Top 100 Singles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Top 100 Singles, dawniej Top 50 Singles – lista najlepiej sprzedających się singli w Irlandii. Rankingi powstają na podstawie sprzedaży singli, które są opracowywane przez sprzedawców danych detalicznych i są zapisywane codziennie w formie elektronicznej. Nowe zestawienie jest tworzone i podawane oficjalnie do wiadomości publicznej przez Irish Recorded Music Association w każdy piątek a obejmuje sprzedaż z całego poprzedniego tygodnia do czwartku.

Lista po raz pierwszy została opublikowana 1 października 1962 roku. Pierwsze notowanie ruszyło 1 października 1962 roku na falach radia RTE jako lista Top 10 największych przebojów. Prowadzącym program był Jimmy Magee.

Historia i rekordy na liście[ | edytuj kod]

Wszystkie zestawienia są od 1962 do dnia dzisiejszego drukowane w gazecie Evening Herald.

Przed 1992 rokiem, irlandzkie listy sprzedaży opracowywano na podstawie danych statystycznych przesłanych przez wytwórnie płytowe. Liczono wówczas nie ilość faktycznie zakupionych przez konsumentów płyt, a ilość wyprodukowanych przez wytwórnię egzemplarzy danego singla lub albumu. W kolejnych latach, staraniami irlandzkiego odpowiednika ZPAV - IRMA, stworzono nowy system, oparty początkowo na punktowym zliczaniu sprzedaży w 60 największych sieciach muzycznych kraju, następnie, od 1996 roku, elektroniczny system monitorowania sprzedaży.

Pierwszym irlandzkim artystą, który dotarł do pierwszego miejsca był Dickie Rock – The Miami Showband – „Every Step Of The Way” (1965).

Artyści z największą liczbą singli numer 1[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Top 50 Singles (ang.). irma.ie. [dostęp 2017-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-09)].
  2. Jaclyn Ward - Fireball Media Ltd., The Irish Charts - All there is to know, www.irishcharts.ie [dostęp 2018-07-12].
  3. The Irish Charts – All there is to know
  4. The Irish Charts – All there is to know
  5. Jaclyn Ward - Fireball Media Ltd., The Irish Charts - All there is to know, www.irishcharts.ie [dostęp 2018-07-12].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Podstrona listy na oficjalnej stronie Irish Recorded Music Association
  • Reklama