Top Gear

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Top Gearbrytyjski magazyn motoryzacyjny produkowany przez telewizję BBC UK.

Nine Network – australijska stacja telewizyjna, założona 16 września 1956. Stacja znajduje się w Willoughby, Nowa Południowa Walia.Jeremy Charles Robert Clarkson (ur. 11 kwietnia 1960 w Doncaster) – angielski dziennikarz telewizyjny, zajmujący się motoryzacją oraz prezenter programu Top Gear (razem z Jamesem Mayem i Richardem Hammondem), a także publicysta i podróżnik.

Historia[ | edytuj kod]

Jego nadawanie rozpoczęto w 1977 roku, początkowo prowadziła go znana prezenterka BBC Angela Rippon. Program zaczynał jako typowy informacyjny magazyn motoryzacyjny, prezentujący nowe modele samochodów i inne zagadnienia związane z motoryzacją, jak bezpieczeństwo na drodze. Wielki wzrost oglądalności Top Gear nastąpił na początku lat 90., kiedy program zaczął prowadzić Jeremy Clarkson zmieniając profil na niestroniący od kontrowersji magazyn z elementami show dla miłośników samochodów, akcentujący również emocje i przyjemność z prowadzenia pojazdów. Obok Jeremy'ego Clarksona, program prowadzili wówczas Quentin Willson i kierowcy wyścigowi Tiff Needell oraz Vicki Butler-Henderson.

Neurolog – lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego, czyli neurologią. Prawo do używania tytułu specjalisty neurologa może uzyskać lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego odbywanego pod nadzorem kierownika specjalizacji przez co najmniej pięć lat (po ukończeniu stażu podyplomowego i zdaniu lekarskiego egzaminu praktycznego). Obecnie specjalizacja z neurologii jest jednostopniowa. Przed 1999 rokiem tytuł specjalisty neurologa (specjalisty drugiego stopnia) można było uzyskać dopiero po wcześniejszym uzyskaniu tytułu lekarza neurologa (czyli ukończeniu specjalizacji pierwszego stopnia).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Pomimo nadal pojawiających się krytycznych opinii nt. profilu programu, Clarkson prezentując swoją samochodową pasję, do dziś jest wierny idei poruszania emocji widzów, m.in. poprzez kontrowersyjne poglądy i pomysły, w tym otwartą polemikę z przepisami i ludźmi odbierającymi przyjemność płynącą z jazdy nieżyciowymi, jego zdaniem, ograniczeniami i przepisami. Nie tylko wśród widzów jest znany z prowokacyjnie antyekologicznych wypowiedzi i ogólnego stylu prowadzenia, który można by scharakteryzować jako "bunt przeciw wszelkim formom rozdmuchanej poprawności politycznej".

Rallycross - rodzaj wyścigów samochodowych rozgrywanych na zamkniętym torze (przeważnie o długości do 1 km), o nawierzchni częściowo asfaltowej, a częściowo szutrowej. W biegu startuje jednocześnie kilku zawodników. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Szwecji, Norwegii, Polsce, Holandii, Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii.Matthew LeBlanc (ur. 25 lipca 1967 w Newton) – amerykański aktor, komediant i producent, najbardziej znany z roli Joeya Tribbianiego w sitcomie NBC - Przyjaciele (1994-2004) i jego spin-offu Joey (2004-2006).

Program, cieszący się sporą rzeszą wielbicieli i wiernych widzów, stał się wpływowy i opiniotwórczy na rynku motoryzacyjnym m.in. dzięki formule bezkompromisowego prezentowania poglądów, również na temat konkretnych modeli samochodów.

Po odejściu Clarksona, próbującego rozwijać własną karierę telewizyjną, show nieco stonowało swój bezkompromisowy obraz. Jego sukces sprawił, że w połowie lat 90. inne brytyjskie programy motoryzacyjne zaczęły imitować jego format (jak Driven lub Pulling Power). Jednakże bez telewizyjnej osobowości Clarksona widownia programu spadła z 6 do poniżej 3 milionów. W 2001 BBC zdecydowała zakończyć program, w następstwie czego jego prezenterzy przeszli do brytyjskiego kanału 5 telewizji, prowadząc tam program 5th Gear.

Top Gear Rosja (ros.: Top Gear Русская версия) – rosyjski program motoryzacyjny emitowany na kanale Ren-TV. Program produkowany jest na licencji oryginału, Top Gear, który został stworzony przez stacje BBC. Premierowy odcinek wyemitowano 22 lutego 2009 roku.Richard Mark Hammond (ur. 19 grudnia 1969 w Solihull), pseudonim: "Chomik" (ang.: "Hamster") – brytyjski dziennikarz i jeden z prezenterów popularnego programu telewizyjnego Top Gear (pozostali to: James May i Jeremy Clarkson). Richard ma swoją cotygodniową rubrykę w dodatku motoryzacyjnym The Daily Mirror oraz pisze felietony i prezentuje klasyczne auta w magazynie Top Gear. Wcześniej pracował w radiu York i radiu Cumbria.

Wersja 1977 – 2001[ | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Supersamochód (także: Autosegment G+) — typ samochodu sportowego, którego opływowa konstrukcja aerodynamiczna oraz silnik wyposażony w ponad 500 KM, pozwalają na uzyskanie prędkości przekraczających 300 km/h. Wykorzystanie tego pojęcia jest także uwarunkowane erą produkcji auta, gdyż przykładowo w latach 60 założenia techniczne i rekordy prędkości były znacząco niższe. Pokrewną kategorią aut jest klasa G – do której należą Porsche 911 (991) czy Porsche Boxster – nie są Supersamochodami.
The Grand Tour – brytyjski program motoryzacyjny produkowany na zlecenie Amazon.com. Jego prowadzącymi są Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May.
Motoryzacja – całokształt spraw związanych z zastosowaniem pojazdów drogowych lub szynowych napędzanych silnikami spalinowymi (a także w ostatnich latach pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi i hybrydowymi). Potocznie przez motoryzację rozumie się motoryzację samochodową, związaną z zastosowaniem samochodów osobowych i ciężarowych, autobusów, ciągników, motocykli, motorowerów i skuterów. Eksploatacja tych pojazdów wymaga odpowiedniego rozmieszczenia warsztatów oraz stacji benzynowych.
Victoria "Vicki" Butler-Henderson (ur. 16 lutego 1972 w Hertfordshire) – angielska prezenterka telewizyjna, kierowca wyścigowy.
James Daniel May, pseud. Kapitan Powolny, ang. Captain Slow (ur. 16 stycznia 1963 w Bristol) – brytyjski dziennikarz, współpracownik i prezenter Top Gear, wraz z Richardem Hammondem i Jeremym Clarksonem. Pisze również cotygodniowe felietony motoryzacyjne w „The Daily Telegraph”.
Chevrolet Lacetti – samochód klasy kompakt produkowany od 2003 roku przez GM Daewoo. Na początku produkcji (lata 2003/2004) w pojazd ten sprzedawano jako Daewoo Lacetti (hatchback) i Daewoo Nubira (sedan i kombi), ale w związku z bankructwem producenta i utworzeniem spółki z General Motors w większości krajów świata zaczęto oferować te samochody pod innymi wieloma nazwami i markami, w Europie przykładowo model występował pod nazwą Chevrolet Lacetti.
Poprawność polityczna – sposób używania języka w dyskursie publicznym, którego głównym celem jest zachowanie szacunku oraz tolerancji wobec przeciwnika w dyskusji.

Reklama