając się szeroko znane w wielu miejscach na świecie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. John Bowker: Toronto Blessing. The Concise Oxford Dictionary of World Religions, 1997. [dostęp 2011-08-13].
  2. L. Jańczuk. Wspólnoty pentekostalne w Polsce i ich klasyfikacja. „Łódzkie Studia Teologiczne”. T. 25, nr. 4, s. 32, 33, 2016. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi. 
  3. 2-4.06.2016 w Kaliszu odbędzie się konferencja z Randym Clarkiem. jestwiecej.pl, 2016. [dostęp 2017-04-05].
  4. Mirosław Kropidłowski: List byłego lidera Toronto Blessing. www.ekumenizm.pl, 2008. [dostęp 2011-08-13].
  5. Lyman Kulathungam. Vineyard – Winnica. „Chrześcijanin”, 07-08/2000. kz.pl. 
  6. Andrew Storm: Kundalini – the false Holy Spirit. Ignited in Christ, wrzesień 2015, s. 3–50.
Reklama