Topsham (Anglia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Topsham – miejscowość w Anglii, w hrabstwie Devon, położona na przedmieściach Exeteru, administracyjnie część tego miasta, na wschodnim brzegu estuarium rzeki Exe. W 2011 miejscowość liczyła 3730 mieszkańców.

Łosoś szlachetny, łosoś atlantycki, łosoś pospolity, łosoś europejski, łosoś (Salmo salar) – ryba z rodziny łososiowatych (Salmonidae).Avocet Line – linia kolejowa w Anglii, w hrabstwie Devon o długości 18 km łącząca Exeter i Exmouth na linii brzegowej Kanału La Manche. Linia nie jest zelektryfikowana; szerokość torów na całej długości wynosi 1345 mm. Nazwa stacji pochodzi od ptaka szablodzioba, który zimuje w estuarium rzeki Exe. Linia została wybudowana w latach 1860-1862.

W przeszłości ważny port morski, obecnie ośrodek turystyki, a także popularne miejsce zamieszkania osób starszych (w 2011 roku – 32% ludności w wieku powyżej 65 lat).

Historia[ | edytuj kod]

W I wieku Rzymianie założyli tutaj port, obsługujący oddalone o około 6 km Isca Dumnoniorum (obecnie Exeter), który funkcjonował do końca IV wieku. W VII wieku w miejscu dawnej osady powstała nowa, założona przez Sasów.

W XIII wieku z polecenia hrabiny Devonu, Isabelli de Fortubis na rzece Exe zbudowany został jaz, który uniemożliwił żeglugę w górę rzeki do Exeteru, rozpoczynając wieloletni spór między miastem a kolejnymi hrabiami Devonu. Ruch towarowy przekierowany został tymczasem do położonego poniżej portu w Topsham, który przeżywał okres rozwoju i wkrótce stał się jednym z głównych portów w kraju. W 1300 roku Topsham uzyskało prawa miejskie.

Sasi (Saksoni, niem. Sachsen, ang. Saxons) – lud pochodzenia germańskiego, osiadły w średniowieczu w Westfalii i Dolnej Saksonii, w tradycji pisanej ich ojczyzną były nadwiślańskie lasy (Widsidh).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Pomimo otwarcia kanału Exeter Ship Canal w 1567 roku, który pozwalał ominąć przeszkodę, port w Topsham nie utracił na znaczeniu. Miasto pozostało ważnym ośrodkiem eksportu wełny aż do jego załamania pod koniec XVIII wieku. Z okresu tego zachowały się domy kupców zbudowane w stylu holenderskim.

Poza handlem morskim w Topsham rozwinęło się także szkutnictwo (zapoczątkowane prawdopodobnie w XVI wieku) oraz rybołówstwo (w szczególności połów łososi i śledzi), które zaczęły zanikać w połowie XIX wieku.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Digby and - stacja kolejowa we wsi Topsham w hrabstwie Devon na linii kolejowej Avocet Line. Stacja bez trakcji elektrycznej.

W 1966 roku Topsham zostało włączone w administracyjne granice miasta Exeter.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Szkutnictwo – budowanie lub naprawa przez rzemieślników, przemysłowo albo amatorsko małych statków wodnych: łodzi, jachtów lub kutrów z drewna lub tworzyw sztucznych.
Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.
Exmouth - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Devon przy ujściu rzeki Exe, nad kanałem La Manche. Port o znaczeniu regionalnym oraz popularna miejscowość wypoczynku letniego, z jedną z ładniejszych w okolicy plaż. Siedziba dużej jednostki marines i szkoły wojskowej. Rezerwat przyrodniczy przy ujściu rzeki Exe.
Exeter (IPA /ˈeksɪtə(r)/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Devon, port nad rzeką Exe, w pobliżu jej ujścia do Kanału La Manche. W 2005 r. populację miasta szacowano na 117,600 mieszkańców.
Starożytny Rzym – cywilizacja rozwijająca się w basenie Morza Śródziemnego i części Europy. Jej kolebką było miasto Rzym leżące w Italii, które w pewnym momencie swoich dziejów rozpoczęło ekspansję, rozszerzając swoje panowanie na znaczne obszary i wchłaniając m.in. kulturę starożytnej Grecji. Cywilizacja rzymska, nazywana też niekiedy grecko-rzymską, razem z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią – chrześcijaństwem, stworzyła podstawy późniejszej cywilizacji europejskiej. Miasto Rzym zaczęło kształtować się w VIII wieku p.n.e., natomiast kres stworzonego przez nie państwa nastąpił formalnie w 1453 roku n.e. (wraz z upadkiem Konstantynopola i tym samym Cesarstwa bizantyńskiego), choć dosyć często jako koniec starożytnego Rzymu przyjmuje się rok 476 n.e., w którym upadło Cesarstwo zachodniorzymskie.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Reklama