Tony Shalhoub

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tony Shalhoub, właśc. Anthony Marcus Shalhoub (ur. 9 października 1953 w Green Bay) – amerykański aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, także scenarzysta i producent filmowy pochodzenia libańskiego.

McCall (ang. The Equalizer, 1985-1989) – amerykański serial sensacyjny stworzony przez Michaela Sloana i Richarda Lindheima.Amerykanie pochodzenia libańskiego – obywatele lub rezydenci Stanów Zjednoczonych, których przodkowie pochodzą z Libanu oraz imigranci z tego kraju. Zdecydowana większość członków tej społeczności to chrześcijanie, przede wszystkim Maronici. Amerykanie libańscy to największa arabska grupa etniczna w USA, licząca 489 364 ludzi. Stanowią oni 0,16% ludności Stanów Zjednoczonych i 32,4% wszystkich Arabskich Amerykanów (według danych American Community Survey). Według aktywistów libańskich w USA, ponad 3 miliony Amerykanów ma częściowe pochodzenie libańskie.

Międzynarodową rozpoznawalność zdobył dzięki kreacji cierpiącego na szereg fobii detektywa Adriana Monka w serialu USA Network Detektyw Monk i jako Antonio Scarpacci z sitcomu NBC Skrzydła.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Green Bay w Wisconsin w arabskojęzycznej, maronickiej, chrześcijańskiej rodzinie jako dziewiąte z dziesięciorga dzieci Helen (z domu Seroogy) i Joego Shalhouba, właściciela firmy. Jego matka miała pochodzenie libańsko-amerykańskie, a ojciec pochodził z Libanu i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych jako sierota w wieku ośmiu lat. Tony wychowywał się z sześcioma siostrami – Maggie, Jane, Amy, Deborah, Susan i Sherry oraz trzema braćmi – Billem, Michaelem i Danem.

9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Kiedy miał sześć lat, jedna z jego sióstr zgłosiła go na ochotnika do przedstawienia Oscara Hammersteina II Króla i ja. W 1972 ukończył East High School. Po krótkim pobycie na University of Wisconsin-Green Bay w 1977 uzyskał licencjat na wydziale teatralnym na University of Southern Maine w Portland w Maine. W 1980 zdobył tytuł magistra w Yale School of Drama.

Stanley Tucci, Jr. (ur. 11 listopada 1960 w Peekskill) − amerykański aktor (pochodzenia włoskiego), producent filmowy, reżyser i scenarzysta. Nominowany w 2010 roku do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Nostalgia anioła.Oscar Hammerstein II, właściwie Oscar Greeley Clendenning Hammerstein (ur. 12 lipca 1895, zm. 23 sierpnia 1960) - amerykański pisarz, twórca musicali. Dwukrotny zdobywca Oskara w kategorii "Najlepsza piosenka".

Kariera[ | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów przeniósł się do Cambridge w stanie Massachusetts, gdzie spędził cztery sezony w American Repertory Theatre. W tym okresie zagrał m.in. Olivera w Jak wam się podoba (1980), Ferdinanda / Casti-Piani w Lulu. Tragedia monstrum (1980), Figara w Weselu Figara (1981), Alcidasa/Lélie/Leandre w Rogaczu z urojenia (1981) Moliera, Solonya w Trzech siostrach (1982) i Pozzo w Czekając na Godota (1983). W 1985 zadebiutował na Broadwayu w produkcji duetu Ricie Moreno i Sally Struthers The Odd Couple.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Skrzydła (tytuł oryginalny Wings) - amerykański serial telewizyjny, którego fabuła przedstawia losy mieszkańców wyspy Nantucket (Massachusetts), pracujących na miejscowym lotnisku. Joe Hackett jest właścicielem linii lotniczej Sandpiper Air, w której zatrudnia swojego beztroskiego brata Briana oraz perfekcyjną eks-stewardesę Fay Cochran. Lotnisko obsługuje równolegle linia Aeromass, własność cynicznego Roya Bigginsa, dążącego do wyeliminowania konkurencji. Obsługę lotniska stanowią ponadto gapiowaty mechanik Lowell Mather oraz właścicielka bufetu Helen Chapel, przyjaciółka braci Hackett z dzieciństwa. Z czasem ekipa powiększa się o osobę sympatycznego taksówkarza z Włoch Antonia Scarpacci. Akcja toczy się głównie na fikcyjnym lotnisku Tom Nevers Field, rzadziej w domach głównych bohaterów.

W 1986 trafił na duży ekran, grając epizodyczną rolę w komediodramacie Mike’a Nicholsa Zgaga. W tym samym roku wystąpił jako terrorysta w jednym z odcinków serialu CBS McCall pt. „Breakpoint”. Pierwszą większą rolę Todda Hansena dostał w telewizyjnym dramacie sensacyjnym CBS Dowodzenie w piekle (1988) w reżyserii Georga Stanforda Browna.

Campbell Scott, właściwie Campbell Whalen Scott (ur. 19 lipca 1961 roku w Nowym Jorku) - amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, aktor głosowy.Mike Nichols, właśc. Michael Igor Peschowsky (ur. 6 listopada 1931 w Berlinie) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia żydowsko-niemieckiego. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

W latach 1991–1997 grał pechowego włoskiego taksówkarza Antonio Scarpacci w sitcomie NBC Skrzydła. Kontynuował też karierę sceniczną, a w 1992 zdobył nominację do Tony Award za postać Charliego w przedstawieniu Rozmowy z moim ojcem.

W kolejnych latach zagrał w kilkudziesięciu filmach, takich jak m.in.: Narzeczona dla geniusza (1994), Faceci w czerni (1997), Paulie – gadający ptak (1998), Trzynaście duchów (2001) i Faceci w czerni II (2002). Za rolę Primo, współwłaściciela włoskiej restauracji w debiucie reżyserskim Campbella Scotta i Stanleya Tucci Wielkie otwarcie (1996) został uhonorowany nagrodą Stowarzyszenia Krytyków Filmowych i był nominowany do Independent Spirit Awards.

Wspaniała Pani Maisel (oryg. The Marvelous Mrs. Maisel) – amerykański serial telewizyjny (dramat historyczny, komedia) wyprodukowany przez Dorothy Parker Drank Here Productions oraz Amazon Studios, którego twórcą jest Amy Sherman-Palladino. Pilotowy odcinek został udostępniony 17 marca 2017 roku przez platformę Amazon Prime Video. Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

W 1997 zebrał znakomite recenzje za rolę Bobby’ego w spektaklu Davida Mameta The Old Neighborhood w American Repertory Theatre.

W latach 2002–2009 grał Adriana Monka, cierpiącego na szereg fobii detektywa w serialu USA Network Detektyw Monk. Rola zapewniła mu największą rozpoznawalność, otrzymał za nią także wiele nagród dla najlepszego aktora w serialu komediowym – Złoty Glob, Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych i trzy nagrody Emmy.

Od 2017 wciela się w postać Abiego Weissmana w serialu Wspaniała pani Maisel. Za tę rolę otrzymał dwie Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych i nagrodę Emmy dla najlepszego aktora drugoplanowego w serialu komediowym.

Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.Georg Stanford Brown (ur. 24 czerwca 1943 roku w Hawanie na Kubie) - kubańsko-amerykański aktor filmowy i telewizyjny oraz reżyser.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Ally McBeal – amerykański serial telewizyjny rozgrywający się w środowisku prawniczym. Serial był emitowany w USA w latach 1997-2002, a w Polsce 1998-2003.
Czekając na Godota (fr. En attendant Godot, ang. Waiting for Godot) – sztuka napisana przez Samuela Becketta, reprezentująca tzw. teatr absurdu. Utwór został napisany w języku francuskim pomiędzy październikiem 1948 i styczniem 1949, a ukazał się drukiem w październiku 1952 nakładem paryskiego wydawnictwa Minuit. Beckett dokonał przekładu na język angielski w 1955, jednak wersja angielska różni się nieznacznie od wersji francuskiej.
Siostra Jackie (ang. Nurse Jackie) – amerykański serial medyczny z gatunku czarnej komedii, wyświetlany w USA od 8 czerwca 2009 przez stację Showtime, Movie Central i The Movie Network.
Barwy kampanii (ang. Primary Colors) - amerykańska tragikomedia z 1998 (na podstawie powieści napisanej przez anonimowego autora (później niektórzy utrzymywani, że był nim znany dziennikarz Joe Klein).
Szachowe dzieciństwo (ang. Searching for Bobby Fischer) – amerykański film biograficzny z 1993 roku w reżyserii Stevena Zailliana; adaptacja książki Freda Waitzkina opisującej dzieciństwo jego syna Josha.
Jak wam się podoba (ang. As You Like It) – idylliczna komedia autorstwa Williama Szekspira z roku 1599 lub 1600. Została opublikowana w Pierwszym Folio w 1623.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Reklama