Tomasz Struk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tomasz Struk (ur. 12 sierpnia 1952 w Bytomiu, zm. 27 kwietnia 2004 w Berlinie) – polski artysta grafik i malarz; autor instalacji, pracował w Katowicach, Berlinie oraz Paryżu.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.Muzeum Narodowe w Krakowie – muzeum utworzone przez Radę Miasta Krakowa uchwałą z 7 października 1879, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.

Studiował na Wydziale Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Andrzeja Pietscha i Wojciecha Krzywoblockiego. Dyplom obronił w 1978 roku. Po studiach pracował na macierzystej uczelni jako adiunkt w pracowni druku wypukłego (1978-1995). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki i Statens Kunstakademi w Oslo (1985) oraz Towarzystwa im. Aldegrevera (1989). W roku 2000 zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie oraz na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki – galeria sztuki w Warszawie, narodowa instytucja kultury. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe.

Jeszcze przed ukończeniem studiów artysta prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych – w Gliwicach i Cieszynie (1976), w Bogoy (Norwegia) i Katowicach (1977). Po studiach jego indywidualne ekspozycje odbyły się m.in. we Wrocławiu (1979), Poznaniu i Katowicach (1980), oraz w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (1997). W 2003, w związku z otrzymaniem wspomnianego Grand Prix, odbyła się duża wystawa artysta w Muzeum Narodowym w Krakowie. Współpracował ze Starmach Gallery w Krakowie i Walter Bischoff Galerie w Berlinie i Stuttgartu.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Triennale Grafiki Polskiej - cykliczna impreza artystyczna organizowana przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach od 1991, towarzyszy Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie. Triennale ma zasięg ogólnopolski i połączone jest z konkursem. Jury przyznaje pięć nagród głównych. W każdej kolejnej edycji mogą wziąć udział tylko prace powstałe w ciągu trzech lat ją poprzedzających.

Od 2004 roku, pracy Tomasza Struka byle pokazane m.in. w Berlinie (Walter Bischoff Galerie, 2005), w katowickim Górnośląskim Muzeum Kultury (2005) oraz w BWA Katowice (2014).

Nagrody[ | edytuj kod]

Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali sztuki m.i.: Grand Prix (za malarstwo), konkurs malarzy i rzeźbiarzy, le Ressort des Arts, Paryż, 1988; Grand Prix (za malarstwo), Sarreguemines, 1993; Wyróżnienie honorowe, Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kraków, 1994; Grand Prix, Triennale Grafiki Polskiej, Katowice, 2000; Grand Prix, Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kraków, 2000.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Druk wypukły, wypukłodruk – jedna z podstawowych, oprócz druku wklęsłego i płaskiego, technik graficznych, w której odbitka powstaje poprzez odbicie farby nałożonej na częściach wypukłych formy drukowej. Jest to najstarsza technika graficzna.
Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie (MTG Kraków) – impreza artystyczna organizowana od 1966 roku, początkowo jako Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie (MGB Kraków), które z kolei miało swój początek w wystawie o zasięgu krajowym – Ogólnopolskim Biennale Grafiki – organizowanej od 1960 roku. W 1992 powstało Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki kierujące pracami związanymi z wystawą. Zmieniło nazwę na obecną, a cykl organizacji z dwuletniego na trzyletni. W ramach Triennale organizowane są stałe imprezy również w innych miastach Polski (Katowice, Warszawa, Toruń, Przemyśl, Zielona Góra), a od 2006 w innych krajach – Triennale w Wiedniu i Triennale w Oldenburgu.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki powstało w 1992 roku. Powołano je do kontynuowania organizacji istniejącego od 1966 roku Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie. W 1992 SMTG zmieniło cykl organizacji imprez na trzyletni, zmieniając jej nazwę na Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. SMTG rozszerzyło też formułę organizacji imprezy, tworząc zespół stałych imprez w innych miastach polskich organizowanych w ramach programu MTG: Kraków, Toruń, Poznań, Gdańsk oraz imprezy partnerskie Triennale - Wiedeń i Triennale - Oldenburg. 16 września 2009 nastąpiło otwarcie kolejnej edycji Triennale w krakowskim Bunkrze Sztuki.

Reklama