Tomasz Majewski (mykolog)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tomasz Majewski (ur. 1940) – polski mykolog, profesor zwyczajny.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, w skrócie SGGW – warszawski uniwersytet przyrodniczy, uważany za najstarszy i największy ośrodek tego typu w Polsce. Jej początki sięgają 23 września 1816, kiedy utworzono Instytut Agronomiczny w miejscowości Marymont (obecnie: Bielany, dzielnica Warszawy).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Warszawskiego, od 1965 do 1990 był pracownikiem Pracowni i Zakładu Mikologii w Instytut Botaniki PAN (pracował w Warszawie), następnie, do 2006 był pracownikiem Katedry Fitopatologii SGGW, po czym przeszedł na emeryturę.

Uredinales G. Winter (grzyby rdzawnikowe, rdzawnikowce) – utworzony w 1880 roku przez Heinricha Georga Wintera rząd grzybów. Są to grzyby mikroskopijne będące obligatoryjnymi pasożytami roślin. Wywołują u nich choroby zwane rdzami. W klasyfikacji grzybów w XIX wieku rząd ten zaliczany był do podstawczaków (Basidiomycetes). Była to klasyfikacja sztuczna, oparta na podobieństwie morfologicznym, nie uwzględniająca pokrewieństwa. W aktualnej klasyfikacji Index Fungorum bazującej na Dictionary of the Fungi brak taksonu Uredinales. Dawniej zaliczane do niego gatunki obecnie zaliczane są do innych taksonów (głównie rdzowców Pucciniales). WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Tematyka jego prac obejmowała głównie rzędy Laboulbeniales, Peronosporales, Erysiphales, Uredinales i klad Ustilaginomycotina. W swoich publikacjach opisał m.in. rodzaje i gatunki:

 • Botryandromyces I.I. Tav. & T. Majewski (1976)
 • Cucujomyces rotundatus T. Majewski 1974
 • Diphymyces niger (T. Majewski) I.I. Tav. (1985)
 • Dipodomyces phloeocharidis T. Majewski (1981)
 • Distolomyces forficulae (T. Majewski) I.I. Tav. (1985)
 • Laboulbenia tenera T. Majewski (1994)
 • Phaulomyces octotemni (T. Majewski) I.I. Tav. (1985)
 • Eusynaptomyces hydrobii (T. Majewski) I.I. Tav. (1985)
 • Fanniomyces T. Majewski (1972)
 • Phaulomyces octotemni (T. Majewski) I.I. Tav. (1985)
 • Phaulomyces ptilii T. Majewski (1999)
 • Rossiomyces falcatus (T. Majewski) R.K. Benj. (2001)
 • Siemaszkoa I.I. Tav. & T. Majewski (1976)
 • Siemaszkoa annae (T. Majewski) I.I. Tav. & T. Majewski (1976)
 • Siemaszkoa flexa (T. Majewski) I.I. Tav. & T. Majewski (1976)
 • Siemaszkoa ramificans T. Majewski (1991)
 • Siemaszkoa valida T. Majewski (1991)
 • Stigmatomyces biformis T. Majewski (1990)
 • Tavaresiella T. Majewski (1980)
 • Tavaresiella hebri T. Majewski (1980)
 • Triceromyces T. Majewski (1980)
 • Triceromyces balazucii T. Majewski (1980)
 • Zodiomyces odae T. Majewski & K. Sugiy. (1989)
 • Jest jednym z autorów pracy Wstępna lista grzybów mikroskopijnych Polski.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Mączniakowce (Erysiphales H. Gwynne-Vaughan) – dawniej wyróżniany rząd grzybów z klasy patyczniaków (Leotiomycetes, ). W obecnej klasyfikacji według Index Fungorum należące do niego gatunki zostały włączone do rzędu tocznikowców (Helotiales).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zakład Mykologii – Biogramy mykologów (pol.). ib-pan.krakow.pl. [dostęp 2013-02-10].
  2. Wiesław Mułenko, Tomasz Majewski, Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska, A preliminary checklist of micromycetes in Poland. Wstępna lista grzybów mikroskopijnych Polski, Kraków: W. Szafer. Institute of Botany, PAN, 2008, ISBN 978-83-89648-75-4

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Prof. dr hab. Tomasz Majewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2013-11-05].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Owadorostowce (Laboulbeniales Lindau) – rząd grzybów należący do typu workowców (Ascomycota). Opisano ponad 2300 gatunków należących do tego rzędu. Tomasz Majewski w 1994 r. na terenie Polski podaje 194 gatunki.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Klad (z gr. ο κλάδος – gałąź) – w kladystyce, grupa organizmów mających wspólnego przodka, obejmująca wszystkie wywodzące się z niego grupy potomne (linie rozwojowe). W ujęciu ścisłym klady rozdzielają się dychotomicznie, tworząc dychotomiczne drzewo pokrewieństw. Diagramy przedstawiające drzewa pokrewieństw konstruowane metodami kladystycznymi nazywane są kladogramami. Ponieważ klady obejmują organizmy wszelkich rang systematycznych i mogą dotyczyć grup organizmów opisywanych w systemach klasyfikacyjnych w ramach zróżnicowanych kategorii systematycznych (lub ich części) – zwykle organizmy należące do określonego kladu nazywa się mianem "grupy".
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

  Reklama