Tori Amos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tori Amos, właśc. Myra Ellen Amos (ur. 22 sierpnia 1963 w Newton) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów i piosenek, pianistka.

Uniwersytet Wirginii, Uniwersytet Wirginijski (ang. University of Virginia) – amerykański uniwersytet publiczny w Charlottesville, w stanie Wirginia, założony przez prezydenta Thomasa Jeffersona. Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Śpiewa, grając na fortepianie, przy akompaniamencie sekcji rytmicznej, elektrycznych gitar i niekiedy sekcji smyczkowej. Jej utwory charakteryzują się metaforycznym przesłaniem i osobistym wydźwiękiem.

Do 2005 sprzedała ponad 12 milionów albumów na całym świecie. Była nominowana do wielu nagród muzycznych, w tym np. osiem razy do nagrody Grammy.

Była pierwszym rzecznikiem, utworzonej w 1994, amerykańskiej organizacji „Rape, Abuse & Incest National Network” (RAINN) – darmowego telefonu zaufania łączącego osoby dzwoniące z najbliższym lokalnym centrum kryzysowym dla ofiar przemocy na tle seksualnym.

UK Albums Chart – lista przebojów publikująca najlepiej sprzedające się albumy (również w wersji digital download) w Wielkiej Brytanii. Jest sporządzana przez The Official Charts Company i publikowana w magazynie Music Week (Top 75) oraz na stronie internetowej OCC (Top 100); pełna lista 200 albumów jest publikowana wyłącznie w newsletterze ChartsPlus.Unrepentant Geraldines – czternasty album studyjny Tori Amos. Jest to album, który zadebiutował w pierwszej dziesiątce Billboard 200. Amos stwierdziła, że napisała piosenki „w tajemnicy”, korzystając z wolności nieobecności w dużej grupie muzyków. Opisała album jako inną fotografię swojego życia i rzeczy, które obserwowała. Album jest opisany jako „wdzięczny portret wokalistyki z wizualnością”.

Życiorys[ | edytuj kod]

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

Gdy miała dwa lata, wykazała talent muzyczny, potrafiąc samodzielnie odtworzyć na fortepianie zasłyszaną melodię. Mając trzy lata, skomponowała swoje pierwsze piosenki. W latach 1968–1974 była uczennicą Konserwatorium Muzycznego „Peabody”, gdzie uczyła się gry na fortepianie klasycznym. Po sześciu latach przerwała naukę w konserwatorium. Mając 13 lat, zaczęła grać koncerty w klubach gejowskich i barach z fortepianem. W 1977 wygrała lokalny konkurs talentów, wykonując piosenkę „More Than Just a Friend”.

The Beekeeper (ang. pszczelarz) – ósmy solowy album amerykańskiej piosenkarki i kompozytorki Tori Amos. Ukazał się 21 lutego 2005 w Wielkiej Brytanii, a dzień później w Stanach Zjednoczonych.Atlantic Records (Atlantic Recording Corporation) – amerykańska wytwórnia płytowa będąca własnością Warner Music Group.
Tori Amos w 1993

W wieku 16 lat wraz z bratem Mikiem napisała piosenkę „Baltimore”, która powstała na potrzeby konkursu organizowanego przez włodarzy miasta Baltimore. Dzięki utworowi zwyciężyli w konkursie, sama piosenka w 1980 została wydana w małym nakładzie jako debiutancki singiel Amos. W międzyczasie stworzyła i nagrała kilka innych kompozycji, które jej ojciec wysyłał do różnych wytwórni muzycznych. Jedno z demo muzycznych odsłuchał producent Narada Michael Walden, który zaproponował jej współpracę; pomimo realizacji kilku wspólnych nagrań, nie ujrzały one światła dziennego. Ofertę wokalistce złożyła też wytwórnia Atlantic Records, która po przesłuchaniach nastolatki podpisała z nią kontrakt na nagranie sześciu albumów.

Y Kant Tori Read – pierwszy i jedyny album zespołu Y Kant Tori Read. Album promowały dwa single – "The Big Picture" oraz "Cool on Your Island".Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

W 1984 przeprowadziła się do Los Angeles, by rozwijać karierę muzyczną. W 1986 założyła zespół Y Kant Tori Read, z którym 6 stycznia 1988 wydała debiutancki album studyjny, również zatytułowany Y Kant Tori Read. Płyta nie była sukcesem komercyjnym, co skłoniło Amos do rozwiązania grupy i skupienia się na działalności solowej. W 1990 rozpoczęła pracę nad materiałem na pierwszą solową płytę. Album, zatytułowany Little Earthquakes, miał swoją premierę 6 stycznia 1992. Materiał został ciepło przyjęty przez krytyków i słuchaczy, dzięki którym dotarł do 14. miejsca brytyjskiej listy bestsellerów i otrzymał status platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukazał się 25 lutego 1992. Kilka miesięcy później przeprowadziła się do Nowego Meksyku, gdzie nagrała drugi solowy album pt. Under the Pink, który miał premierę 31 stycznia 1994. Płyta zadebiutowała na pierwszym miejscu UK Albums Chart.

Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Peabody Institute na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa – konserwatorium i szkoła przygotowawcza w Mount Vernon niedaleko Baltimore w stanie Maryland, na rogu Charles i Monument Streets na Mount Vernon Place.

Po sukcesie albumu Under the Pink regularnie wydaje kolejne płyty: Boys for Pele (1996), From the Choirgirl Hotel (1998), To Venus and Back (1999), Strange Little Girls (2001), Scarlet’s Walk (2002), The Beekeeper (2005), American Doll Posse (2007), Abnormally Attracted to Sin (2009), Midwinter Graces (2009), Night of Hunters (2011), Gold Dust (2012), Unrepentant Geraldines (2014) i Native Invader (2017).

Narada Michael Walden (ur. 23 kwietnia 1952 w Kalamazoo w stanie Michigan) – amerykański producent muzyczny, perkusista, wokalista, autor piosenek.Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).

25 września 2013 w Lyttelton Theatre (Royal National Theatre) w Londynie odbyła się premiera musicalu The Light Princess, będącego adaptacją szkockiej baśni autorstwa George'a MacDonalda. Tori Amos jest autorką muzyki i tekstów piosenek, a Samuel Adamson – scenariusza (adaptacji) i tekstów piosenek. Widowisko reżyserowała Marianne Elliott. Za choreografię odpowiadał Steven Hoggett.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.Native Invader – piętnasty album studyjny Tori Amos. Album ukazał się 8 września 2017 roku. Jest to pierwszy album wyprodukowany przez wytwórnię Decca Records.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Jest córką Mary Ellen Amos (z domu Copeland) i Edisona Amosa, doktora teologii. Ma dwoje starszego rodzeństwa, brata Edisona Amosa juniora i siostrę Marie Ellen, z zawodu lekarkę.

Prababka Amos ze strony matki, Margaret Little, wywodziła się z plemienia Czirokezów i była jedną z osób, które uciekły z tzw. Szlaku Łez. Jej wnukiem był David „Poppy” Copeland, z którym Amos była silnie związana. Zmarł, gdy miała 9 lat. Zdaniem rodziny, wokalistka nigdy nie pogodziła się z jego śmiercią. Ojciec Amos wywodził się z konserwatywnej i religijnej rodziny irlandzkiej. Jego matka, Addie Allen Amos, była kobietą wykształconą – ukończyła Uniwersytet Wirginii, co nie było powszechne wśród kobiet w jej czasach. Byłą osobą silnie wierzącą, a jej religijność była konserwatywna. To za jej sprawą ojciec Amos został pastorem metodystów, rezygnując z marzenia o karierze lekarskiej. Wokalistka w wywiadach opowiadała o konflikcie z babką, przede wszystkim z powodu wyznawanych przez Addie Amos konserwatywnych poglądów na seksualność.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

W 1998 poślubiła inżyniera dźwięku i realizatora, Marka Hawleya. Mają córkę Natashyę „Tash” Lórien Hawley. Mieszka w małej wiosce w Kornwalii, gdzie ma prywatne studio.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Strange Little Girls – szósty solowy album amerykańskiej piosenkarki i kompozytorki Tori Amos, ostatni nagrany dla Atlantic Records. Ukazał się 17 września 2001 w Wielkiej Brytanii, a dzień później w Stanach Zjednoczonych. Wydany został z pięcioma różnymi okładkami.
From the Choirgirl Hotel – czwarty solowy album amerykańskiej piosenkarki i kompozytorki, Tori Amos. Ukazał się 4 maja 1998 roku w Wielkiej Brytanii, a dzień później w Stanach Zjednoczonych.
Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).
Chordofony smyczkowe – grupa instrumentów muzycznych z grupy chordofonów (strunowych), w których struna wprowadzana jest w stan wibracji za pomocą smyczka.
Night of Hunters – dwunasty album studyjny Tori Amos, wydany 20 września 2011 roku. Jest to album koncepcyjny na który składa się 14 kompozycji będących wariacjami na tematy klasycznych kompozytorów, takich jak Bach, Chopin, Debussy, Granados, Satie czy Schubert. Night of Hunters to pierwszy album Tori Amos wydany pod szyldem Deutsche Grammophon. Amos wydała też wersję instrumentalną albumu, zatytułowaną Night of Hunters - Sin Palabras (hiszp.: bez słów), dostępną jedynie w wersji cyfrowej.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Choreografia (z gr. χορεία "taniec" i γραφή "pisać") - pierwotnie zajmowała się układem ruchów tanecznych w balecie, komponowaniem tańca, dziś pojęcie to rozszerzyło się na wszystkie dziedziny, w których ruch ludzki ma charakter artystyczny – na pokazowe walki, ruch gwiazd muzyki rozrywkowej, łyżwiarstwo figurowe czy gimnastykę artystyczną. Coraz częściej także choreograf - będąc odpowiednikiem kompozytora na etapie tworzenia, czy dyrygenta albo reżysera w teatrze operowym - układa sceny walk na potrzeby filmu.

Reklama