Top Gun (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Top Gunfilm akcji z domieszką dramatu produkcji amerykańskiej w reżyserii Tony'ego Scotta. Film wszedł na ekrany kin w 1986 roku. Opowiada on o szkole lotniczej Top Gun w Stanach Zjednoczonych oraz o życiowych i zawodowych zmaganiach pilotów marynarki wojennej.

Berlin - amerykańska grupa muzyczna z nurtu new wave, której liderem oraz wokalistką jest Terri Nunn. Zespół został założony w 1979 roku w hrabstwie Orange w Kalifornii.Giovanni Giorgio Moroder (ur. 26 kwietnia 1940 w Ortisei jako Hansjörg Moroder) – włoski muzyk, kompozytor i producent muzyczny.

Obsada[ | edytuj kod]

 • Tom Cruisekpt. mar. pil. Pete „Maverick” Mitchell
 • Kelly McGillis – dr Charlotte „Charlie” Blackwood
 • Anthony Edwardspor. mar. Nick „Goose” Bradshaw
 • Meg Ryan – Carole Bradshaw
 • Val Kilmer – kpt. mar. pil. Tom „Iceman” Kazansky
 • Rick Rossovich – por. mar. Ron „Slider” Kerner
 • Tom Skerrittkmdr por. pil. Mike „Viper” Metcalf
 • Michael Ironsidekmdr ppor. pil. Rick „Jester” Heatherly
 • John Stockwell – kpt. mar. pil. Bill „Cougar” Cortell
 • Tim Robbins – kpt. mar. pil. Sam „Merlin” Wells
 • Whip Hubley – kpt. mar. pil. Rick „Hollywood” Neven
 • Barry Tubb – por. mar. Henry „Wolfman” Ruth
 • David Patterson - kpt. mar. Ben „Blade” Hogan
 • Adrian Pasdar - kpt. mar. pil. Charles „Chipper” Piper
 • Clarence Gilyard Jr. - por. mar. Marcus „Sundown” Williams
 • James Tolkan - kmdr por. pil. Tom „Stinger” Jordan
 • USS Enterprise (CVN-65) – amerykański lotniskowiec, pierwsza na świecie jednostka tej klasy z napędem jądrowym oraz jedyny przedstawiciel swojego typu. Wyposażony w osiem reaktorów jądrowych, pozostawał w służbie United States Navy przez pół wieku, uczestnicząc w większości kryzysów i konfliktów czasów zimnej wojny oraz po jej zakończeniu, w które zaangażowana była amerykańska marynarka wojenna. USS Enterprise (CVN-65) był ósmą jednostka w historii US Navy noszącą nazwę Enterprise.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Red Flag exercise – zaawansowane ćwiczenia amerykańskich sił powietrznych odbywające się od 1975 roku na poligonie w Nellis Air Force Base w Nevadzie lub Eielson Air Force Base na Alasce. W ćwiczeniach mogą również uczestniczyć siły powietrzne innych państw NATO lub innych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Ćwiczenia mają na celu zwiększanie możliwości bojowych sił powietrznych w warunkach poligonowych, odwzorowujących jak najbardziej realistycznie warunki współczesnego pola bitwy.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Grumman F-14 Tomcat (ang. Kocur) – amerykański naddźwiękowy myśliwiec pokładowy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych o zmiennej geometrii skrzydeł zaprojektowany przez wytwórnię Grumman. F-14 Tomcat był samolotem obrony floty, przewagi powietrznej i rozpoznania taktycznego, później poprzez dodanie możliwości przenoszenia bomb przystosowany do zadań bliskiego wsparcia. Samolot ten został zaprojektowany po zakończeniu programu myśliwca obrony floty F-111B i był pierwszym myśliwcem czwartej generacji opracowanym w oparciu o doświadczenia bojowe w walce z MiG-ami wyniesione z wojny w Wietnamie.
  Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.
  John Stockwell (ur. 25 marca 1961 w Galveston w Teksasie) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowo-telewizyjny.
  Rick Rosovich, właściwie Frederic Enrico Rossovich (ur. 28 sierpnia 1957 roku w Palo Alto w Kalifornii) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Prawdopodobnie najbardziej znany jest z roli w filmie Terminator.
  Bootleg – angielski termin oznaczający nagranie muzyczne rozpowszechniane bez zgody autora; nagranie pirackie. Wiele osób do określenia nielegalnych nagrań z koncertów używa terminu ROIO - Records of Illegitimate/Indeterminate Origin czyli "nagrania o nielegalnym/nieokreślonym pochodzeniu".

  Reklama