Tomek na Alasce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tomek na Alasce – dziesiąty tom cyklu książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół, wydany w 2021 r. Jego autorem jest Maciej Dudziak, który bazował na notatkach pozostawionych przez Alfreda Szklarskiego.

Tomek w grobowcach faraonów to dziewiąty tom cyklu książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół, po raz pierwszy wydany w 1994 roku, a później kilkukrotnie wznawiany. Został ukończony i wydany po śmierci autora. Współautorem powieści jest ks. Adam Zelga.Tomasz Wilmowski (ur. 25 grudnia 1888 w Warszawie) − postać fikcyjna, bohater serii książkowej Alfreda Szklarskiego.

Po wydanym w 1987 r. Tomku w Gran Chaco Alfred Szklarski planował wydanie jeszcze trzech tomów przygód Tomka Wilmowskiego. Rozpoczął pisanie Tomka w grobowcach faraonów, a jako kolejną powieść planował Przygody Tomka na Alasce. Plany te pokrzyżowała śmierć Szklarskiego w 1992 r.

John Davison Rockefeller (ur. 8 lipca 1839 w Richford w stanie Nowy Jork, zm. 23 maja 1937 w Ormond Beach w stanie Floryda) – amerykański przedsiębiorca, filantrop i fundator Uniwersytetu Chicagowskiego. Obecnie uważany za najbogatszego człowieka w historii, którego majątek w chwili śmierci ocenia się na 663.4 mld dolarów (według przelicznika z 2007 roku).University of Chicago (pol. Uniwersytet Chicagowski, Uniwersytet w Chicago) – jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, założony w 1890 przez przedsiębiorcę i twórcę koncernu Standard Oil Johna D. Rockefellera w Chicago. Jest to uczelnia prywatna, na której studiuje ok. 14 tys. osób, z czego zaledwie 4515 to studenci studiów licencjackich (ang.: undergraduates).

Fabuła[ | edytuj kod]

Tomek, kapitan Nowicki oraz Sally przybywają na Alaskę tym razem jako uczestnicy wspólnej naukowej wyprawy amerykańskiego uniwersytetu w Chicago oraz Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Wyprawę finansuje znany milioner i filantrop – John Davison Rockefeller. Na miejscu okazuje się jednak, że wcześniejsza grupa geologów i kartografów, do której mieli dołączyć Polacy, zniknęła bez śladu w tajemniczych okolicznościach... Tomek, Sally oraz kapitan Nowicki ruszają na północ z wyprawą ratunkową.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tomek na Alasce (T.10) BR, Księgarnia Internetowa MUZA SA [dostęp 2021-06-01] (pol.).
  2. Tomek na Alasce. Kultowy bohater powieści młodzieżowych powróci, naEKRANIE.pl [dostęp 2021-06-01] (pol.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

Tomek na Alasce na stronie wydawnictwa

Reklama